W niedzielę, 14 listopada, uwolniono ze stalowych podpór konstrukcję poszycia PGE ARENA Gdańsk. Od godziny 14.51, po opuszczeniu siłowników w wieżach podporowych, ring wewnętrzny stalowych wręgów konstrukcji obniżył się o 30 centymetrów. Tym samym konstrukcja pracuje samodzielnie i stała się jedną z ciekawszych konstrukcji typu samonośnego w Polsce.
Prace nad jej montażem trwały od kwietnia 2010 roku – w tym czasie na plac budowy przybywały elementy konstrukcji potężnych dźwigarów (każdy z 82 wręgów waży 66 ton), a ich montaż przebiegał dwuetapowo: najpierw pionowa część fasadowa, a potem pozioma część dachowa. Od momentu połączenia pierwszego kompletnego dźwigara, potężna sylwetka stadionu jest dostrzegalna z oddalonych punków Trójmiasta. Proces uwalniana konstrukcji trwał blisko 6 dni – rozpoczął się od usunięcia dolnego rzędu śrub ringu zewnętrznego. Następnie usunięto rząd górny (jak w przypadku rzędu dolnego przed rozpoczęciem cięcia trzeba było rozgrzać każdą śrubę), a następnie usunięto połączenia. Każdy poszczególny etap wieńczyły badania naprężeń i narada z udziałem projektantów, naukowców i inżynierów nadzoru, którzy na podstawie uzyskanych wyników badań wskazywali kolejność usuwania poszczególnych elementów. W niedługim czasie zewnętrzny ring podtrzymujący konstrukcję zniknie, tak jak ogromna instalacja wież podporowych wewnątrz stadionu.
Ta wspaniała konstrukcja, na której w najbliższych dniach pojawią się pierwsze poliwęglanowe panele w kolorach bursztynu, jest efektem współpracy wielu ludzi. Serdeczne podziękowania i gratulacje należą się projektantom, nadzorowi projektowemu, naukowcom z Politechniki Gdańskiej, oraz inżynierom budowy ze strony Generalnego Wykonawcy i BIEG2012 . Ze względu na szczególnie trudny projekt oraz warunki w jakich projekt był realizowany (od mrozu po upał), na szczególne wyrazy uznania zasłużyli konstruktorzy poszycia PGE ARENA Gdańsk: operatorzy dźwigów, spawacze, malarze, alpiniści, montażyści rusztowań i wszyscy inni którzy brali udział w tej operacji.
Źródło: Michał Kruszyński, BIEG2012