W poniedziałek 15 czerwca o godz. 8.30 na przystanku tramwajowym Nowe Ogrody odbyła się uroczystość nadania imienia Romana Rogocza nowemu biało-zielonemu tramwajowi PESA Jazz Duo.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Piotr Borawski, prezes GAiT Maciej Lisicki, prezes PESA Bydgoszcz SA Krzysztof Zdziarski oraz przedstawiciele Lechii Gdańsk. Zaproszenie na uroczystość przyjęli również córka i synowie Romana Rogocza.

Tym samym tramwaj im. Romana Rogocza - ostatni z pierwszej transzy zamówienia - po raz pierwszy wyjechał na gdańskie tory. W pierwszy dzień wyruszył na trasę linii nr 6.

Roman Rogocz karierę sportową rozpoczął przed II wojną światową jako trampkarz AKS Chorzów. W 1943 został wywieziony do pracy przymusowej w Niemczech, skąd uciekł i wstąpił w szeregi 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej. W 1947 wrócił do Chorzowa, a od jesieni 1947 występował w barwach Lechii Gdańsk.

 

 

Z gdańskim klubem wywalczył w 1948 awans do I ligi. W meczach ligowych sezonu 1949 wystąpił 16 razy, zdobywając 7 bramek (w tym 1 bramka niepewna), jego drużyna zajęła jednak ostatnie miejsce i spadła z ligi. W roku 1951 odniósł poważną kontuzję, po której lekarze przewidywali, że nie powróci już do czynnego uprawiania sportu. Jednak już w roku 1952 wrócił na boisko i grał w Lechii aż do roku 1961.

Od roku 1957 zajmował się również szkoleniem młodzieży w Lechii, a także  jako trener związkowy.
Przygodę ze sportem łączył z pracą zawodową - nieprzerwanie od roku 1952 był zatrudniony w Przedsiębiorstwie Robót Czerpalnych i Podwodnych, aż do emerytury, na którą przeszedł w roku 1988.

Jako trener I zespołu awansował z młodą drużyną Lechii do II ligi w roku 1972. W roku 2005 został wybrany przez kibiców piłkarzem 60-lecia Lechii Gdańsk. W roku 2015 w plebiscycie 70-lecia Lechii zajął III miejsce tuż za Romanem Koryntem i Zdzisławem Puszkarzem. Zmarł w roku 2013, pozostając do końca wiernym kibicem Lechii, obecnym niemal na każdym meczu gdańszczan.

Gwiazda z jego imieniem - ufundowana przez kibiców, jest wmurowana w Alei Sław na stadionie Lechii przy ul. Traugutta.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora