lechia

Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że grudzień to magiczny miesiąc. I to nie tylko ze względu na tak bliskie sercu każdego Polaka Święta Bożego Narodzenia. Akurat w tym okresie ludzie najbardziej garną się też do...gry w piłkę!

Świadczy o tym również frekwencja podczas turnieju dzikich drużyn „Piłkarska zima z Do przerwy 0:1”, którego tradycyjnie główną bazą było boisko Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Meissnera 9 w Gdańsku-Zaspie. Latem, kiedy warunki do gry są zdecydowanie lepsze, chętnych do wzięcia udziału w tej imprezie było zdecydowanie mniej, natomiast u progu zimy na murawie nie można było wetknąć szpilki!

W mikołajkową sobotę gościliśmy aż 90 drużyn, zatem do naszego rekordu zabrakło tylko siedmiu ekip – też w grudniu dwa lata temu na starcie tego turnieju stanęło 96 zespołów. Na pewno sprzyjającym elementem okazała się pogoda – było ciepło i nie padał deszcz, niemniej najważniejsza jest chyba chęć pogrania w piłkę w każdych okolicznościach.

O sile i popularności głównie młodzieżowego futbolu mieli okazje przekonać się zastępca prezydenta Gdańska Maciej Lisicki i wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski, których mieliśmy zaszczyt gościć na ceremonii otwarcia zawodów. Rywalizacja jak zwykle odbywała się w czterech kategoriach wiekowych – do 11, w przedziałach 12-14 i 15-18 oraz powyżej 18 lat. Ze względu na tę imponującą frekwencję oraz szybko zapadający zmierz turniej trzeba było rozegrać systemem pucharowym. Zdajemy sobie sprawę, że wiele drużyn nie mogło zaspokoić swoich sportowych ambicji, bo po jednym meczu połowa zespołów musiała pożegnać się z rywalizacją.

Dlatego byliśmy pod wielkim wrażeniem hartu ducha, wytrwałości i determinacji niektórych ekip, jak chociażby nie tyle zawodników ile wręcz entuzjastów futbolu z Brzeźna, którzy czekali aż cztery godziny na swój pierwszy mecz, zagrali osiem minut, przegrali i...musieli iść do domu. Ale nie zrażeni tym niepowodzeniem zapowiedzieli, że na pewno przyjdą na kolejny turniej. Wielkie brawa należą się też dziewczynom – w trzech różnych teamach grały piłkarki nie tylko z Gdańska, ale również z Gdyni, Lęborka, a nawet Grudziądza.

Najliczniej obsadzona była kategoria juniorów (15-18 lat), w której grało aż 36 teamów. 32 drużyny rywalizowały w najstarszej grupie, natomiast w najmłodszej oraz w przedziale 12-14 lat zanotowaliśmy odpowiednio 5 oraz 14 zespołów.

Najdłużej trwały zmagania w gronie juniorów - do finałowej rozgrywki awansowały trzy drużyny – Flota Gdańsk, Saga oraz Team Borowski, a o zwycięstwie przesądził bezpośredni mecz pomiędzy dwoma pierwszymi ekipami. Flota wygrała bowiem z Teamem Borowskim 3:0, a Saga tylko 2:0 i do generalnego triumfu „Wodniakom” wystarczył remis. I ostatnie spotkanie zakończyło się wynikiem 0:0, dzięki któremu Flota po raz drugi z rzędu okazała się najlepsza w turnieju „Do przerwy 0:1” - poprzednio wygrała w październiku.

Nietypowy przebieg miała rywalizacji w kategorii 12-14 lat. Wystartowała w niej drużyna składająca się ze starszych chłopców, którzy zamiast jak wszyscy uczciwie stanąć twarzą w twarz z rówieśnikami chcieli pokonać młodszych od siebie. Próba oszustwa została na szczęście wykryta, a zespół, który przegrał z kombinatorami w pierwszym meczu, czyli Mikrofony okazał się najlepszy w swojej grupie. Nazwy tej drużyny ani personaliów nieuczciwych piłkarzy nie podamy przez wzgląd na ewentualną chęć poprawy z ich strony – a jeśli w przyszłości planowaliby podobnie nieetyczne zachowania, proponujemy przebrać się w damskie ciuszki i podjąć rywalizację z dziewczynami.

Tradycyjnie nie zawiedli zaproszeni przez nas piłkarze Lechii, którzy po raz kolejny odwiedzili nas na turnieju. Autografy i klubowe gadżety rozdawali oraz do wspólnych zdjęć pozowali Jakub Popielarz i Aliaksandr Sazankow. Biało-zieloni zaskoczeni byli nie tylko frekwencją, ale również warunkami, w których grali zawodnicy. - Byliśmy pewni, że rozgrywki toczyć się będą w hali i dlatego nie wzięliśmy z sobą zbyt ciepłych rzeczy – przyznał „Sasza”.

- Ten turniej to jednak świetna inicjatywa. Patrzę na niego przez pryzmat swojej osoby, bo kiedy byłem mały sam szukałem każdej okazji , aby pograć w piłkę – dodał Kuba. I zapewne dzięki takiemu nastawieniu znalazł się w Lechii.

Podziękowania kierujemy też do kilku firm i instytucji, który wsparły głównego organizatora imprezy „Do przerwy 0:1”, czyli Gdańską Fundację Dobroczynności – przed turniejem najbardziej zapracowany był święty Mikołaj, który musiał zebrać prezenty dla grających przekazane przez Gdańskie Inwestycje Komunalne, Merco, Fundację Orange, Urząd Miasta w Gdańsku , Lechię oraz wojewodę pomorskiego. A biało-zieloni przygotowali dodatkowy prezent - wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni, pod warunkiem zebranie grupy 10 osób z opiekunem, na ostatni w tym roku mecz gdańszczan z Jagiellonią Białystok.

Kolejny turniej dzikich drużyny „Do przerwy 0:1” odbędzie się dopiero za pół roku. W 2012, czyli w roku piłkarskich mistrzostw Europy również planujemy cztery imprezy tego cyklu. I mamy nadzieję, że w komplecie zobaczymy się na pierwszej z nich.

Program sportowo profilaktyczny

Do przerwy 0:1

Piłkarska Zima 2011

Organizator:

Gdańska Fundacja Dobroczynności

Współpraca

Klub Sportowy Rozstaje

Biuro ds. Sportu i Euro 2012

 

Grupa najmłodsza (do 11 lat)- Trampkarze.

Do rozgrywek zgłosiło się 5 drużyn. Zawodnicy zagrali systemem każdy z każdym.

Drużyny:

Piłkarskie Diabły,  Rozstaje 2000 I, AC Pajace, Rozstaje 2000 II, Rozstaje 2000 III

Klasyfikacja końcowa:

I- AC Pajace,

II- Rozstaje 2000 I

III- Rozstaje 2000 III

IV- Rozstaje 2000 II

Skład drużyny zwycięskiej: Marcin Kowalski (kapitan), Kacper Antkowski, Paweł Lekowski, Oskar Kaszuba, Marek Borowski.

Grupa młodsza (do 14 lat)- Młodzicy

Zgłosiło się 14 drużyn i grali systemem pucharowym.

Drużyny:

Fajero Team, ABC Atomówki, Przeróbka Gdańsk, Air Soft Gdańsk, FC Pedobear, TPS Gimnazjum, Ciemna Strefa, FC Suchary, Gimnazjum Nr 2, Koko Roko, AS Patapony, GKS Zaspa, Wyspy Owcze, FC Mikrofon

Klasyfikacja końcowa:

I- FC Mikrofon

II- Fajero Team

III- Ciemna Strefa

IV- Koko Roko

Skład drużyny zwycięskiej: Piotr Bagiński (kapitan), Patryk Brzuś, Łukasz Dołęga, Filip Wachuła, Adrian Kadziński, Mikołaj Kowalski.

Grupa dziewczęca

 3 drużyny dziewczęce, których rozgrywki toczyły się systemem każdy z każdym.

Klasyfikacja końcowa grupy dziewcząt:

I- Ekipa z Gdańska/Lęborka

II- Endorfina z Grudziądza

III- Cisowa z Gdyni

 

Grupa juniorzy (do 18 lat)

Do turnieju zgłosiło się 36 drużyn. Rozgrywki toczyły się systemem pucharowym.

Drużyny: KS Ziomki, Matemblewo City, GKS Marathon, Bażanty, Czarni Przemysław, Gedania 1922, FC Star, Szyszki, Bafana Bafana, Lokomotiv Klukowo, Bezimienni, Magiczna Szóstka, Soda Efekt, Wysoko Procentowi CF, Kasparus FC, Flota Gdańsk, Pierniki Team, Nazwa, FC Fraglesy, Karosta i Kwas, spoceni Murzyni, Twierdza Olimp, FC Wadżajna, I Tak Nie Wyjdziemy z Grupy, Suchary, Królewscy, Biszkopry, Obudź Nadzieję, FC Jurek koska, Urugwaj Street, Klif Gdańsk, Team Borowski, Już Jestem, FC Nikt Nas Nie Chce, Soda, Zimno Jest.

 

Klasyfikacja końcowa

I - Flota Gdańsk

II- Soda

III - Team Borowski

Skład drużyny zwycięskiej: Michał Wasowski (kapitan), Konrad Kawczyński, Tomasz Witąk, Radek Szuba, Krzysztof Kinder, Kamil Gałkowski, Łukasz Gruczyński.

 

Grupa starsza (powyżej 18 lat)

Do turnieju zgłosiły się 32 drużyny. Rozgrywki toczyły się systemem pucharowym.

Drużyny: Galaktyczni, Mewa Gdynia, La Magika, Joga Bonito, Patataje, FC Nowy Port, Suchanino, Daleko od Formy, W.S.A.D., FC Biedronka, Buty nie Grają, Kartofle,  Fenoloftaleina, The Street Legends, Gospodarze, Ygrek, Śpie na Psie a nie Muszę, Hamburg, Proste Chłopaki, Biała Broń, FC Rzelasko Moskwa, Tomek i jego Banda, FC Monterzy, Filtry Gdańsk, OSTC, LOL FC, Drewniaki, Polak, Włoszczyzna, Loret Del Mar,  Nowy Port

Klasyfikacja Końcowa

I- FC Nowy Port

II- Joga Bonito

III- W.S.A.D.

IV-  OSTC

Skład drużyny zwycięskiej: Mateusz Stępień (kapitan), Bartosz Wneta, Karol Kubiński, Marcin Bała, Przemysław Rozmus, Michał Chodzrakiewicz, Patryk Karczewski, 

 

Fair Play- puchary

Bartłomiej Piec

Patryk Piórek

Tomasz Panter

Michał Kaczmarek

 

W organizacji turnieju pomogli

Mieczysław Struk, Paweł Adamowicz, Agnieszka i Michał Owczarczak, Marek Theus, Joanna Bruździak, Wojciech Stybor – Agencja Reklamowa, Medium MERCO, Urząd Miasta Gdańska, Fundacja Orange, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Gdańskie Inwestycje Komunalne, Lechia Gdańsk, M-1 Fabrika, Spółdzielnia Mieszkaniowa Rozstaje, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku, Szkoła Podstawowa Nr 80 w Gdańsku, KS Rozstaje, Radio Gdańsk, www.trojmiasto.pl, www.pmedia.pl, www.Lechia.pl, www.amatosport.pl www.Lechia.net, wybrzeze24.pl, TVP 3 Gdańsk, TVO Gdańsk, Lechista, Twoja Gazeta Dzielnicowa, Biuletyn Spółdzielni Mieszkaniowej Rozstaje, Gazeta Gdańska.

Źródło: włąsne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora