Około 5 tys. przedstawicieli różnych klubów piłkarskich z całej Polski przybyło na Jasną Górę, aby uczestniczyć w 7. Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców.

Pielgrzymka odbyła się w sanktuarium w sobotę, 10 stycznia. Hasłem tegorocznej pielgrzymki było: „Ziemie Odzyskane 1945-2015”. Nad jej organizacją czuwał ks. Jarosław Wąsowicz z Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Pile.

Kibice modlą się zawsze o Polskę. Zawsze o Polskę. To widać w każdym momencie, na wałach, w kazaniach, w okrzykach, w panelach, w całym przebiegu tej pielgrzymki. Zawsze o Polskę i zawsze o królestwo Maryi” – podkreśla Andrzej Duffekaudio, Lechia Gdańsk.

W tym roku szczególny moment pielgrzymki to przekazanie przez środowiska kombatanckie Testamentu Polski Walczącej. Koordynatorem akcji jest właśnie pan Andrzej Duffek. „Porozumienie Niepodległościowych Związków Kombatanckich postanowiło przekazać w następne pokolenia swój testament czyli testament pokolenia dwudziestolecia międzywojennego. Jest to testament oparty na ostatnim rozkazie rozwiązującym Armię Krajową, ale także przyłączyły się do tego środowiska Narodowych Sił Zbrojnych, ale nie tylko, bo i Związek Sybiraków i szereg różnych porozumień, także tych rozwiązanych. Pierwsza wersja tego testamentu była spisana w ’97 roku – informuje Andrzej Duffek – Ludzie ci, u kresy swojego życia postanowili przekazać te idee, dać etyczne prawo do reprezentowania ich i jako tych przedstawicieli wybrali środowiska kibicowskie i wszystkie organizacje patriotyczne w Polsce, które honorują hasło: ‘Bóg – Honor – Ojczyzna’. Chcą w ten sposób spuściznę, którą oni otrzymali od pokolenia powstańców styczniowych przekazać w kolejne pokolenie. Świadomie nie robili tego w okresie PRL-u, a w aktualnych czasach stwierdzili, że jedynymi grupami, które w pełni szanują i respektują, i przede wszystkim podejmą to w sposób bezinteresowny, są właśnie środowiska kibicowskie i wszelkie organizacje patriotyczne”.

posłuchaj: ceremonia przekazania Testamentu Polski Walczącejaudio

„Przybywamy do Duchowej Stolicy Polski, żeby zawierzać Panu Bogu całe środowisko kibicowskie, wszystkie sprawy, którymi ono żyje na co dzień, żeby też wymieniać się informacjami, spostrzeżeniami, pomysłami na to, jak być dzisiaj dobrym chrześcijaninem i patriotą. I z roku na rok coraz więcej kibiców przyjeżdża, także widać, że ta pielgrzymka wpisała się w kalendarz środowiskowy” – mówi ks. Jarosław Wąsowiczaudio.

„Cel pielgrzymki jest bardzo prosty, wszytko robimy po to, żeby zintegrować środowisko wokół spraw ważnych – patriotyzm, religia także, jest takim punktem odniesienia, wokół którego kibice się jednoczą, żeby się razem spotkać, żeby rozmawiać o sprawach ważnych, żeby planować wspólne przedsięwzięcia, które będą miały miejsce w 2015 roku” – wyjaśnia ks. Wąsowicz.

„Przyjechałem na pielgrzymkę, dlatego że chciałbym w sposób duchowy łączyć się ze wszystkimi kolegami kibicami, naszymi kapłanami – opowiada Adam Jaworskiaudio, kibic klubu Gryf Słupsk – Przyjeżdżamy do naszej Matki, Pani i Królowej, aby się Jej pokłonić, aby Ją prosić. Intencje są takie, aby Polska była w końcu tą, o której żeśmy śnili, o której żeśmy marzyli, i o którą żeśmy się modlili, bo nie do końca jest tak, jak patrzymy na naszą rzeczywistość, jak byśmy oczekiwali. Kibice to jest społeczność, która oddaje serce, swego ducha naszej Ojczyźnie. Nie zawsze dobrze są postrzegani, co jest uważam bardzo krzywdzące dla całego naszego środowiska kibicowskiego. Media nie mówią o tym, że kibice są oddani różnym sprawom, że potrafią zbierać pokarm dla schroniska dla zwierząt, że potrafią obdzielać podarkami środowiska ubogich dzieci, tego się nie mówi”.

„Na pewno celem pielgrzymki jest pojednanie i przejęcie tradycji od kombatantów, bo po to dzisiaj tutaj jesteśmy. Modlę się o dobro dla Polski, o dobro kibiców, o pojednanie klubów, żeby wszyscy byli kibicami, a nie wrogami. Warto byłoby to zmienić, może uda się to przez tę modlitwę – mówi Krzysztof Grabiecaudio – Reprezentuję klub warszawski CWKS Legia, któremu kibicuję i jestem wiernym kibicem. Natomiast jako Warszawiak reprezentuję Związek Powstańców Warszawy oraz Stołeczne Środowisko I Dywizji Pancernej gen. Maczka”.

„Jako kibic modlę się o zjednoczenie wszystkich nas i o wolną Polskę – zaznacza Marcin Belteraudio, Śląsk Wrocław – Kibice organizują oprawy patriotyczne, różną pomoc dla dzieci, przypominają żołnierzy wyklętych. Najważniejsze jest: ‘Bóg – Honor – Ojczyzna’”.

Mszy św. odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem przewodniczył ks. Mariusz Wencławek, salezjanin, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. W imieniu ojców i braci paulinów pielgrzymów witał o. Stanisław Rudzińskiaudio. W czasie Eucharystii miał miejsce chrzest Kalinki, której rodzice są kibicami Śląska Wrocław. Tradycyjnie zostały także poświęcenie kibicowskie transparenty oraz szaliki w barwach klubowych. Wśród kapłanów koncelebrujących był m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowiczaudio.

Po południu, pielgrzymi w Sali o. Kordeckiego wysłuchali wykładu red. Tadeusza Płużańskiego, który mówił o żołnierzach wyklętych. Następnie odbył się pokaz transparentów patriotycznych na wałach jasnogórskich, któremu towarzyszyła tzw. okolicznościowa oprawa. W tym roku poświęcona ona została Ziemiom Odzyskanym. Oprawę przygotowali kibice Śląska Wrocław. Ostatnim punktem pielgrzymki był koncert zespołu „Forteca” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Warto przypomnieć, że pomysł pielgrzymowania środowiska kibiców na Jasną Górę wyszedł od śp. Tadeusza Duffek, legendarnego kibica gdańskiej Lechii, który zmarł 21 października 2005 r. po długiej i ciężkiej chorobie. Swoim pomysłem podzielił się on z ks. Jarosławem Wąsowiczem, SDB. Ten ostatni pisał wtedy książkę „Biało-Zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców Lechii Gdańsk 1981-1989”. Postanowili wtedy, że razem zorganizują pierwszą pielgrzymkę polskich kibiców do Częstochowy, by modlić się przed jasnogórską ikoną Matki Bożej. Chcieli tylko poczekać, aż „Dufo” wyzdrowieje. Niestety, śp. Tadeusz nie doczekał tej pielgrzymki.

W każdym razie idea ta pozostała w sercach wielu jego przyjaciół. Wielokrotnie też kibice dyskutowali nad formą takiej pielgrzymki wraz z gronem księży zaangażowanych w animację Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych, Salezjańskiej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej i Pustyni Miast. Również modlono się w tej intencji podczas SPE w grupie Żółtej Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Ostra Brama, której przewodzi wspomniany już ks. Jarosław w latach 2006-2008. Ks. Wąsowicz dyskutował także nt. idei pielgrzymki na Jasną Górę z zaprzyjaźnionymi kibicami z całej Polski. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem zwłaszcza wśród jego przyjaciół z Gdańska, Wrocławia i Warszawy. Wiele też klubów kibica z całego kraju zaakceptowało ów pomysł.

{joomplucat:1507 limit=6|columns=3}

Zobacz całą galerię

Źródło: jasnagora.com / TV Republika / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora