lechia

W podróży po historycznych sezonach w wykonaniu piłkarzy Lechii Gdańsk, w tym tygodniu zatrzymujemy się na sezonie 1982/83. Zapraszamy do lektury i odkrywania wspólnie z nami ciekawostek z przed lat.

Lata 80-te to prawdopodobnie najbarwniejszy w dotychczasowej historii Lechii okres. Awanse, spadki, europejskie puchary, III liga. Działo się wiele. Wiele nazwisk piłkarzy z tej dekady zapadło również kibicom w pamięci na długie lata. Mamy nadzieję, że taka podróż do przeszłości pomoże Wam lepiej poznać Lechię i jeszcze bardziej się w niej rozkochać, a nam pomoże uzupełnić brakujące dane i poprawić wszystkie błędy.

Sezon 1982/83 Lechia spędziła w trzeciej lidze, do której spadła rok wcześniej. Na szczęście jak to często w takich przypadkach bywa spadek podziałał jak trampolina i Lechia kończąc sezon z zerowym kontem porażek awansowała szybko do drugiej ligi, równocześnie zdobywając Puchar Polski. Co było dalej chyba każdy wie.[zobacz tabelę końcową]

 

foto
Obejrzyj zdjęcia z finału Pucharu Polski w 1983 i inne galerie z lat 80-tych [link] - jeżeli posiadasz zdjęcia, których brakuje w naszych galeriach - prosimy o kontakt z redakcją

W tym sezonie pojawia się u nas trochę braków, które być może dzięki Wam uda się choć częściowo uzupełnić. Niestety z wszystkich 3-ligowych sezonów Lechii, mamy póki co niekompletne dane. Cała więc nadzieja w osobach, które wtedy kibicowały Lechii i posiadają odpowiednie materiały.

  1. brak daty urodzenia: Jerzy Jabłoński
  2. brak zdjęcia: Piotr Boruń , Janusz Wydrowski , Bogdan Kazojć
  3. brak danych o meczu:

Liczymy, że nasz apel dotrze do osób zainteresowanych historią naszego klubu, które pomogą uzupełnić wszelkie braki a zarazem zweryfikują pozostałe dane.

 

Poniżej kilka ciekawostek związanych z sezonem 1982/83:

- W barwach Lechii występował obecny kierownik drużyny Jarosław Pajor [zobacz profil];

- Najwyższe zwycięstwo Lechii to 5:0 w meczu 5 kolejki z Polonią Piła [zobacz raport], Wdą Świecie w meczu 25 kolejki [zobacz raport] i 6:1 w meczu 11 kolejki z Elaną Toruń [zobacz raport], zarazem był to mecz, w którym padło najwięcej bramek;

- W związku z brakiem kompletu danych z tego sezonu nie jesteśmy w stanie określić, który piłkarz rozegrał najwięcej spotkań w barwach Lechii;

- Biało-Zieloni w całym sezonie strzelili 55 bramek, a najlepszym strzelcem był Marek Kowalczyk z 10 bramkami na koncie [zobacz profil] tuż za nim uplasował się Ryszard Polak z 9 trafieniami [zobacz profil]. Marek Kowalczyk dodatkowo dorzucił jeszcze 4 bramki w meczach Pucharowych, gdzie też był najskuteczniejszym Lechistą;

Poniżej znajdziecie odnośniki do rozgrywek ligowych oraz pucharowych w sezonie 1982/83.

Sezon 1982/83 III Liga (terminarz)

Sezon 1982/83 III Liga (kadra Lechii)

Poza rozgrywkami ligowymi Biało-Zieloni próbowali swoich sił w Pucharze Polski i Pucharze Zdobywców Pucharów. Dwa przegrane mecze z Juventusem Turyn pokazały jaka przepaść dzieli nas od Europy.

Sezon 1982/83 Puchar Polski i 1983/84 Puchar Zdobywców Pucharów (terminarz)

Sezon 1982/83 Puchar Polski i 1983/84 Puchar Zdobywców Pucharów (kadra Lechii)

 

W przyszłości planujemy powiązanie naszej bazy z archiwum prasowym, galeriami, filmami i innymi materiałami historycznymi (np. bilety, programy itp.). Wszystko jednak wymaga czasu, a w związku ze skromnym składem pracującym nad tym wielkim wyzwaniem, prace niestety przeciągają się w czasie. Dlatego też stale apelujemy do naszych czytelników - jeżeli chcecie mieć swój drobny wkład w Tworzenie Historii Lechii Gdańsk - przyłączcie się do nas albo chociaż zgłaszajcie wszelkie błędy, pomyłki itp.

Chcesz mieć swój wkład w budowę naszej bazy wiedzy o Lechii? Aktualnie szukamy osób chętnych do przepisywania relacji z historycznych artykułów prasowych.


Zobacz nasz zbiór biletów z początku lat 80-tych [link] Jeżeli zauważyłeś, że posiadasz takie których nam brakuje skontaktuj się z redakcją!

 

Nie ukrywamy również, iż bardzo istotna dla całości przedsięwzięcia jest merytoryczna pomoc od osób interesujących się tym zagadnieniem (statystyki, historia polskiej piłki nożnej). Osobiście próbujemy docierać do wielu osób ale jak widać po brakach, które opisujemy w specjalnym wątku na forum jest trochę zagadek (braki składów, zdjęć piłkarzy, imion, dat urodzenia). Może wspólnie z Wami uda się je rozwiązać?

Braki w bazie meczowej Lechii Gdańsk (zobacz wątek na forum Lechia.net)

Może dla części osób nasza baza jest mało czytelna? Nie docierają do nas jednak takie głosy. Podpowiem tylko, że bazę tworzymy sezon po sezonie a dane uzupełniamy od tych aktualnych cofając się do roku 1945. W bazie znajdziecie więc wszystkie oficjalne rozgrywki z podziałem na ligę i puchary (Puchar Polski, Puchar Ekstraklasy i inne).

Baza meczowa Lechii Gdańsk

 

Zobacz nasze archiwum prasowe z sezonu 1982/83 [link] - jeżeli jesteś w posiadaniu innych materiałów, skontaktuj się z nami

 


Zapoznaj się z kolekcją programów z lat 80-tych [link] a jeżeli posiadasz inne, pomóż nam uzupełnić braki

 

Masz w pamięci jakieś wspomnienia dotyczące sezonu 1982/83? Może posiadasz materiały, których nam brakuje (bilety, programy, zdjęcia, wycinki prasowe)? Podziel się nimi z resztą czytelników. Wielu młodszych kibiców z pewnością zainteresują wszelkie ciekawostki związane z historią Lechii Gdańsk.
Jeżeli zauważyłeś jakieś braki czy pomyłki - poinformuj nas o tym. Strona WWW to nie książka, tu zawsze można nanieść poprawki.