Park rozrywki, aquapark, ogród tropikalny, centrum odnowy biologicznej oraz hotel mogą powstać obok PGE ARENY Gdańsk.
Kompleks pięciu nowych budynków na działce miasta powstanie przy wsparciu prywatnych inwestorów.
Właścicielem terenu, na którym mają powstać nowe obiekty użyteczności publicznej, jest spółka miejska BIEG 2012 – To nie przypadek, że myślimy o takiej inwestycji właśnie w tym punkcie miasta. Obecnie zmierzamy do końca kilku strategicznych inwestycji drogowych, które zrewolucjonizują komunikację ze stadionem i jego otoczeniem – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – PGE ARENA będzie mieć nowe połączenie z lotniskiem Trasą Słowackiego, a dzięki tunelowi pod Martwą Wisłą zostanie skomunikowana z drogą ekspresową na Warszawę i autostradą na Łódź. Sytuacja dojrzewa więc do tego, by rozpocząć realizację wizji, jaką przedstawiliśmy już kilka lat temu. Chcemy, by powstał nowy kompleks o jasno określonej funkcji rekreacyjnej i rozrywkowej, który będzie służył mieszkańcom i podnosił atrakcyjność turystyczną Gdańska dodaje prezydent Adamowicz.
Zgodnie z założeniami inwestycja może być realizowana w kilku etapach, przy wsparciu inwestorów prywatnych. Blisko pięciohektarowa działka przylegająca do PGE ARENY Gdańsk, od strony ulicy Marynarki Polskiej,ma duży potencjał inwestycyjny. Może na niej stanąć kilka budynków o funkcjach określonych jako rekreacyjne, rozrywkowe, związane z przemysłem czasu wolnego. Niewykluczone więc, że powstaną na przykład aquapark, ogród tropikalny, park rozrywki, centrum odnowy biologicznej oraz hotel. Nie ma natomiast mowy o budynkach mieszkalnych, dużych centrach handlowych czy zakładach przemysłowych.
– Funkcje nowych obiektów mają się nawzajem uzupełniać, tworząc atrakcyjną dla ludzi przestrzeń spędzania wolnego czasu, rekreacji i integracji – mówi Tomasz Kowalski, prezes spółki Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 (BIEG 2012), odpowiedzialnej za komercjalizację terenów przystadionowych oraz spółki ARENA GDAŃSK OPERATOR, która zarządza PGE ARENĄ.
– Przy realizacji tego projektu skorzystamy z naszych doświadczeń. Zgodnie z naszą misją rozwijamy PGE ARENĘ jako centrum imprez, biznesu i rozrywki. Od czerwca ubiegłego roku dysponujemy różnorodną ofertą FUN ARENY, parku rozrywki na terenie stadionu. Odwiedza go coraz więcej klientów, zarówno mieszkańców Trójmiasta, jak i przedsiębiorców oraz turystów z Polski i zagranicy. Testujemy więc potencjał rozwojowy Gdańska w dziedzinie tak zwanego „biznesu czasu wolnego”.
Mamy też dostęp do najlepszych zagranicznych praktyk w tej branży, bo jako jedyny stadion na świecie należymy do największej międzynarodowej organizacji zrzeszającej ośrodki rozrywki i rekreacji, International Association of Amusement Parks and Attractions (IAAPA) – dodaje prezes Tomasz Kowalski.
Przygotowana przez BIEG 2012 architektoniczna koncepcja nowych obiektów jest spójna z istniejącym już stadionem. Są więc nawiązania do nadmorskiego położenia: opływowa forma nowoczesnych budynków kojarzy się z morskimi kamieniami i bryłkami bursztynu. Koncepcję stworzyli projektanci PGE ARENY, czyli biuro projektowe Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Düsseldorfu. Prace trwały kilka miesięcy i zostały ukończone w lutym tego roku. Ostatecznym kształt przedsięwzięcia zostanie opracowany w dialogu ze społeczeństwem, z inwestorami, którzy zdecydują się w nie zaangażować. BIEG 2012 planuje dyskusję nie tylko w środowisku biznesowym, ale uwzględni też głosy urbanistów, ekspertów od nieruchomości i turystyki.
Źródło: pgearena.gdansk.pl