lechia

W podróży po historycznych sezonach w wykonaniu piłkarzy Lechii Gdańsk, w tym tygodniu zatrzymujemy się na sezonie 1981/82. Zapraszamy do lektury i odkrywania wspólnie z nami ciekawostek z przed lat.

Lata 80-te to prawdopodobnie najbarwniejszy w dotychczasowej historii Lechii okres. Awanse, spadki, europejskie puchary, III liga. Działo się wiele. Wiele nazwisk piłkarzy z tej dekady zapadło również kibicom w pamięci na długie lata. Mamy nadzieję, że taka podróż do przeszłości pomoże Wam lepiej poznać Lechię i jeszcze bardziej się w niej rozkochać, a nam pomoże uzupełnić brakujące dane i poprawić wszystkie błędy.

Sezon 1981/82 Lechia spędziła w drugiej lidze. Był to jeden z niestety bardzo wielu sezonów Lechii w drugiej lidze, który na dodatek zakończył się spadkiem naszej drużyny do III Ligi, która z 20 punktami zajęła 14 miejsce. Jak potoczyły się losy III ligowej Lechii doskonale wiemy.

 

Zobacz tabelę końcową II Ligi w sezonie 1981/82

foto
Obejrzyj zdjęcia z 1/4 finału Pucharu Polski w 1983 i inne galerie z lat 80-tych [link] - jeżeli posiadasz zdjęcia, których brakuje w naszych galeriach - prosimy o kontakt z redakcją

W tym sezonie pojawia się u nas trochę braków, które być może dzięki Wam uda się choć częściowo uzupełnić. Niestety im głębiej zapuszczamy się w historię tym tych braków jest coraz więcej. Cała więc nadzieja w osobach, które wtedy kibicowały Lechii i posiadają odpowiednie materiały.

  1. brak daty urodzenia: Edward Wojewódzki, Witold Wilczyński, Rafał Szymański, Piotr Koliński, Marek Fostiak;
  2. brak zdjęcia: Zbigniew Bemowski, Dariusz Czachor, Marek Fostiak, Piotr Koliński, Piotr Boruń, Edward Wojewódzki, Bogdan Kazojć;
Liczymy, że nasz apel dotrze do osób zainteresowanych historią naszego klubu, które pomogą uzupełnić wszelkie braki a zarazem zweryfikują pozostałe dane.

 

Poniżej kilka ciekawostek związanych z sezonem 1981/82:

 

- W związku z tym, że Biało-Zieloni wygrali zaledwie 6 razy, najwyższe zwycięstwo Lechii to 3:0 w meczu 14 kolejki w Poznaniu z Olimpią [zobacz raport];

- Najwyższe porażki to dwukrotne 5:0 w meczu 7 kolejki z GKS Tychy [zobacz raport meczowy] oraz w meczu 12 kolejki z Zagłębiem Wałbrzych [zobacz rapot meczowy];

- Przed własną publicznością Lechia przgrała najwyżej 4:0 w meczu 18 kolejki z BKS Bielsko-Biała [zobacz raport meczowy]. Po tym meczu nastąpiła zmiana na stanowisku trenera, Michała Globisza zastąpił Edward Wojewódzki, pod wodzą którego w pozostałych 12 meczach ligowych Lechia odniosła zaledwie jedno zwycięstwo;

- Biało-Zieloni w całym sezonie strzelili zaledwie 19 bramek (tracąc przy tym 46), a najwięcej trafień miało aż 5 piłkarzy, którzy strzelili po dwie bramki;

Poniżej znajdziecie odnośniki do rozgrywek ligowych oraz pucharowych w sezonie 1981/82.

Sezon 1981/82 II Liga (terminarz)

Sezon 1981/82 II Liga (kadra Lechii)

Poza rozgrywkami ligowymi Biało-Zieloni próbowali swoich sił w Pucharze Polski. Jednak ich przygoda zakończyła się od razu na starcie w 1/32 po porażce z Olimpią Elbląg.

Sezon 1981/82 Puchar Polski (terminarz)

Sezon 1981/82 Puchar Polski (kadra Lechii)

 

W przyszłości planujemy powiązanie naszej bazy z archiwum prasowym, galeriami, filmami i innymi materiałami historycznymi (np. bilety, programy itp.). Wszystko jednak wymaga czasu, a w związku ze skromnym składem pracującym nad tym wielkim wyzwaniem, prace niestety przeciągają się w czasie. Dlatego też stale apelujemy do naszych czytelników - jeżeli chcecie mieć swój drobny wkład w Tworzenie Historii Lechii Gdańsk - przyłączcie się do nas albo chociaż zgłaszajcie wszelkie błędy, pomyłki itp.

Chcesz mieć swój wkład w budowę naszej bazy wiedzy o Lechii? Aktualnie szukamy osób chętnych do przepisywania relacji z historycznych artykułów prasowych.


Zobacz nasz zbiór biletów z początku lat 80-tych [link] Jeżeli zauważyłeś, że posiadasz takie których nam brakuje skontaktuj się z redakcją!

 

Nie ukrywamy również, iż bardzo istotna dla całości przedsięwzięcia jest merytoryczna pomoc od osób interesujących się tym zagadnieniem (statystyki, historia polskiej piłki nożnej). Osobiście próbujemy docierać do wielu osób ale jak widać po brakach, które opisujemy w specjalnym wątku na forum jest trochę zagadek (braki składów, zdjęć piłkarzy, imion, dat urodzenia). Może wspólnie z Wami uda się je rozwiązać?

Braki w bazie meczowej Lechii Gdańsk (zobacz wątek na forum Lechia.net)

Może dla części osób nasza baza jest mało czytelna? Nie docierają do nas jednak takie głosy. Podpowiem tylko, że bazę tworzymy sezon po sezonie a dane uzupełniamy od tych aktualnych cofając się do roku 1945. W bazie znajdziecie więc wszystkie oficjalne rozgrywki z podziałem na ligę i puchary (Puchar Polski, Puchar Ekstraklasy i inne).

Baza meczowa Lechii Gdańsk od 1945 roku

 

Zobacz nasze archiwum prasowe z sezonu 1981/82 [link] - jeżeli jesteś w posiadaniu innych materiałów, skontaktuj się koniecznie z nami!

 


Zapoznaj się z kolekcją programów z lat 80-tych [link] a jeżeli posiadasz inne, pomóż nam uzupełnić braki

 

Wszyscy rywale Lechii Gdańsk od 1945 roku

Masz w pamięci jakieś wspomnienia dotyczące sezonu 1981/82? Może posiadasz materiały, których nam brakuje (bilety, programy, zdjęcia, wycinki prasowe)? Podziel się nimi z resztą czytelników. Wielu młodszych kibiców z pewnością zainteresują wszelkie ciekawostki związane z historią Lechii Gdańsk.
Jeżeli zauważyłeś jakieś braki czy pomyłki - poinformuj nas o tym. Strona WWW to nie książka, tu zawsze można nanieść poprawki.