W sobotę, 13 października, Andrzej Kowalczys po raz kolejny ogłosił rozpoczęcie turnieju dzikich drużyn „Do Przerwy 0:1”. Na dwóch boiskach na ul. Meissnera i na Opolskiej grało niemal pół tysiąca zawodniczek i zawodników. Byli również goście, wśród nich m.in. piłkarze Lechii Gdańsk: Patryk Lipski, Filip Mladenović i Michał Nalepa.
Na pograniczu Przymorza i Zaspy ponownie przeżyliśmy wielkie piłkarskie wydarzenie, dla młodych, starszych i najstarszych, dla dziewczyn i chłopaków, czyli turniej „Do przerwy 0:1”. Oprócz drużyn z Gdańska, były także ekipy z Gdyni, Gowidlina, Pelplina, Pruszcza Gdańskiego i Skowarcza. Trudno już zliczyć, które to z kolei zawody. Jedno jest pewne, po raz pierwszy Andrzej Kowalczys zorganizował turniej dzikich drużyn ponad 14 lat temu.
– Szczerze mówią nie udało nam się policzyć, która to edycja turnieju, ale biorąc pod uwagę fakt, że gramy przeważnie 4 razy w roku od 14 lat, to bardzo możliwe, że albo już przekroczyliśmy, albo wielkimi krokami zbliżamy się do 50-ej, jubileuszowej edycji „Do przerwy 0:1”. Jedno jest pewne, gramy już długo i jeszcze nam się to nie znudziło i pewnie nigdy nie znudzi – mówił jeszcze przed rozpoczęciem sobotnich zawodów Andrzej Kowalczys, pomysłodawca i współorganizator „Do przerwy 0:1”, radny miasta Gdańska.
Punktualnie o godzinie 10.00 Andrzej Kowalczys przywitał wszystkich uczestników turnieju, kibiców i gości. Już w trakcie turnieju odwiedzili nas także piłkarze lidera Lotto Ekstraklasy Lechii Gdańsk: Patryk Lipski, Filip Mladenović i Michał Nalepa. Zawodnicy przyjechali na turniej prosto z porannego treningu na stadionie przy ul. Traugutta. W towarzystwie Andrzeja Kowalczysa, trenera Józefa Gładysza i byłego piłkarza Lechii Andrzeja Marchela, odwiedzili wszystkie trzy obiekty, na których odbywały się turniejowe mecze oraz uczestniczyli w dekoracji kilku drużyn, wręczając pamiątkowe medale i puchary.
– Piłkarzy Lechii zapraszamy na każdy nasz turniej. Jeśli tylko to możliwe przychodzą zobaczyć, jak grają ich młodsi koledzy i koleżanki. Zależy nam na ich obecności. Cieszę się, że biało-zieloni odwiedzili nas w sobotę, bo sprawili dużą radość wielu uczestnikom „Do przerwy 0:1”. Przy okazji mogli zobaczyć, że dzisiaj gramy na naprawdę nowoczesnych obiektach, które w ostatnich latach zostały zmodernizowane, lub jak w przypadku stadionu na ul. Meissnera zbudowane od podstaw – mówił Andrzej Kowalczys.
W jesiennej edycji turnieju wzięły udział 6-osobowe drużyny piłkarskie, w tym dziewczęce, rocznik 2010 i młodsi, 2006/2009, 2003/2005, 2000/2002 i rocznik 1999 i starsi.
Podczas turnieju, równolegle do rozgrywanych meczów, odbyły się warsztaty dla młodzieży w wieku 14-17 lat z zakresu przeciwdziałania narkomanii, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zawodnicy mieli do pokonania tor przeszkód w narkogooglach (dzięki współpracy z Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień), a także mieli okazję porozmawiać z psychologiem zajmującym się tematyką uzależnień. Warsztaty odbędą się także przy okazji zimowej edycji „Do przerwy 0:1”, która planowana jest w drugą sobotę grudnia.
– Zależy nam, aby oprócz świetnej zabawy, jaką jest gra w piłkę nożną, zaoferować uczestnikom turnieju również inne ciekawe propozycję. Hasło zawodów „Nie biorę, wybieram piłkę!” ma zwrócić uwagę naszych zawodników, a przede wszystkim ich opiekunów, że problem wszelkiego rodzaju używek tj. narkotyki, papierosy czy alkohol, dotyczy także dzieci i młodzieży. Zadaniem dorosłych jest przekonać młodych ludzi, że warto trzymać się od tych rzeczy z daleka – tłumaczył Andrzej Kowalczys.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
- W kategorii Zespoły Dziewczęce złoty medal trafił do drużyny FC Pelplinki.
- W Roczniku 2010 i Młodsi wygrała drużyna Brazylia. Drugie miejsca zajęła ekipa Orły 2012, a trzecie FC 80 z SP 80.
- W Roczniku 2006/2009 zwyciężyła drużyna KP Zaspa. Pozostałe miejsca zajęły ekipy: FC Zaspa i Jantar III.
- Wśród zespołów z Rocznika 2003/2005, po raz drugi z rzędu, najlepszy okazał się zespół o nazwie Kambodża Team. Miejsce drugie zajęła ekipa o nazwie A.K.Ł. Sumiński, miejsce trzecie zespół FC Śmigło.
- Zwycięzcą z Rocznika 2000/2002 został zespół o nazwie Kormorany, który wyprzedził kolejno zespoły: Team Rafonix oraz Czarna Dama.
- W tzw. kategorii „Open”, czyli Rocznik 1999 i Starsi zwyciężyła ekipa Spartak Gowidlino. Na drugim miejscu podium znalazła się drużyna Nazwa Nie Gra, a na trzecim ekipa Sporting Gdynia.
Nagrodę Fair Play, którą ufundowali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, otrzymała Zuzanna Taras, zawodniczka drużyny Brazylia, Adam Lubiejewski, sędzina Ewa Augustyn oraz zespoły FC Pelplinki i Superstars.
Brazylia: Jan Lewandowski, Zuzanna Taras , Szymon Leszczyński, Adam Popiołek, Jan Mystkowski i Adam Osik
KP Zaspa (Czerwoni): Gaweł Jabłoński, Nikodem Jurko, Sebastian Hoffmann, Victor Wiśniewski, Daniel Wieteska, Denis Styszyński.
Kambodża Team: Łukasz Klik, Łukasz Perka, Przemek Perka, Marcel Niepsuj, Krystian Niepsuj, Wojtek Moniński.
Kormorany: Franek Maciąg, Maciej Wiraszka, Maciej Ramus, Przemek Gafka, Kamil Czarnecki, Patryk Duda.
Spartak Gowidlino: Kamil Wenta, Krzysztof Dampc, Jacek Konkel, Arek Kolke, Błażej Kreft, Patryk Górniak, Szymon Dawidowski.
Jak zawsze turniej wsparło liczne grono instytucji, firm i osób prywatnych, bez których nie udałoby się zorganizować zawodów.
Do grona partnerów należą: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu, Bogdan Oleszek, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Merco, Merkus, Torus, Lions Gdańsk Neptun Club, 2mGroup, M1 Fabrika, Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Lechia Gdańsk, City Football Club, Szkoła Podstawowa nr 80, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, Kosycarz Foto Press, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Pomorskie.eu, Panorama Pomorza, Gdańsk.pl, Lechia.net, Stowarzyszenie „Nasz Gdańsk”, Dobre Wiadomości, SM Rozstaje, SM Młyniec, LWSM Zaspa, Sitkiewicz – Administrowanie i Zarządzanie Nieruchomościami oraz Osiedle Zielone Kazimierz Kotłowski.