Sporo kontrowersji wywołała w ostatnich tygodniach kwestia, czy punkty karne nałożone na cztery kluby za przewinienia licencyjne ulegają podziałowi po zakończeniu fazy zasadniczej.

Sposób interpretacji pozostaje bez wpływu na tabelę po 30 kolejkach, ale może wpłynąć na rozstrzygnięcia w tabeli końcowej sezonu. Według stanowiska Ekstraklasy punkty te będą dzielone.

Kary

Serwis 90minut.pl przypomina, że cztery kluby Ekstraklasy - Górnik Zabrze, Wisła Kraków, Lechia Gdańsk i Ruch Chorzów zostały ukarane przez Komisję ds. Licencji Klubowych PZPN ujemnymi punktami za niespłacone w terminie zaległości finansowe.

4 listopada 2014 r. Górnika i Wisłę ukarano karami trzech ujemnych punktów, jednak po dwa ujemne punkty dla każdej z drużyn były nałożone w zawieszeniu i nie zostały odwieszone:
W stosunku do Klubów Górnik Zabrze SSA oraz Wisła Kraków SA - Komisja postanowiła nałożyć na Kluby sankcję w postaci pozbawienia trzech punktów w rozgrywkach w sezonie 2015/2016 (...) Jednocześnie Komisja w stosunku do tych dwóch klubów postanowiła zawiesić karę pozbawienia dwóch punktów z powyższych trzech (...)

Z kolei 25 stycznia 2016 r. ukarano Lechię i Ruch: 
Zakończyć postępowanie wyjaśniające w stosunku do Klubu Lechia Gdańsk SA i nałożyć na klub sankcję w postaci jednego ujemnego punktu w bieżącym sezonie rozgrywkowym 2015/2016.

Zakończyć postępowanie wyjaśniające w stosunku do Klubu Ruch Chorzów SA i nałożyć na Klub sankcję w postaci jednego ujemnego punktu w bieżącym sezonie rozgrywkowym 2015/2016.

Warto zauważyć, że wszystkie te kary odnoszą się do sezonu 2015/2016, a nie do fazy zasadniczej tego sezonu. Jest to istotne, ponieważ - jak powszechnie wiadomo - punkty w fazie zasadniczej ulegają podziałowi po jej zakończeniu. Z orzeczenia komisji wynika zatem, że punkty ujemne mają dotyczyć całego sezonu 2015/2016 (nie zastrzeżono inaczej), a zatem w szczególności powinny być wliczone do tabeli końcowej rozgrywek.

Jak są dzielone punkty

Zgodnie z "Regulaminem rozgrywek piłkarskich o mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2015/2016 i następne": 
4.2.5. Klubom po zakończeniu rundy zasadniczej przed przystąpieniem do rundy finałowej zostanie uwzględniona połowa zdobytych punktów w rundzie zasadniczej (przykładowo 18 punktów w rundzie zasadniczej = 9 punktów przed rundą finałową). W przypadku uzyskania nieparzystej liczby punktów w rundzie zasadniczej, Klubom zostanie uwzględniona połowa zdobytych punktów w rundzie zasadniczej z zaokrągleniem w górę o 0,5 punktu (przykładowo 19 punktów w rundzie zasadniczej = 9,5 punktu + 0,5 punktu = 10 punktów przed rundą finałową).  Dzielone są jedynie punkty zdobyte w "rundzie zasadniczej". A więc nie powinno to dotyczyć punktów karnych nałożonych w listopadzie 2014 r., a więc na długo przed rozpoczęciem sezonu 2015/2016. Pewne problemy interpretacyjne mogłyby nastręczać punkty karne nałożone orzeczeniem ze stycznia bieżącego roku, a więc już z okresu trwania fazy zasadniczej, jednak ponieważ kary zgodnie z orzeczeniem miały dotyczyć sezonu, a nie jedynie fazy zasadniczej, a ponadto regulamin stanowi, że dzielone są jedynie punkty zdobyte w "rundzie zasadniczej", zatem punkty karne nałożone w styczniu 2016 r. również nie powinny ulegać podziałowi.

Jak zapewnił jednak nasz serwis menedżer logistyki rozgrywek Ekstraklasy SA Piotr Bielecki, Ekstraklasa przyjmuje założenie, że punkty karne - zarówno te nałożone w 2014 r., jak i w 2016 r. - dotyczą jedynie dorobku w fazie zasadniczej, a nie końcowej tabeli, i będą dzielone razem z całym dorobkiem "boiskowym" drużyn po zakończeniu fazy zasadniczej. Jest to interpretacja korzystna dla zespołów ukaranych w procedurze licencyjnej, a niekorzystna dla ich potencjalnych rywali - głównie tych w walce o utrzymanie, jak np. Śląsk Wrocław czy Korona Kielce.

Zobacz aktualną tabelę Ekstraklasy

Co to oznacza w praktyce

Załóżmy, że Górnik zakończy fazę zasadniczą z dorobkiem 5 zwycięstw, 13 remisów i 12 porażek. Daje to łącznie 28 pkt. "boiskowych". Po odjęciu jednego punktu karnego pozostaje 27 pkt. i ten dorobek decyduje o pozycji w tabeli po 30 kolejkach. Zgodnie z naturalną interpretacją do fazy finałowej Górnik przystąpiłby zatem z dorobkiem 13 pkt. (28 / 2 - 1 = 13 pkt.)

Według interpretacji Ekstraklasy w omawianym przykładzie Górnik - w związku z podziałem punktów karnych - miałby jednak dorobek startowy 14 pkt. ([28 - 1] / 2 = 13.5 - w zaokrągleniu - 14 pkt.)! Trudno znaleźć w regulaminie i w orzeczeniach Komisji ds. Licencji Klubowych pole do takiej interpretacji. W dodatku byłaby ona zaprzeczeniem idei kary, gdyż w omawianym przykładzie Górnik rozpocząłby fazę finałową z dokładnie takim samym dorobkiem, z jakim rozpocząłby, gdyby nie miał nałożonej żadnej kary. Można więc powiedzieć, że dzięki podziałowi punktu karnego w połączeniu z zaokrągleniem kara skasowałaby się. Nie trzeba dodawać, że ten jeden punkt w końcowym rozrachunku może zadecydować nie tylko o zajętej lokacie na koniec sezonu, ale i o utrzymaniu lub spadku z Ekstraklasy.

Należy zauważyć, że wybór interpretacji będzie nieistotny dla klubów, które zdobędą (na boisku) nieparzystą liczbę punktów. Gdyby Górnik zakończył fazę zasadniczą z dorobkiem 29 pkt. "boiskowych", to w obu interpretacjach rozpocznie fazę finałową z dorobkiem 14 pkt. (29 / 2 - 1 = 13.5 - w zaokrągleniu - 14 pkt., a także [29 - 1] / 2 = 14 pkt.). Wybór interpretacji jest również nieistotny dla tabeli fazy zasadniczej, ponieważ obie interpretacje do momentu podziału punktów są tożsame.

źródło: 90minut.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora