W sobotę 10 sierpnia rozpoczęła się rywalizacja w Centralnej Lidze Juniorów. Po rocznej przerwie do rozgrywek wraca zespół U-19. Jakie nastroje panują w gdańskiej Akademii oraz kiedy swoje mecze rozegrają Biało-Zielone zespoły?

Rywalizacja w Centralnej Lidze Juniorów U-17 i U-19 wystartowała w ten weekend. Lechiści swoje mecze rozegrali w sobotę 10 sierpnia w Zabrzu. O 11.00 drużyny U-17 i U-19 zmierzyły się z rówieśnikami z Górnika. Z kolei zmagania w CLJ U-15 zaczną się za dwa tygodnie. Niestety pierwsze mecze zakończyły się porażkami: 0-4 drużyny U-19 oraz 2-4 drużyny U-17.

Przed sezonem 2024/25 doszło do zmian w sztabach szkoleniowych drużyn. Z zespołu do lat 19 odszedł Maciej Megger, a nowymi trenerami zostali Łukasz Gajowniczek i Dawid Żmijewski, którzy w duecie będą prowadzić drużynę do lat 19. Gajowniczek wcześniej prowadził drużynę U-17 - jego miejsce zajął Maciej Sikorski. Chłopaków z zespołu U-15 poprowadzi Paweł Rosiński.

Pod koniec czerwca w Akademii rozpoczęły się przygotowania do nowego sezonu. W trakcie pre-seasonu odbyło się wiele meczów sparingowych - także z zagranicznymi rywalami. Ponadto kilku piłkarzy uczestniczyło w obozie i meczach I drużyny. W ostatnim sparingu Lechii z AEL-em Limassol grali m.in. Marcel Bajko, Adam Kardaś, Bartosz Borkowski, Wojciech Madej, Konrad Polańczyk czy strzelec gola Bartosz Pieczka

- Ostatnie tygodnie nas mocno zbudowały, trenerzy od samego startu sezonu wykonują znakomitą pracę, cieszy również duża koncentracja i zaangażowanie zawodników w proces treningowy. Ostatni sparing z utytułowaną seniorską drużyną AEL Limassol pokazał, że wśród naszej młodzieży mamy zawodników z dużym potencjałem do rozwoju, która daje nadzieję na kolejnych wychowanków w pierwszej drużynie - mówi nam przed startem sezonu dyrektor Akademii dr Paweł Wolański i dodaje: - Jeżeli chodzi o cele to niezmiennie indywidualny rozwój zawodników. W Akademii rozwijasz jednostki, a grasz w drużynach. Zawodnicy w tym sezonie muszą zdecydowanie poprawić aspekt dążenia do wygrania meczu oraz zbudować odpowiednią pewność siebie, która ma przełożyć się na zbudowanie odpowiedniego nastawienia i gotowość podjęcia codziennej rywalizacji. Porażki? Będą, taki jest sport. Porażka w meczu, nawet wysoka jest również nauką. Akademia to ciągły rozwój, kształtuje wartości i osobowość, uczy rywalizacji, smutku po porażce i radzenia sobie z emocjami oraz radości po zwycięstwie. Najważniejsze, żeby młodzi kandydaci na piłkarzy w końcu przestali szukać usprawiedliwienia we wszystkim, szukania wytrychów do wytłumaczenia porażki lub swojej niemocy, słabej dyspozycji, bo sędziowie, bo szczęścia zabrakło, bo ktoś mnie nie lubi. To jest antyrozwojowe. Muszą wziąć odpowiedzialność wewnętrznie za swój rozwój, a analizy zaczynać i kończyć na sobie. Ta reguła resztą musi dotyczyć wszystkich osób związanych z Akademią. Oczekujemy godnego reprezentowania Klubu podczas meczów, treningów, ale również w szkole oraz czasie wolnym. To wielka nobilitacja być częścią tego Klubu. Wspierania kolegów, budowania relacji, tworzenia więzi, dążenia do wspólnego celu oraz wysokiej kultury osobistej poza boiskiem

Kilka dni przed startem sezonu Akademia otrzymała też dotację z ministerstwa, o czym informowaliśmy w środę 7 sierpnia. - To, co najważniejsze dla mnie jako dyrektora Akademii to ogromne wsparcie z Klubu w rozwój Akademii, które idzie od samej góry ze strony Prezesa Paolo Urfera. To istotne, że Akademia jest tak ważnym projektem w planach rozwoju klubu. Natomiast przyznanie środków z Ministerstwa Sportu i Turystki to dodatkowe znakomite wieści dla naszej Akademii. Kwota ponad miliona złotych realnie poprawni nasze zdolności organizacyjnie, wpłynie na polepszenie procesu treningowego oraz zbudowanie sztabów trenerskich. W obecnym sezonie każda z drużyn grających w Centralnej Lidze Juniora będzie dysponować stały sztab szkoleniowych pracujących tylko w jednej kategorii wiekowej. Będzie to od 4 do 6 osób - mówi Wolański.

 

Drużyna U-19. Czego spodziewać się po rocznej przerwie?

Jak wspomnieliśmy, zespół U-19 rozpoczął zmagania od wyjazdowego meczu z Górnikiem Zabrze (0:4). Z kolei tydzień później Biało-Zielonych czeka kolejny wyjazdowy mecz przeciwko Polonii Warszawa. Za dwa tygodnie Lechiści po raz pierwszy będą gospodarzami i zagrają z Jagiellonią Białystok.

Kto będzie stanowił o sile drużyny Łukasza Gajowniczka? Z pewnością na tej liście znajdują się zawodnicy, mający za sobą już doświadczenie w I zespole, a więc Kacper Gutowski, Bartosz Borkowski, Adam Kardaś czy Marcel Bajko. Ponadto ważnymi postaciami będą z pewnością Wojciech Madej czy Konrad Polańczyk.

- Zakończyliśmy krótki, ale dość intensywny okres przygotowawczy i już jutro rozpoczniemy rozgrywki wyjazdowym meczem w Zabrzu, którego nie możemy się doczekać. Na pewno naszych zawodników czeka wyzwanie i rywalizacja na wysokim poziomie. Jesteśmy dobrze przygotowani i gotowi na wyzwania, które nas czekają - mówił nam przed startem rozgrywek trener Łukasz Gajowniczek.

Terminarz CLJ U-19 (jesień 2024):

  • 1. kolejka - Górnik Zabrze (wyjazd, 10.08, godz. 11)
  • 2. kolejka - Polonia Warszawa (wyjazd, 17-18.08)
  • 3. kolejka - Jagiellonia Białystok (dom, 24-25.08)
  • 4. kolejka - Cracovia (wyjazd, 31.08-01.09)
  • 5. kolejka - Wisla Kraków (dom, 07-08.09)
  • 6. kolejka - Warta Poznań (wyjazd, 14-15.09)
  • 7. kolejka - Pogoń Szczecin (dom, 21-22.09)
  • 8. kolejka - Stal Rzeszów (dom, 28-29.09)
  • 9. kolejka - Escola Warszawa (wyjazd, 05-06.10)
  • 10. kolejka - Lech Poznań (dom, 12-13.10)
  • 11. kolejka- Śląsk Wrocław (wyjazd, 19-20.10)
  • 12. kolejka - Legia Warszawa (dom, 26-27.10)
  • 13. kolejka - Zagłębie Lubin (wyjazd, 02-03.11)
  • 14. kolejka - Arka Gdynia (dom, 09-10.11)
  • 15. kolejka - Odra Opole (wyjazd, 16-17.11)

 

Drużyna U-17. Powalczyć o coś więcej

Drużyna U-17 również rozpoczęła sezon od wyjazdu do Zabrza (porażka 2:4). Tydzień później piłkarze Macieja Sikorskiego zagrają u siebie ze Stolemem Gniewino. W zespole występują obecnie tacy zawodnicy jak Tymon Wojciechowski (który był na obozie w Cetniewie z pierwszym zespołem), Jakub Radtke czy Bartosz Pieczka. 

lgd ael 38

- Jesteśmy po krótkim, ale bardzo intensywnym okresie przygotowawczym i z niecierpliwością wyczekujemy rozpoczęcia rozgrywek. Nasza gra w sparingach wyglądała dość obiecującą i będziemy chcieli utrzymać tę dyspozycję już w najbliższą sobotę w meczu z Górnikiem. Na cały sezon patrzymy z dużym optymizmem i jesteśmy gotowi do rywalizacji na wysokim poziomie. Drużyna jest pewna swoich umiejętności, dlatego w każdym meczu chcemy grać o zwycięstwo. Naszym celem na ten sezon jest rozwój zawodników, aby w perspektywie roku lub dwóch mogli rywalizować o miejsce w pierwszej drużynie - mówi nam Maciej Sikorski, trener drużyny. 

Terminarz CLJ U-17 (jesień 2024)

  • 1. kolejka - Górnik Zabrze (wyjazd, 10.08, godz. 11)
  • 2. kolejka - Stolem Gniewino (dom, 17-18.08)
  • 3. kolejka - Poznańska 13 (wyjazd, 24-25.08)
  • 4. kolejka - Pogoń Szczecin (dom, 31.08-01.09)
  • 5. kolejka - GKS Tychy (wyjazd, 07-08.09)
  • 6. kolejka - Zagłębie Sosnowiec (dom, 14-15.09)
  • 7. kolejka - Lechia Zielona Góra (wyjazd, 21-22.09)
  • 8. kolejka - Śląsk Wrocław (wyjazd, 28-29.09)
  • 9. kolejka - FASE Szczecin (dom, 05-06.10)
  • 10. kolejka - Raków Częstochowa (wyjazd, 12-13.10)
  • 11. kolejka - Lech Poznań (dom, 19-20.10)
  • 12. kolejka - Zawisza Bydgoszcz (wyjazd, 26-27.10)
  • 13. kolejka - Zagłębie Lubin (dom, 02-03.11)
  • 14. kolejka - Arka Gdynia (wyjazd, 09-10.11)
  • 15. kolejka - Miedź Legnica (dom, 16-17.11)

Zespół U-15 wkroczy do gry za dwa tygodnie. Więcej o ich terminarzu, sztabie czy planach napiszemy w kolejnych dniach.

źródło: własne