Przedstawiciele środowiska kibiców piłkarskich przybyli w sobotę po raz czternasty z pielgrzymką do najważniejszego polskiego sanktuarium maryjnego - na Jasną Górę w Częstochowie, tym razem pod hasłem: Polonia semper fidelis – Polska zawsze wierna. - Nasza historia uczy nas, że zawsze, kiedy byliśmy wierni niezmiennym wartościom, płynącym z Ewangelii, potrafiliśmy pokonać największe trudności - mówił ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, kibic Lechii Gdańsk, podczas kazania.
Jak dodał, "gra toczy się o wszystko - nie tylko o to, jaka i czyja będzie Polska, ale też czy w ogóle będzie, dalej także o to, czyja i jaka będzie Europa, czy uda się w przyszłości odbudować fundamenty, które ją stanowiły". Jego kazania wysłuchali kibice z całej Polski.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św. o godz. 12.30 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Po nabożeństwie prezes IPN dr Karol Nawrocki spotkał się w sali o. Augustyna Kordeckiego z przybyłymi na Jasną Górę kibicami.
- II wojna światowa była barbarzyńska - cmentarze zapełniły się kobietami, dziećmi i starcami, a nie tylko walczącymi mężczyznami - mówił prezes IPN.
Prezes IPN przybliżył pielgrzymom misję Instytutu, w szczególności rolę, jaką odgrywa IPN w odkłamywaniu historii najnowszej, upamiętnieniu bohaterów i przywracaniu im należnego miejsca w narodowej sztafecie pamięci. Przedstawił również propozycje działań zmierzających do skutecznego dotarcia z przekazem historycznym do młodego pokolenia.
Od wszystkich środowisk kibiców, w podziękowaniu za wieloletnią działalność IPN, wkład w upowszechnianie historii Polski, prezes IPN otrzymał kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Prezes Nawrocki zaprosił także kibiców, w szczególności Jagiellonii Białystok, do udziału w planowanych uroczystościach pogrzebowych zamordowanego przez Niemców w październiku 1943 r. siedmioletniego Romualda Lenczewskiego.
- W poczucia obowiązku i zasad w jakich został wychowany, 7-letni Romek Lenczewski chciał ostrzec swoich rodziców, ale został postrzelony i pochowany żywcem przez Niemców. Nie zapominajcie o tej jednej z najmłodszych ofiar, który wykazał się miłością do Polski - dodał prezes IPN.
Pierwsza pielgrzymka kibiców na Jasną Górę odbyła się w 2009 r. Organizatorem corocznych spotkań kibiców na Jasnej Górze jest salezjanin, ks. dr Jarosław Wąsowicz, historyk i archiwista, kibic Lechii Gdańsk, od lat zaangażowany w działalność patriotyczną i społeczną, organizator sympozjów i spotkań odkłamujących najnowszą historię Polski, zwłaszcza historię podziemia niepodległościowego.
„Polska zawsze wierna” pod takim hasłem na #JasnaGóra odbywa się 14.Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Fani, głównie piłki nożnej, różnych klubów sportowych spotykają się, by wspólnie modlić się, pokazać jedność w różnorodności i to, że kibicowanie „nie kłóci się”z wyznawaną wiarą pic.twitter.com/ooi0DtK6b9
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) January 8, 2022
źródło:niezalezna.pl / własne