W związku z wprowadzeniem Centralnej Ligi Juniorów od sezonu 2013/2014 przestaną funkcjonować rozgrywki Młodej Ekstraklasy.

Podjęta na bazie konsultacji z Klubami Ekstraklasy decyzja kończy sześcioletnią historię tych szkoleniowych rozgrywek.

Dyskusja na temat przyszłości Młodej Ekstraklasy była bezpośrednio związana z projektem Centralnej Ligi Juniorów. – Młoda Ekstraklasa przez kilka lat stanowiła dobre wypełnienie luki w systemie rozgrywek młodzieżowych – mówi Bogusław Biszof, prezes zarządu Ekstraklasy SA. – Rozgrywki te w całej swojej historii nie miały alternatywy. W ostatnich miesiącach ta sytuacja uległa zmianie. Jako przedstawiciele Ekstraklasy w zarządzie PZPN uczestniczyliśmy w pracach nad zmianami w rozgrywkach juniorskich, a w ostatnich dniach wyraziliśmy poparcie dla projektu Centralnej Ligi Juniorów – wyjaśnia Bogusław Biszof.

Dzisiejsza decyzja dotycząca Młodej Ekstraklasy jest efektem kilkumiesięcznych konsultacji z Klubami Ekstraklasy. Od sierpnia 2012 r. odbyło się kilka spotkań z przedstawicielami Klubów poświęconych tylko i wyłącznie temu tematowi. – Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie Kluby podchodzą hurraoptymistycznie do zakończenia funkcjonowania Młodej Ekstraklasy. Ta decyzja zyskała jednak poparcie większości. Wspólnie uznaliśmy, że projekt CLJ powinien dać lepszą możliwość objęcia centralnym szkoleniem większej grupy zawodników i ułatwić start zawodowemu piłkarzowi. Po roku funkcjonowania nowego systemu, czyli na koniec sezonu 2013/2014, będzie okazja do oceny efektów i ewentualnie rozszerzenia rozgrywek o inne roczniki – dodaje Bogusław Biszof.

Przypomnijmy, że zakończenie funkcjonowania rozgrywek Młodej Ekstraklasy nie rodzi zmian w systemie licencyjnym. Podręcznik Licencyjny dla Klubów Ekstraklasy zakłada bowiem obowiązek posiadania drużyny Młodej Ekstraklasy, tylko w przypadku, jeśli takie rozgrywki będą prowadzone.

W najbliższym czasie Ekstraklasa SA podejmie rozmowy z PZPN w sprawie dopuszczenia do gry zespołów rezerw zainteresowanych Klubów Ekstraklasy w najwyższej możliwie klasie rozgrywkowej.

***

Młoda Ekstraklasa – geneza powstania

Rozgrywki Młodej Ekstraklasy wystartowały w sezonie 2007/2008. Od ich początku w każdej drużynie mogli występować jedynie zawodnicy z obywatelstwem polskim, mający maksymalnie 21 lat. W każdej drużynie mogło występować maksymalnie trzech zawodników starszych. Każdy z zawodników występujących w MESA musiał być wcześniej zgłoszony do rozgrywek Ekstraklasy.

MESA została powołana na wzór rozwiązań funkcjonujących w innych krajach (m.in. włoskiej Primavera). Jej zadaniem było między innymi stworzenie przestrzeni dla profesjonalnej rywalizacji zawodników zbliżających się do końca wieku juniorskiego. MESA miała ułatwić także przejście z wieku juniorskiego do rywalizacji na poziomie Ekstraklasy.

Kilkunastu piłkarzy, którzy grali w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy występowało później w reprezentacji Polski: Ariel Borysiuk, Dominik Furman, Michał Gliwa, Jacek Kiełb, Damian Łukasik, Marcin Kamiński, Jakub Kosecki, Bartosz Rymaniak, Maciej Sadlok, Grzegorz Sandomierski, Łukasz Skorupski, Jakub Słowik, Artur Sobiech, Mariusz Stępiński, Łukasz Teodorczyk. Jakub Tosik, Rafał Wolski, Arkadiusz Woźniak, Paweł Wszołek.

Dofinansowanie systemu szkolenia młodzieży przez Ekstraklasę SA

W ciągu sześciu sezonów MESA została dofinansowana przez Ekstraklasę SA kwotą ponad 6 milionów złotych. Na nią złożyły się środki przekazywane Klubom, m.in. na dofinansowanie wyjazdów na mecze oraz środki na wynagrodzenia sędziów (prowadzących mecze MESA) przekazywane PZPN.

Jednocześnie na mocy umowy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, Ekstraklasa co roku przekazuje na rzecz PZPN 2,2 miliona złotych z tytułu dofinansowania wynagrodzenia trenerów grup młodzieżowych.

W naszym serwisie od początku powstania tych rozgrywek dokumentowaliśmy występy Biało-Zielonych

MESA sezon 2008/09 (Lechia kończy na 4 miejscu)

MESA sezon 2009/10 (Lechia kończy na 15 pozycji)

MESA sezon 2010/11 (Lechia kończy na 13 pozycji)

MESA sezon 2011/12 (Lechia kończy na ostatnim miejscu)

MESA sezon 2012/13

Źródło: EKSTRAKLASA SA / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora