Ryszard Polak urodził się 26 lutego 1959 roku. W Lechii zadebiutował 2 miesiące po 17. urodzinach – w wyjazdowym meczu z Ursusem Warszawa.

W 80. minucie zastąpił Andrzeja Głownię, a Biało-Zieloni wygrali 1:0. Potem różnie bywało, ale przebojowy skrzydłowy najbardziej wbił się w pamięć jako członek drużyny Jerzego Jastrzębowskiego, która w 1983 roku zdobyła Puchar oraz Superpuchar Polski, a rok później awansowała do ekstraklasy.

Zobacz wszystkie mecze Ryszarda Polaka w Lechii

Oddajmy głos bohaterom tamtych wydarzeń:
Kapitan, Lech Kulwicki: Jerzy Kruszczyński – bez niego nie było tych sukcesów, a „Kruchy” żył z podań Ryśka Polaka, na 31 goli w drugiej lidze, około 20 to było z fauli czy podań Ryśka.

Rysiu miał wszystko, miał szybkość, technikę, zabrakło charakteru. Ja z Ryśkiem byłem ustawiony w parze na treningach biegowych i dzięki niemu nadążałem…

Józef Gładysz był wówczas drugim trenerem przy Jerzym Jastrzębowskim: Skład ustalaliśmy wspólnie z Jurkiem, nieraz były potworne burze mózgów, ale nie mieliśmy faworytów, wszystko było fair, może poza Ryśkiem Polakiem, do którego mieliśmy słabość, olbrzymi talent, największy z nich wszystkich.

Przeczytaj cały artykuł

100 lat Panie Ryszardzie, bo wszystkie Ryśki to fajne chłopy!

Źródło: lechiahistoria.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora