W miniony weekend zmarł były piłkarz Stefan KLIŃSKI, obrońca występujący w barwach Lechii Gdańsk w sezonie 1978/79. W czwartek 27 kwietnia na Cmentarzu Parafialnym w Gdyni Oksywiu odbędzie się jego pogrzeb.

Urodzony 24 września 1947 roku w Bytomiu wychowanek Szombierek Bytom, w ekstraklasie zadebiutował jako 16-latek, sięgając z bytomskim klubem w sezonie 1963/64 po wicemistrzostwo Polski. Był środkowym obrońcą. W macierzystym klubie występował latach 1963-1971 i rozegrał 149 spotkań w I lidze, strzelając w niej 3 gole. Grał także w reprezentacji Polski juniorów.

Po życiowych perypetiach oraz dwuletnim rozbracie z piłką i 5 występach w Zagłębiu Sosnowiec, w 1975 roku postanowił całkowicie zmienić klimat. Przez KSZO Ostrowiec Świętokrzyski ostatecznie trafił do II-ligowej Arki Gdynia, z którą zdobył awans do ekstraklasy i rozegrał w niej kolejnych 48 spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej w naszym kraju i dorzucając do swojego strzeleckiego dorobku następnych 5 trafień. Łącznie miał więc na koncie 202 mecze i 8 bramek w I lidze.

Jednym z jego koronnych zagrań było wybicie piłki głową z własnego pola karnego aż na połowę przeciwnika! Miał autorytet i posłuch u kolegów, o czym świadczy fakt, że pełnił funkcję kapitana i był również egzekutorem rzutów karnych.

Po trzech latach gry w Arce pożegnał się z gdyńskim klubem, ale nad morzem zakotwiczył do końca życia. Przeniósł się bowiem na jeden sezon do Lechii Gdańsk, która wówczas występowała na zapleczu ekstraklasy i w „biało-zielonych” barwach w rozgrywkach 1978/79 zaliczył 19 meczów, a następnie grał w Gryfie Słupsk. W nim zakończył karierę, grając do 1985 roku.

Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie i msza św. odbędą się w najbliższy czwartek 27 kwietnia o g. 10.30 w Kościele pw. św.Michała Archanioła w Gdyni Oksywiu (ul. Pułkownika Dąbka 1).

Pogrzeb zaplanowano po mszy św. na Cmentarzu Parafialnym położonym obok kościoła.

Redakcja Lechia.net składa rodzinie zmarłego szczere kondolencje!

1978.08.02.warta poznan lechia 1 3

źródło: slzpn.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora