Z okazji 70 lecia Lechii Gdańsk w roku 2015 wydana została książka '70 meczów na 70-lecie Lechii', która przypomina najbardziej pamiętne spotkania Biało-Zielonych od momentu powstania naszego klubu w 1945 roku aż do czasów współczesnych. Zapraszamy do lektury pierwszego odcinka 'Po raz pierwszy oficjalnie'.

Nowonarodzone – na Wybrzeżu dziecię sportu,
mając dla opieki – wykwalifikowaną i renomowaną
mamkę – prezesa inż. Ćwieka, natychmiast wali do rejestru
w Urzędzie Stanu sportowego, który to jest instytucją znaną
… i natychmiast – ciekawa rzecz, pieluchy idą precz –
uwaga! Gdańsk! B.O.P. zaczyna grać.

Tak o początkach Lechii pisano w kronice klubowej. W pierwszych miesiącach swojego istnienia klub nosił nazwę pochodzącą od patronującego mu przedsiębiorstwa – Biura Odbudowy Portów, czyli B.O.P. Gdańsk, a później nazywany był Baltią. Nazwa Lechia przyjęta została na początku 1946 roku. Pierwszy towarzyski mecz B.O.P. Gdańsk rozegrał 18 sierpnia 1945 r. z Gryfem Wejherowo. Pojedynek zakończył się zwycięstwem gdańszczan 3:0.

1945.09.17.pilkarze wwalce otytul mistrza okr gda kur sport

We wrześniu 1945 r. rozpoczynały się rozgrywki o miano mistrza A – klasy, który reprezentowałby Okręg Gdański w walce o mistrzostwo Polski (ekstraklasa jeszcze nie istniała, a mistrza Polski wyłaniano spośród zwycięzców rywalizacji w okręgach). Pierwszy oficjalny mecz, już w strukturach GOZPN, zespół K.S. B.O.P. zagrał 9 września 1945 r., rozpoczynając batalię o wejście do najwyższej klasy rozgrywkowej w Okręgu Gdańskim, z drużyną wojskową 16 Dywizji w Gdańsku. Szczegóły tego pojedynku nikną w mroku dziejów, a w kronice klubowej zachował się tylko wynik i strzelcy bramek.

9 września 1945 r.
Mecz w ramach eliminacji o awans do klasy A Okręgu Gdańskiego
WKS 16 Dywizji Gdańsk – Lechia Gdańsk 1:9 (1:3)
Bramki dla Lechii: Marian Łącz – 4, Tadeusz Hogendorf, Kazimierz Januszewski – 2, Eligiusz Gwoździński – 1

Praktycznie od początku swojego istnienia Lechia stała się najsilniejszym zespołem na Wybrzeżu Gdańskim. Do końca 1945 roku Biało-Zieloni rozegrali jedenaście spotkań w ramach rozgrywek A-klasy, z których aż dziesięć wygrali, a jedno zremisowali. Sytuacja zmieniła się diametralnie, kiedy na początku kolejnego roku klub opuściło kilku czołowych graczy, w związku z czym gdańszczanie zaczęli notować główne porażki. Na szczęście od jesieni 1946 roku Lechia wzmocniona kilkoma świetnymi graczami, głównie ze Śląska znowu zaczęła grać znakomicie i już rok później była bardzo bliska awansu do ekstraklasy!

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora