W piątek o godzinie 20:30 Lechia Gdańsk podejmie Raków Częstochowa w ramach 6. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Przed meczem warto przypomnieć osoby, które występowały w obu klubach.
Edward Drabiński jako piłkarz występował m.in. w Legii Warszawa oraz w szkockich klubach: Dundee United i Dunfermline Athletic. Do dzisiaj jest także jedynym piłkarzem Legii, który grał w niej przed i po II wojnie światowej. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem i miał okazję prowadzić wiele klubów. W 1962 roku objął Lechię Gdańsk, a w latach 1964-65 był szkoleniowcem Rakowa Częstochowa.
Jerzy Wrzos został trenerem Lechii Gdańsk w 1965 roku i prowadził ją do lipca następnego roku, po czym przeszedł do Rakowa Częstochowa. W sezonie 1966/67 wraz z Medalikami dotarł do finału Pucharu Polski. 9 lipca 1967 roku na Stadionie Błękitnych w Kielcach III-ligowy Raków mierzył się z Wisłą Kraków i po wyrównanym meczu przegrał 0:2 po dogrywce. Tuż przed startem rozgrywek Wrzos odszedł w niewyjaśnionych okolicznościach. Poza pracą trenerską Jerzy Wrzos napisał ponad 100 artykułów oraz książek z zakresu historii tej dyscypliny i metod szkolenia, które wydawano w Polsce i za granicą. Jego podręcznik Wielki futbol, który wydano w 2006 roku, był pierwszą polską publikacją rekomendowaną przez FIFA.
Rajner Kostka w sezonie 1962/63 reprezentował barwy Lechii Gdańsk, a w latach 1964-65 był piłkarzem Rakowa. Jego starszy brat Kurt także grał w Lechii.
Hubert Kostka - tej postaci nie trzeba przedstawiać fanom polskiego futbolu. Były zawodnik oraz szkoleniowiec Górnika Zabrze, z którym sięgnął m.in. 6 razy po mistrzostwo Polski oraz zagrał w finale Pucharu Zdobywców Pucharu przeciwko Manchesterowi City. Od sierpnia 1995 roku do kwietnia 1996 roku prowadził Lechię/Olimpię Gdańsk, jednak nie zdołał utrzymać jej w najwyższej klasie rozgrywkowej. W kolejnym roku zaliczył epizod w Rakowie. Jest spokrewniony z Rajnerem.
Adam Fedoruk był podopiecznym Huberta Kostki w Rakowie Częstochowa. Natomiast w 1998 roku trafił do Lechii Gdańsk, w której występował do 2001 roku i... łączył z nią występy w amerykańskim Pittsburgh Riverhounds. W latach 2015-16 prowadził rezerwy Biało-Zielonych.
Jerzy Brzęczek występował przez pięć lat w juniorach Rakowa Częstochowa, a potem z powodzeniem m.in. w Austrii oraz Izraelu i był kapitanem reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku, kiedy Biało-Czerwoni zdobyli srebrne medale. Karierę trenerską zaczął w częstochowskim klubie, który prowadził od lutego 2010 roku do listopada 2014 roku. Potem przejął Lechię Gdańsk, którą prowadził w latach 2014-15. Od lipca 2018 roku do stycznia 2021 roku był selekcjonerem reprezentacji Polski.
Robert Kugiel od lipca 1996 roku do stycznia 1997 roku był zawodnikiem Rakowa Częstochowa i zanotował 9 występów w najwyższej klasie rozgrywkowej, zdobywając jedną bramkę. W latach 1998-2002 występował w Lechii Gdańsk.
Michał Pietroń w Lechii Gdańsk grał w latach 2004-05 i awansował z nią do ówczesnej II ligi. Rundę jesienną sezonu 2009/10 spędził w Rakowie Częstochowa.
Zarko Udovicic do Lechii Gdańsk trafił latem 2019 roku i najpierw przygody wywalczył z nią Superpuchar Polski. Po całkiem udanym początku było gorzej, najpierw czerwona kartka w debiucie, a potem sytuacja w derbach Trójmiasta i zawieszenie. W 2021 roku Serb niespodziewanie trafił do Rakowa, w którym występował tylko do marca następnego roku, ale wywalczył Puchar Polski. Obecnie jest zawodnikiem Mladost Lucani i znajduje się w niezłej dyspozycji.
Maciej Gajos rozpoczynał swoją karierę w Rakowie Częstochowa i w 2012 roku odszedł do ekstraklasowej Jagiellonii Białystok. Siedem lat później trafił do Lechii Gdańsk, w której występował do 2023 roku.
Dawid Retlewski jesienią 2009 roku występował w barwach Lechii Gdańsk w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy. Natomiast w sezonie 2013/14 był piłkarzem Rakowa.
Łukasz Zwoliński do Lechii Gdańsk dołączył zimą 2020 roku i występował w niej przez 3,5 roku. Łącznie w gdańskim klubie zagrał 107 razy i zdobył 44 bramki. W 2023 roku zasilił Rakowa Częstochowa i początki w zespole ówczesnego mistrza Polski miał obiecujące, trafił do siatki m.in. z FC Kopenhagą. Jednak poprzednie rozgrywki zakończyły się przeciętnie i przed startem tego sezonu Marek Papszun nie widział go w planach. Popularny "Zwolak" odszedł do Wisły Kraków.
Jakub Arak grał w Lechii Gdańsk w latach 2017-21 z półroczną przerwą i był głównie rezerwowym w gdańskim zespole, ale miał udział w wywalczeniu Pucharu Polski oraz 3. miejsca w Ekstraklasie w sezonie 2018/19. Podobną funkcję pełnił w Rakowie, w którym występował od 2021 roku do 2022 roku.
Kacper Łazaj 9 listopada 2012 roku trafił do siatki w meczu z Ruchem Chorzów i został jednym z najmłodszych strzelców w historii Lechii Gdańsk. Niestety jego dalsza kariera nie potoczyła się w dobrym kierunku, a w sezonie 2015/16 trafił do Rakowa, gdzie grał przez rundę jesienną.
Miłosz Szczepański miał duży udział w awansie Rakowa Częstochowa do Ekstraklasy w sezonie 2018/19 oraz w awansie do półfinału Pucharu Polski w tym samym sezonie. Później doznał kontuzji i musiał odejść z Częstochowy. W 2021 roku przeszedł na zasadzie wolnego transferu do Lechii Gdańsk, jednak dwukrotnie został wypożyczony do Warty Poznań. Po powrocie do Lechii, kiedy ta spadła z Ekstraklasy, Szymon Grabowski mianował Szczepańskiego kapitanem, ale pomocnik po dwóch meczach w I lidze wrócił do Ekstraklasy, a konkretnie do Piasta Gliwice.
Daniel Mikołajewski trafił z Podbeskidzia Bielsko-Biała do Lechii Gdańsk, jednak nie udało mu się przebić do pierwszego zespołu. Na początku 2020 roku odszedł do Rakowa i występował w nim do połowy 2021 roku.
Michał Szprendałowicz, choć nie był ani piłkarzem, ani trenerem, to też można zaliczyć jaką ważną postać w obu klubach jako rzecznik prasowy. W latach 2020-24 pełnił tę funkcję w Rakowie i był świadkiem mistrzostwa Polski, dwóch pucharów kraju, superpucharu oraz występu w fazie grupowej Ligi Europy. Ponadto klub za jego kadencji mocno rozwinął się pod płaszczyzną marketingową. Od lutego 2024 roku pracuje w Lechii Gdańsk.
źródło: własne