lechia

Stalowe wręgi i bursztynowa elewacja nie będą kojarzyć się tylko z nowym gdańskim stadionem - z takich elementów powstaną także wiaty na przystadionowym przystanku tramwajowym.

Wczoraj ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego, który przeprowadzono wśród studentów Politechniki Gdańskiej. Studenci mieli zaledwie dwa tygodnie na przygotowanie prac. Zgłoszono 16 projektów - wszystkie doskonale dopracowane i profesjonalnie przedstawione. Zwyciężył projekt Katarzyny Schulz i Błażeja Bącalskiego, studentów III roku architektury.

- Projekt powstał w półtorej doby - mówi Katarzyna Schulz. - Po zakończeniu pracy obejrzeliśmy fragment innej pracy i zwątpiliśmy. Pomyśleliśmy, że może niewystarczająco dopracowaliśmy wizualizacje i w ogóle, że chyba niepotrzebnie wystartowaliśmy w konkursie. A tu taka niespodzianka!

projekt_szulz_bacalski

Idea konkursu powstała w spółce Gdańskie Inwestycje Komunalne Euro 2012, która w imieniu miasta prowadzi najważniejsze inwestycje komunikacyjne, w tym budowę Trasy Sucharskiego i Drogi Zielonej. Obie arterie oraz ul. Marynarki Polskiej, Uczniowska i Wielopole połączy w Letnicy ogromne rondo. A obok ronda powstanie ogromny przystanek tramwajowy, z którego korzystać będą tysiące kibiców.

- Zaletą zwycięskiego projektu jest silne nawiązanie do stadionu, który bryłą też ma nawiązywać do bursztynu - mówi Romuald Nietupski, szef GIKE. - Oprócz tego, jest on w miarę prosty do realizacji.

GIKE wymyśliło konkurs, gdy okazało się, że projektant wspomnianego skrzyżowania firma Europrojekt zaproponowała wiaty nie różniące się niczym od tych, które dziś widzimy na ulicach miasta. Dlatego, razem z PG, ogłoszono konkurs. Zwycięzcy otrzymali od firmy Europrojekt nagrodę - cztery tysiące złotych do podziału.

Kiedy będziemy mogli korzystać z wiaty na miarę zachodnich metropolii? Niestety nieprędko. Termin wykonania zależy od tego, czy prace nad skrzyżowaniem uda się zakończyć do Euro 2012. Jeśli nie - budowa węzła wraz z przystankami ruszy dopiero po mistrzostwach i zakończy się ok. 2014 r.

ŹRÓDŁO: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Wizualizacja: projekt Katarzyny Schulz i Błażeja Bącalskiego z Politechniki Gdańskiej

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora