lechia

W Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku w trakcie Euro 2012 pracowało będzie łącznie ok. 3000 wolontariuszy miejskich.

Jeden z dni meczowych podczas EURO w czerwcu 2012 roku. Na lotnisku w Warszawie ląduje pierwszy samolot z kibicami z Hiszpanii, kilka minut później w hali przylotów Okęcia  pojawiają się Niemcy. Niepewnie rozglądają się wokół – o Polsce słyszeli niewiele, widać że czują się zagubieni, słysząc wokół nieznany im język.

Kiedy grupa kibiców zmierza w kierunku wyjścia, stają twarzą w twarz z uśmiechniętymi wolontariuszami – Dominiką (21 lat) i Bartkiem (58 lat), którzy witają ich po angielsku i tłumaczą, jak najwygodniej dojechać do centrum miasta i na Stadion Narodowy. Napięcie znika, na twarzach zagranicznych gości  pojawiają się uśmiechy.

Po kilku minutach rozmowy żegnają się dwójką wolontariuszy jak z dobrymi przyjaciółmi. Już wiedzą, że gdyby potrzebowali pomocy w centrum miasta, na dworcu kolejowym, czy w drodze na stadion, otrzymają ją na pewno od równie miłych, kompetentnych i władających angielskim ludzi. Znajdą ich bez problemu, bo wszyscy wolontariusze ubrani są w takie same, charakterystyczne stroje. Chcesz tam być i poczuć tę niezwykłą atmosferę?

Jeszcze dziś zaloguj się na stronie www.wolontariatmiejski2012.pl – bo 19 października rozpoczęła się rekrutacja Wolontariuszy Miast Gospodarzy na UEFA EURO 2012TM

Jak zostać wolontariuszem? To bardzo łatwe – wystarczy wypełnić dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej formularz znajdujący się na portalu www.wolontariatmiejski2012.pl, a następnie rozwiązać zawierający 25 pytań test służący sprawdzeniu stopnia znajomości języka angielskiego.

Kto może zostać wolontariuszem przestrzeni publicznej w trakcie EURO 2012? Odpowiedź jest bardzo prosta: każdy, kto (do 30 kwietnia 2012 r.) ukończy 18 lat i posługuje się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym.

Rekrutacja za pośrednictwem elektronicznych formularzy zakończy się w styczniu 2012 roku, po niej rozpoczną się rozmowy z wybranymi kandydatami. W maju i czerwcu 2012 odbędą się szkolenia dla wolontariuszy.

Na stronie www.wolontariatmiejski2012.pl na bieżąco ukazują się również aktualności dotyczące tematyki wolontariatu, Miast Gospodarzy oraz działań bezpośrednio związanych z organizacją Turnieju. Odniesienia do portalu, oraz uzupełnienie informacji dotyczących tematyki wolontariatu, ukazują się również na portalu społecznościowym  Facebook (www.facebook.com/Wolontariat.Miast.Gospodarzy).

Projekt wolontariatu miejskiego na EURO 2012 realizowany jest w ścisłej współpracy  Urzędów Miast: Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia oraz spółki PL.2012, która koordynuje wspólne prace – mówi Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. Komunikacji, PL.2012. – Nasz projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Portal www.wolontariatmiejski2012.pl do dziś odwiedzało miesięcznie ponad 50 tysięcy osób. Jestem przekonany, że od momentu rozpoczęcia rekrutacji ta liczba znacząco wzrośnie. Do udziału w rekrutacji zapraszamy zarówno młodzież, jak i osoby starsze, osoby z niepełnosprawnością, mieszkańców miast turniejowych, ale też wszystkich innych miejscowości – dużych i małych, z Polski i z zagranicy.

Zastanawiasz się, czy warto spróbować? Co będziesz z tego mieć? Najlepiej potrafią odpowiedzieć na te pytania ludzie, którzy już spróbowali i dziś deklarują, że wezmą udział w Wolontariacie Miast Gospodarzy podczas EURO 2012.

- Wolontariusz to nie określenie zawodu, nie funkcja, nie praca. Wolontariusz to po prostu cecha charakteru, której nie da się odkryć, póki się nie spróbuje. Jednak gdy ktoś odnajdzie w sobie wolontariusza, nie będzie mógł przestać i uzależni się od pomagania innym. To daje mnóstwo satysfakcji i energii na bardzo długo – mówi Zuzanna Topiłko, która pierwsze doświadczenia zdobywała w Austrii jako wolontariusz podczas Mistrzostw Europy w 2008 roku. - Najważniejsza była atmosfera, współpraca, poczucie jedności mimo różnic kulturowych, zapał, a przede wszystkim ludzie, którzy czuli to samo, co ja – rozpierającą dumę i radość, że nasz wysiłek przynosi pożądane efekty. To my byliśmy pierwszymi osobami, do których zwracali się mieszkańcy i kibice z prośbą o pomoc. To my robiliśmy pierwsze wrażenie na osobach, które przyjechały do obcego miasta, a dzięki nam nie tylko nie czuły się wyobcowane, które wiedziały, że ktoś z nas zawsze przyjdzie im z pomocą i że mogą czuć się bezpiecznie. Dlatego zarówno kibice, jak i mieszkańcy odnosili się do nas z wielką sympatią i wdzięcznością za pomoc.

Wśród wolontariuszy, którzy chcą pracować podczas EURO 2012 jest też małżeństwo – państwo Anna i Winicjusz Wolentarscy, którzy 3 lata temu wrócili do Polski po 27 letnim pobycie w Kanadzie i niedawno postanowili  zaangażować się w projekt wolontariatu Miast – Gospodarzy podczas EURO 2012. Swoich sił jako wolontariusze spróbowali już podczas  Dnia Otwartego na Stadionie Narodowym.

- Dla mnie to było pierwsze zetknięcie z wolontariatem, mąż miał już wcześniej doświadczenia w tej dziedzinie, jednak w Kanadzie, a nie w Polsce. Uważam, że to wspaniałe doświadczenie, dające możliwość kontaktu z ludźmi i niesienia im pomocy – mówi Anna Wolentarska. – Dlatego na pewno podtrzymujemy decyzję o zaangażowaniu się w wolontariat podczas EURO 2012.

Wolontariusze na ulicach Miast Gospodarzy będą udzielać informacji na temat Turnieju i wydarzeń z nim związanych, komunikacji miejskiej i międzymiastowej, atrakcji turystycznych oraz kulturalno-rozrywkowych miast i regionów, w których będą rozgrywane mecze. Wolontariusze będą zapewniali obsługę turystom, kibicom, dziennikarzom oraz mieszkańcom Miast Gospodarzy podczas Turnieju. Będą działać na lotniskach, dworcach, w pobliżu stadionów, w strefach kibica, w wyznaczonych do obsługi Euro 2012 placówkach medycznych, komisariatach policji oraz w głównych punktach komunikacyjnych Miast Gospodarzy. Łącznie działać będzie blisko 3 tysiące wolontariuszy. Dlaczego ich praca jest taka ważna?

Podczas EURO 2012 Polskę odwiedzi ponad 1 mln kibiców i turystów zagranicznych. Od jakości pracy wolontariuszy w Miastach Gospodarzach, od tego, czy zagraniczni goście uzyskają od nich wyczerpujące informacje i zyskają dzięki temu poczucie bezpieczeństwa będzie w dużej mierze zależało powodzenie imprezy, a w efekcie wizerunek naszego kraju za granicą - mówi Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. Komunikacji w PL.2012.

Zakres szkoleń jakie przejdą wolontariusze będzie taki sam w każdym z 4 Miast Gospodarzy, dzięki temu standard obsługi świadczonej przez nich w każdym z miast będzie taki sam.  Wolontariusze, którzy będą pracowali w trakcie EURO 2012 w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu otrzymają takie same w każdym mieście, specjalne stroje. Ułatwi to ich rozpoznawanie w przestrzeni miejskiej kibicom podróżującym w trakcie Euro 2012 pomiędzy poszczególnymi Miastami Gospodarzami.

Źródło: pl2012

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora