Przedstawiciele środowiska kibiców piłkarskich przybyli w sobotę po raz czternasty z pielgrzymką do najważniejszego polskiego sanktuarium maryjnego - na Jasną Górę w Częstochowie, tym razem pod hasłem: Polonia semper fidelis – Polska zawsze wierna. - Nasza historia uczy nas, że zawsze, kiedy byliśmy wierni niezmiennym wartościom, płynącym z Ewangelii, potrafiliśmy pokonać największe trudności - mówił ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, kibic Lechii Gdańsk, podczas kazania.

Jak dodał, "gra toczy się o wszystko - nie tylko o to, jaka i czyja będzie Polska, ale też czy w ogóle będzie, dalej także o to, czyja i jaka będzie Europa, czy uda się w przyszłości odbudować fundamenty, które ją stanowiły". Jego kazania wysłuchali kibice z całej Polski.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. o godz. 12.30 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Po nabożeństwie prezes IPN dr Karol Nawrocki spotkał się w sali o. Augustyna Kordeckiego z przybyłymi na Jasną Górę kibicami.

- II wojna światowa była barbarzyńska - cmentarze zapełniły się kobietami, dziećmi i starcami, a nie tylko walczącymi mężczyznami - mówił prezes IPN.

Prezes IPN przybliżył pielgrzymom misję Instytutu, w szczególności rolę, jaką odgrywa IPN w odkłamywaniu historii najnowszej, upamiętnieniu bohaterów i przywracaniu im należnego miejsca w narodowej sztafecie pamięci. Przedstawił również propozycje działań zmierzających do skutecznego dotarcia z przekazem historycznym do młodego pokolenia.

Od wszystkich środowisk kibiców, w podziękowaniu za wieloletnią działalność IPN, wkład w upowszechnianie historii Polski, prezes IPN otrzymał kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Prezes Nawrocki zaprosił także kibiców, w szczególności Jagiellonii Białystok, do udziału w planowanych uroczystościach pogrzebowych zamordowanego przez Niemców w październiku 1943 r. siedmioletniego Romualda Lenczewskiego.

- W poczucia obowiązku i zasad w jakich został wychowany, 7-letni Romek Lenczewski chciał ostrzec swoich rodziców, ale został postrzelony i pochowany żywcem przez Niemców. Nie zapominajcie o tej jednej z najmłodszych ofiar, który wykazał się miłością do Polski - dodał prezes IPN.

Pierwsza pielgrzymka kibiców na Jasną Górę odbyła się w 2009 r. Organizatorem corocznych spotkań kibiców na Jasnej Górze jest salezjanin, ks. dr Jarosław Wąsowicz, historyk i archiwista, kibic Lechii Gdańsk, od lat zaangażowany w działalność patriotyczną i społeczną, organizator sympozjów i spotkań odkłamujących najnowszą historię Polski, zwłaszcza historię podziemia niepodległościowego.

źródło:niezalezna.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora