W Gdańsku obchody 40 rocznicy grudnia 70’ i 31 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, rozpoczęły się o godz. 10.00 w niedzielę 16 grudnia 2012 roku.

O tej godzinie przy Targu Rakowym, na Skwerze Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, SFMW i kibice Lechii Gdańsk ustawili symboliczny krzyż i wbili trzy symboliczne flagi – (biało-czerwoną, biało-zieloną i biało-czarną, symbolizującą żałobę grudnia).

Na krzyżu zamieszczono zdjęcie kibica Lechii Gdańsk, śp. Antoniego Browarczyka (poczytaj o Tolku w Sektorze Niebo), który zginął w tym miejscu.

O godz. 10.15 przedstawiciele NSZZ „Solidarność” zapalili znicze przy byłym budynku KW PZPR w Gdańsku, skąd doszli do Skweru z krzyżem. Tutaj pomodlono się za ofiary reżimu polskich komunistów.

O godz. 11.00 w kościele św. Brygidy została odprawiona Msza Św. w intencji pomordowanych. Następnie uczestniczy uroczystości udali się pod pomnik Trzech Krzyży przy Placu Solidarności, gdzie zostały złożone wieńce, kwiaty i znicze od delegacji, uczestników obchodów rocznicowych.

Po uroczystościach nie odbyło się bez prowokacji ze strony Policji, która dostała polecenie od swoich przełożonych o spisaniu uczestników uroczystości będących członkami ONR. Grupa gdańszczan i kibiców stanęła w obronie młodych ludzi.

Po kilkunastominutowej wymianie zdań i osobistej interwencji przewodniczącego NSZ „Solidarność”, Krzysztofa Dośli, nieco zażegnano spór. Pomimo interwencji i tak policja, spisała kilku członków ONR. Szkoda, że uroczystości zakończyły się tak niemiłym incydentem ze strony policji. Ktoś powinien za to porządnie się zaczerwienić, przynajmniej ze wstydu.

{joomplucat:1142 limit=9|columns=3}

Zobacz całą fotorelację

Źródło: własne