lechia

Zapraszamy do przeczytania pierwszego odcinka artykułu księdzia Jarosława Wąsowicza zatytuowanego "Lechia u księdza Jerzego Popiełuszki"

Zmobilizowany wyjątkową uroczystością, jaka odbędzie się w przyszłą niedzielę w Warszawie, mianowicie beatyfikacją legendarnego kapelana „Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki, postanowiłem rozpocząć na blogu serię artykułów, które ukazywać się będą pod wspólną nazwą: „Z kart historii kibiców „Biało – Zielonych”. Swoje miejsce znajdą tu zwłaszcza te opowieści, które zadecydowały, że dziś w środowisku kibicowskiej braci, fanów gdańskiej Lechii wymienia się jako tych, którzy mieli w latach 80 – tych swój wkład w zwycięstwo „Solidarności” i zapoczątkowanie zmian ustrojowych w naszym kraju w 1989 r. Zaczynamy od pielgrzymki kibiców Lechii do grobu ks. Jerzego w 1985 r.

Śmierć ks. Popiełuszki

W dniu 19 października 1984 r. po nabożeństwie odprawionym w kościele Braci Męczenników w Bydgoszczy ks. Jerzy Popiełuszko wracał do Warszawy. Pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem w miejscowości Górsk został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Po ogłoszeniu w DTV informacji o porwaniu kapelana „Solidarności” w całej Polsce rozpoczęły się modlitwy w intencji jego szczęśliwego odnalezienia. W Gdańsku młodzież szkół średnich i zawodowych organizowała w obronie ks. Jerzego przerwy milczenia. Ukazywały się ulotki podpisane przez młodzieżowe organizacje z hasłem „Czekamy na ks. Popiełuszkę”. Protestowali także studenci. Po ogłoszeniu komunikatu o odnalezieniu ciała zamordowanego kapłana na tamie we Włocławku, gdańska młodzież licznie udała się na pogrzeb kapelana „Solidarności”, który odbył się 3 listopada 1984 r. w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Po mszy św. gdańszczanie uformowali pochód z Żoliborza na Dworzec Centralny. Na jego czele szedł Andrzej Gwiazda. Manifestanci trzymali transparent „Gdańsk nigdy nie zapomni!”, a na widok umundurowanych funkcjonariuszy MO skandowano hasło „Przebaczamy”.

Lechia Gdańsk

Pamięć o ks. Jerzym przetrwała. Młodzież w szkołach nadal organizowała przerwy milczenia upamiętniające bohaterskiego kapłana, programy słowno – muzyczne z wyjątkami jego kazań, czy pielgrzymowała do grobu ks. Popiełuszki. Wśród nich w 1985 r. znaleźli się także kibice gdańskiej „Lechii”.

Na warszawskim Żoliborzu

W dniu 23 maja 1985 r. fani Lechii Gdańsk wybrali się na mecz wyjazdowy z Legią Warszawa. Przy tej okazji kibice „Biało - Zielonych” udali się także na warszawski Żoliborz, aby przy kościele św. Stanisława Kostki nawiedzić grób męczennika „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki. Jak dzisiaj wspominają, wówczas było to dla nich oczywiste, że pierwsze kroki w stolicy skierować właśnie tam. Z tego wyjątkowego spotkania - pielgrzymki zachowały się zdjęcia kibiców w szalikach Lechii wokół kościoła i grobu ks. Popiełuszki oraz wpis w pamiątkowej księdze żoliborskiego sanktuarium: „Pamiętaj Polaku młody, bo gdy „Solidarność” pada nie ma życia bez swobody. BKS Lechia Gdańsk – „kibice”. Dziś trudno jest ustalić, kto dokładnie dokonał wpisu, ale z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że zrobił to Darek Wątróbski ps. „Wątroba”. Po nawiedzeniu grobu „Biało – Zielona” brać udała się jeszcze w inne miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

Lechia Gdańsk

Po dotarciu na stadion przy Łazienkowskiej i rozpoczęciu meczu z Legią, gdańszczanie zaczęli skandować antykomunistyczne hasła. Zdobyli sobie tym szacunek warszawskich kibiców, którzy po pierwszym skandowaniu „Solidarność – Lechia Gdańsk”, oklaskali na stojąco fanów „Biało –Zielonych”. Na marginesie dodajmy, że mecz zakończył się wówczas zwycięstwem Legii 1:0 po bramce Andrzeja Sikorskiego w 80 minucie.

My nie zapomnimy

O męczenniku sprawy „Solidarności” kibice w Gdańsku pamiętają po dziś dzień. Z okazji 25 rocznicy uprowadzenia i śmierci ks. Jerzego, podczas meczu z Lechem Poznań w dniu 25 października Lechiści uczcili Jego pamięć okolicznościowym transparentem, na którym znalazł się napis „Mocodawcy wciąż na wolności”.

Lechia Gdańsk

Zdjęcia kibiców Lechii Gdańsk z pielgrzymki w 1985 r. oraz ich oprawa z meczu z Lechem znajdzie się w albumie „Gdańskie Ślady Księdza Jerzego” wydanym staraniem Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży oraz Wydawnictwa Maszoperia Literacka. Album jest okolicznościową publikacją upamiętniającą beatyfikację ks. Popiełuszki i będzie w Gdańsku rozprowadzany od niedzieli 6 czerwca. Przedmowę do tego wydawnictwa napisał Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Ps. W najbliższą niedzielę reprezentacja kibiców „Biało – Zielonych” uczestniczyć będzie we mszy świętej beatyfikacyjnej ks. Popiełuszki. Chcemy pojechać na tę uroczystość z naszymi patriotycznymi transparentami, by jeszcze raz oddać hołd męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”. Zostaną rozwinięte na trasie procesji z relikwiami ks. Jerzego, które z Placu Piłsudskiego będą przeniesione do świątyni Bożej Opatrzności. Swój udział w tych uroczystościach zapowiadają także kibice Śląska Wrocław i Wisły Kraków. Zapewne nie zabraknie na nich także kibiców warszawskiej Legii. Trwają rozmowy, aby chociaż część trasy relikwie nieśli kibice różnych klubów.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tym historycznym wydarzeniu. Jeśli się jeszcze nie zdecydowałeś, wciąż możesz do nas dołączyć. Zapisy na zorganizowany wyjazd są przyjmowane przez Stowarzyszenie „Lwy Północy”.

Zaproszenie na beatyfikację

Autor: ks. Jarosław Wąsowicz SDB [blog]

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora