lechia

W podróży po historycznych sezonach w wykonaniu piłkarzy Lechii Gdańsk, dziś zatrzymamy się na sezonie 1983/84. Zapraszamy do lektury i odkrywania wspólnie z nami ciekawostek z przed lat.

Lata 80-te to prawdopodobnie najbarwniejszy w dotychczasowej historii Lechii okres. Awanse, spadki, europejskie puchary, III liga. Działo się wiele. Wiele nazwisk piłkarzy z tej dekady zapadło również kibicom w pamięci na długie lata. Mamy nadzieję, że taka podróż do przeszłości pomoże Wam lepiej poznać Lechię i jeszcze bardziej się w niej rozkochać.

Sezon 1983/84 Lechia spędziła w drugiej lidze. Był to sezon, w którym jako beniaminek uzyskała awans do I ligi. Biało-Zieloni nie mieli sobie równych (poza Olimpią Poznań, która zakończyła sezon z taką samą ilością punktów) na ligowych boiskach odnosząc w całym sezonie aż 20 zwycięstw przy zaledwie 4 porażkach. [zobacz tabelę końcową]

Jesień roku 1983, wszystkim którzy wtedy chodzili na Lechię, została na długo w pamięci. Biało-Zieloni, którzy w poprzednim sezonie zdobyli Puchar Polski, ruszyli na podbój Europy a ich rywalem był Juventus Turyn. Jak ta przygoda się skończyła każdy wie doskonale. Szkoda, że po tylu latach musimy się jedynie nią cały czas rozkoszować.

 

foto
Obejrzyj wszystkie galerie z lat 80-tych [link]

 

Poniżej kilka ciekawostek związanych z sezonem 1983/84:

- Najwyższe zwycięstwo Lechii to 5:0 w meczu piątej kolejki z Zagłębiem Wałbrzych [zobacz raport] Równie efektowna była wygrania 5:1 nad Stalą Stocznia Szczecin w meczu 11 kolejki;

- Komplet ligowych występów (30) w barwach Lechii zanotowało dwóch piłkarzy Jacek Grembocki [zobacz profil] i Jerzy Kruszczyński [zobacz profil] zaś jeden mecz mniej zanotowało aż 3: Maciej Kamiński, Ryszard Polak i Marek Kowalczyk;

- Biało-Zieloni w całym sezonie strzelili aż 61 bramek, z czego ponad połowę (31) uzyskał nie kto inny jak Jerzy Kruszczyński; a następni w kolejce (Kowalczyk, Polak, Grembocki) strzelili zaledwie po 5 bramek;

Poniżej znajdziecie odnośniki do rozgrywek ligowych oraz pucharowych w sezonie 1983/84. Jest to jeden z sezonów, gdzie udało nam się zebrać komplet danych, jednak zawsze będziemy wdzięczni za rzucenie okiem na nasze dane i ewentualne korekty. Liczymy, że zajrzą tu osoby zainteresowane historią naszego klubu i pomogą uzupełnić wszelkie braki a zarazem zweryfikują pozostałe dane.

Sezon 1983/84 II Liga (terminarz)

Sezon 1983/84 II Liga (kadra Lechii)

Poza rozgrywkami ligowymi Biało-Zieloni próbowali swoich sił w Pucharze Zdobywców Pucharów. Dwa przegrane mecze z Juventusem Turyn pokazały jaka przepaść dzieli nas od Europy.

Sezon 1982/83 Puchar Polski i 1983/84 Puchar Zdobywców Pucharów (terminarz)

 

W przyszłości planujemy powiązanie naszej bazy z archiwum prasowym, galeriami, filmami i innymi materiałami historycznymi (np. bilety, programy itp.). Wszystko jednak wymaga czasu, a w związku ze skromnym składem pracującym nad tym wielkim wyzwaniem, prace niestety przeciągają się w czasie. Dlatego też stale apelujemy do naszych czytelników - jeżeli chcecie mieć swój drobny wkład w Tworzenie Historii Lechii Gdańsk - przyłączcie się do nas albo chociaż zgłaszajcie wszelkie błędy, pomyłki itp.

Chcesz mieć swój wkład w budowę naszej bazy wiedzy o Lechii? Aktualnie szukamy osób chętnych do przepisywania relacji z historycznych artykułów prasowych.


Zobacz zbiór biletów z tego sezonu [link] Jeżeli zauważyłeś, że masz taki którego nam brakuje skontaktuj się z redakcją!

 

Nie ukrywamy również, iż bardzo istotna dla całości przedsięwzięcia jest merytoryczna pomoc od osób interesujących się tym zagadnieniem (statystyki, historia polskiej piłki nożnej). Osobiście próbujemy docierać do wielu osób ale jak widać po brakach, które opisujemy w specjalnym wątku na forum jest trochę zagadek (braki składów, zdjęć piłkarzy, imion, dat urodzenia). Może wspólnie z Wami uda się je rozwiązać?

Braki w bazie meczowej Lechii Gdańsk (zobacz wątek na forum Lechia.net)

Może dla części osób nasza baza jest mało czytelna? Nie docierają do nas jednak takie głosy. Podpowiem tylko, że bazę tworzymy sezon po sezonie a dane uzupełniamy od tych aktualnych cofając się do roku 1945. W bazie znajdziecie więc wszystkie oficjalne rozgrywki z podziałem na ligę i puchary (Puchar Polski, Puchar Ekstraklasy i inne).

Baza meczowa Lechii Gdańsk

 

Zobacz nasze archiwum prasowe z tego sezonu [link]

 


Zapoznaj się z kolekcją programów z tego sezonu [link] a jeżeli posiadasz inne, pomóż nam uzupełnić braki

 

Masz w pamięci jakieś wspomnienia dotyczące sezonu 1983/84? Może posiadasz materiały, których nam brakuje (bilety, programy, zdjęcia, wycinki prasowe)? Podziel się nimi z resztą czytelników. Wielu młodszych kibiców z pewnością zainteresują wszelkie ciekawostki związane z historią Lechii Gdańsk.
Jeżeli zauważyłeś jakieś braki czy pomyłki - poinformuj nas o tym. Strona WWW to nie książka, tu zawsze można nanieść poprawki.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora