Przed nami 48 w historii spotkanie pomiędzy Lechią Gdańsk a Ruchem Chorzów.

Statystyki, niestety póki co, są na korzyść Chorzowian, którzy wygrali 21 razy, 12 razy padł rezultat remisowy a 14 razy zwyciężała Lechia.

Chorzowski Ruch jest jednym z zespołów, z którymi Lechia rywalizowała już od samego początku swojego istnienia.

Pierwszy historyczny pojedynek miał miejsce 21 września 1947 roku, odbył się w Gdańsku i niestety Lechia przegrała 0:1 [zobacz raport meczowy (niestety nie znamy składu w jakim zagrała wtedy Lechia].

Później oba zespoły spotykały się z sobą praktycznie co roku, aż do sezonu 1962/63, który był niestety dla Lechii sezonem spadkowym z Ekstraklasy. Od tego momentu nastąpiła długa bo ponad 20 letnia tułaczka Lechii po drugo- i trzecioligowych boiskach.

Pierwszym pojedynkiem po latach był pamiętny półfinał PP rozegrany 8 czerwca 1983 roku w Gdańsku, który Lechia wygrała 3:1 dopiero po rzutach karnych! W dogrywce Marchel (Lechia) nie wykorzystał rzutu karnego za faul na Kowalczyku. Karne wykorzystali Kamiński (Ruch), Grembocki, Salach i Wójtowicz (Lechia) Nie wykorzystali Gawara, Jaworski i M.Bąk (Ruch) [zobacz raport z tego meczu].

Lechia Gdańsk
Tak cieszyli się karykaturzyści po awansie Lechii i Piasta do finału PP w 1983 roku

Niestety tym razem rywalizacja zakończyła się po kilku sezonach, gdyż w sezonie 1986/87 Lechia spuściła Ruch do II ligi, pokonując Chorzowian dwukrotnie [poznaj szczegóły]. Dodatkowo rok później Lechia spadła a Ruch wszedł i nastąpiła kolejna długa przerwa spowodowana dramatycznym okresem w dziejach Lechii (fuzje, odbudowa od zera).

Do kolejnej rywalizacji doszło dopiero całkiem niedawno bo w sezonie 2005/06 w II lidze i z drobną przerwą rywalizacja trwa do chwili obecnej.

W sezonie 2011/12 oba mecze Lechii z Ruchem zakończyły się wygraną gospodarzy.

W Chorzowie Lechia zwyciężała 3 razy, a ostatni sukces miał miejsce we wspomnianych wcześniej barażach czyli 28 czerwca 1987 roku. Gdańszczanie wygrali ten mecz 2:1!

I nie będziemy mieli nic przeciwko by piątkowe spotkanie również zakończyło się podobnym wynikiem.

Zobacz wszystkie mecze Lechii Gdańsk z Ruchem Chorzów

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora