18-letni zawodnik związał się z Biało-Zielonymi 3-letnią umową (z opcją przedłużenia o rok). Młody piłkarz może występować na prawej stronie boiska w linii pomocy bądź obrony. Żuk urodził się w Gdańsku, ale w wieku czterech lat wyjechał z rodziną do Anglii, gdzie uczył się piłkarskiego rzemiosła. Paweł występował w barwach angielskiego Evertonu od 2015 roku. Trafił tam z Oldham Athletic. W 2016 roku został uhonorowany tytułem najlepszego zawodnika akademii Evertonu w kategorii U-15.

- Wracam z Anglii, żeby grać dla Lechii. Pochodzę z Gdańska, więc to dla mnie dużo znaczy, że tu trafiłem. Chciałbym zadebiutować najszybciej jak się tylko gra, ale trzeba na to zapracować i zagrać jak najwięcej meczów i minut – powiedział pierwszego dnia w Lechii Paweł.

Nowy zawodnik Lechii występował także w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Od kategorii U-15 do U-18 rozegrał 21 meczów w Biało-Czerwonych barwach, w których strzelił trzy gole.

Tak 4 lata temu pisał o Pawle serwis laczynaspilka.pl:

Historia rodziny Pawła jest jedną z tych, które bardzo dobrze znamy. Żuk urodził się w Polsce, jednak już w wieku 5 lat wyjechał na Wyspy. Swoją piłkarską przygodę rozpoczął więc w niewielkim i mało znanym Oldham Athletic. Paweł rozwijał się i, jak wspomina ojciec zawodnika Andrzej Żuk, nie opuszczał właściwie żadnego treningu.

Efekty przyszły już teraz, bo tego lata zaproponowano Pawłowi profesjonalny kontrakt z akademią piłkarską Evertonu. Na pozór nie jest to sytuacja odosobniona, kluby Premier League szukają utalentowanych zawodników na niższych szczeblach, a tych najzdolniejszych zabierają do siebie. Everton jednak musiał wygrać walkę o Żuka i to z wielkim Manchesterem United. 

Mimo że, jak na 14-latka, mówimy o astronomicznej sumie, to jak przypomina ojciec Pawła, wcale nie było to takie oczywiste, że Oldham będzie chciało zrezygnować z Polaka. – Everton zapłacił niebagatelną sumę. Z tego co wiemy, Everton jest bardzo zadowolony – mówił Andrzej Żuk w rozmowie z TVP Sport.

Paweł Żuk może grać na dwóch pozycjach. Zawodnik występuje jako środkowy pomocnik, ale również może być desygnowany na prawe skrzydło. Ostatnio piłkarz został powołany na dwumecz reprezentacji Polski U15 z Irlandią (2:1 i 1:3). Żuk zagrał w obu meczach pełne 80 minut.

źródło: lechia.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora