Dzięki serwisowi 90minut.pl przedstawiamy tradycyjne zestawienie statystyczne podsumowujące zakończoną rundę jesienną w Ekstraklasie.

Tylko na 90minut.pl zapoznasz się z zestawieniami dotyczącymi meczów, bramek, zawodników, sędziów, występów, strzelców, kartek i innych. Zapraszamy do lektury.

Cały czas obserwujemy poprawę w liczbie strzelanych bramek w Ekstraklasie. W sezonie 2011/12 było to 2,2 bramki na mecz, w ubiegłym sezonie - 2,5, a w bieżącym już 2,7. Stale zmniejsza się natomiast liczba obcokrajowców. W sezonie 2011/12 stanowili oni 34% ogółu zawodników, w zeszłym sezonie - 31%, a w bieżącym już tylko 28%. Nasi ligowcy osiągnęli nadzwyczaj wysoką skuteczność rzutów karnych - aż 86%, typowym wynikiem w tej kategorii jest wynik ok. 70-75%.

Nieznacznie zwiększyła się frekwencja na stadionach w stosunku do poprzedniego sezonu (z 8400 na 8500). Należy tu uwzględnić, że stało się tak mimo tego, że w ubiegłym sezonie w najbardziej dogodnych terminach tj. w sobotę i w niedzielę rozgrywano 61% meczów, a w obecnym - w związku z pojawieniem się dodatkowych kolejek rozgrywanych w środku tygodnia - już tylko 53%. Mimo tego, że mecze są rozgrywane częściej w mniej korzystnych terminach, a dodatkowo runda jesienna została wydłużona aż do połowy grudnia, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają wizytom na stadionach, frekwencja minimalnie się podniosła.

W klasyfikacjach strzeleckich zwyciężyli:
Paweł Brożek (klasyfikacja generalna, bramki bez karnych, bramki u siebie)
Łukasz Teodorczyk (bramki bez karnych, bramki w I połowach, bramki na wyjeździe)
Mateusz Zachara (bramki bez karnych, bramki w II połowach)
Marcin Robak (bramki z karnych)
Łukasz Garguła (bramki w I połowach)
Marco Paixão (bramki w I połowach)
Przemysław Kita (bramki w przeliczeniu na czas gry)
Bekim Balaj (joker - aż czterokrotnie strzelał bramkę lub bramki, wchodząc na boisko jako rezerwowy)

Duże natężenie meczów spowodowało, że tylko siedmiu zawodników zagrało we wszystkich spotkaniach w pełnym wymiarze czasowym. W tym gronie jest czterech bramkarzy -Radosław JanukiewiczWojciech KaczmarekMichał Miśkiewicz i Krzysztof Pilarz, a także trzech zawodników z pola - Ľubomír GuldanAdam Marciniak i Paweł Olkowski. Z największej liczby zawodników skorzystała Korona Kielce (29), a najmniej graczy wystąpiło w barwach Cracovii (19).

Po raz kolejny najwyższą domową frekwencję osiągnął Lech, wyprzedzając Legię i Wisłę. Aż sześciu zespołom udało się przekroczyć granicę średniej 10 tys. widzów na mecz. Najatrakcyjniejszym rywalem (przyciągającym najwięcej widzów na swoje mecze rozgrywane na wyjazdach) była tradycyjnie Legia. Kolejne miejsca zajęły Górnik i Lech.

Ciekawego osiągnięcia dokonał Widzew Łódź, który osiągnął największy procentowy udział w grze zarówno zawodników młodzieżowych, jak i obcokrajowców (niemal 50%). Te dwie kategorie rzadko do tej pory szły w parze. Warto podkreślić, że w Widzewie coraz chętniej stawia się na młodzież - w zeszłym sezonie młodzieżowcy stanowili niecałe 23%, a w tym sezonie już prawie 30%! Tradycyjnie Śląsk Wrocław zajął w tej klasyfikacje ostatnie miejsce, choć w tym sezonie osiągnął wynik wyższy od zera - 0,02%, co przekłada się na pięć minut gry.

Zdecydowanie najbardziej "krajowym" składem dysponował Ruch Chorzów - udział piłkarzy z zagranicy to zaledwie niecałe 2%, czym bije na głowę pozostałe zespoły. Druga w tej klasyfikacji Lechia korzystała z obcokrajowców w 19%.

W klasyfikacjach dotyczących wieku wygrali: Filip Jagiełło (najmłodszy zawodnik), Hermes(najstarszy zawodnik), Łukasz Żegleń (najmłodszy strzelec), Marcin Malinowski (najstarszy strzelec).