10 marca zakończył się okres transferowy, w którym kluby miały możliwość posiłkowania się różnymi rugbistami z Polski oraz zza granicy.
Lechia Gdańsk zgłosiła 55. zawodników do rozgrywek ligowych sezonu 2013/2014. Na pokładzie złotej piętnastki z Gdańska odnotowaliśmy kilka ciekawych nazwisk. Zarząd klubu dołożył wszelkich starań, żeby kibice przychodzący na stadion przy ul. Traugutta posmakowali rugby na światowym poziomie. Od biało-zielonych odszedł jedynie Piotr Jurkowski.
Polityka kadrowa Lechii ulega ewolucji, ponieważ klub stawia od jakiegoś czasu na zawodników, którzy trenują stacjonarnie, a nie przyjeżdżają tylko na wybrane mecze. Do składu dołączają również młodzi, utalentowani rugbiści z Polski. Jest też kilku wybitnych, którzy prezentują klasę samą w sobie, a ich udział w pierwszym składzie jest bezdyskusyjny.
Lechia zaprosiła do swojego składu perspektywicznych zawodników takich tak Kevin Bracik (Czarni Pruszcz Gdański), Maciej Panasiuk (Pogoń Siedlce) czy Dawid Lorentowicz (Pogoń Siedlce). Ten ostatni ma dowodzić formacją ataku. Takie odpowiedzialne zadanie stawiał przed nim wcześniej Stanisław Więciorek oraz trener reprezentacji Marek Płonka. To zawodnik, który pomimo młodego wieku ma zbudowany autorytet rasowego łącznika ataku. Kevin Bracik mieszka w Pruszczu Gdańskim. Swoja przygodę z Lechią rozpoczął już w juniorach, kiedy to Janusz Urbanowicz wypożyczył go do gry w tej kategorii wiekowej. Słynie z szybkości oraz twardej szarży. To reprezentant Polski rugby 7. Panasiuk to silny, dobrze zbudowany gracz a przy tym dynamiczny występujący w II i III linii młyna - on także reprezentuje barwy narodowe. Od jakiegoś czasu trenuje i mieszka w Gdańsku także Paweł Lipkowski może liczyć na jego 100% obecność na treningach.
Zgłoszeni do rozgrywek zostali nasi francuscy koledzy David Chartier oraz Cedric Vaissiere, którzy są gotowi wspierać Lechię. Podobnie Grzegorz Janiec oraz Tomasz Hebda i Michał Krużycki. To doskonali zawodnicy, którzy zgłosili swój akces gry w Gdańsku. Oczywiście ich udział w meczach będzie zależał od wolnego terminu od ligi francuskiej oraz zapotrzebowania ze strony szkoleniowca biało-zielonych. Jest to potężne wsparcie, które może przydać się w najważniejszych meczach.
Doszliśmy do punktu na który wszyscy czekamy. Po rewelacyjnych występach Henrego Bryce oraz Misioki TimoteoLechia dalej sięga po posiłki z Samoa. Brzmi egzotycznie, jednak po rozmowach z zainteresowanymi okazuje się, że bardzo chętnie odwiedzają oni Polskę. „Misti” występował w tym roku na „Sevens World Series”, a chwilę po meczu finałowym obnosił się w rzeczach klubowych Lechii oraz ubrał koszulkę „Jestem z Gdańska”. To dowodzi, że przygoda w Polsce znaczy dla nich więcej niż mogłoby się wydawać. W rundzie wiosennej wystąpi kolejny wyspiarz, który urodził się w Nowej Zelandii Enelico Fa’atau. To wszechstronny rugbista, który z powodzeniem może zagrać w III linii młyna, ale również na pozycjach 12-13. Na swoim koncie ma wiele występów w samoańskich piętnastkach. Podobnie Koronato Kiripati, który jest młodszym rugbistą, który w swojej karierze przeszedł przez różne szczeble edukacji sportowej w Samoa. Obaj mieszkają i grają obecnie w Irlandii. Fa’atau wDundalk RFC - Leinester League Div 1, a Kiripati w Buccaneers - Ulter Bank League Div 1B. Ich dodatkowym atutem jest to, że oprócz niewątpliwych atutów sportowych są również trenerami. Zgodnie z regulaminem każdy ze zgłoszonych zawodników obcokrajowych musi rozegrać 3 mecze przez rundą play-off także kibice z Trójmiasta będą mogli zobaczyć samoańskie starcia w takiej, lub nawet większej liczbie spotkań, ponieważ po zakończonym sezonie w Irlandii mają oni zamiar przyjechać do Polski i zostać aż do czerwca. Sylwetki tych rugbistów przybliżymy w kolejnej publikacji.
Enelico Fa’atau, Koronato Kiripati, Misioka Timoteo, Henry Bryce
Koronato Kiripati
Sztab szkoleniowy ma do dyspozycji również Dawida Popławskiego, który wyleczył kontuzję barku i jest w pełni gotowy do występów w drużynie mistrzów Polski. To nietuzinkowe nazwisko na arenie polskiego rugby. Ostatnie występy tego zawodnika w kraju nie były jednak uznane przez specjalistów za najlepsze, jednak nawet wtedy, kiedy grał z kontuzją, dał się poznać jako wartościowy zawodnik, który ma na boisku wiele do powiedzenia. Powrót do Gdańska zapowiedział Patryk Narwojsz, który ostatnie lata spędził w Pruszczu Gdańskim.
Cieszy kontumacja kariery sportowej m.in. Aleksandra Kochańskiego, Adriana Krefta, Jana Gardziewicza,Sebastiana Beśki, Dawida Michalaka czy Patryka Otto. Wszyscy to wychowankowie klubu, którzy coraz lepiej radzą sobie w pierwszej drużynie.
Jedyną osobą, która odeszła z Lechii w okresie transferowym jest Piotr Jurkowski, który został wypożyczony do Orkana Sochaczew do końca rundy wiosennej.
Lista wszystkich zawodników Lechii Gdańsk, którzy zostali zgłoszeni do sezonu 2013/2014 runda wiosenna - seniorzy.
Przemysław Auksztulewicz, Sebastian Beśka, Rafał Błażyński, Kevin Bracik, Henry Bryce, Grzegorz Buczek, David Chartier, Radosław Chyżyński, Sebastian Dobkowski, Łukasz Doroszkiewicz, Kacper Dziurzyński, Enelico Fa’atau, Jan Gardziewicz, Damian Glaubert, Tomasz Hebda, Karol Hedesz, Rafał Janeczko, Grzegorz Janiec, Sławomir Kaszuba, Koronato Kiripati, Mirosław Klusek, Aleksander Kochański, Adrian Kreft, Michał Krużycki, Robert Kuźmiński, Rafał Lademann, Dawid Lorentowicz, Cyprian Majcher, Dawid Michalak, Patryk Narwojsz, Paweł Nowak, Igor Olszewski, Patryk Otto, Maciej Panasiuk, Piotr Piszczek, Michał Plich, Marek Płonka, Paweł Ploński, Dawid Popławski, Tomasz Rokicki, Rafał Sajur, Łukasz Śmietański, Tomasz Święc, Kornel Tadajewski, Misioka Timoteo, Łukasz Urban, Cedric Vaissiere, Dariusz Wantoch Rekowski, Arkadiusz Wenta, Mariusz Wilczuk, Rafał Witoszyński, Bartłomiej Wójcik, Mateusz Zajkowski, Krzysztof Zieliński
Wszystkich nowych zawodników witamy w szeregach Lechii i życzymy im wielu sukcesów.
Źródło: Lechiarugby.pl