Stadion Energa Gdańsk oraz Wydawnictwo Historia Sportu zaprasza na promocję książki - 'Rozgrywki piłkarskie na Pomorzu do roku 1914'. Odbędzie się ona 16 marca (poniedziałek), o godz. 17.00 na Stadionie Energa Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, w loży bursztynowej.

Podczas spotkania z autorami i wydawcami serii HISTORIA SPORTU: Piotrem Chomickim i Leszkiem Śledzioną będzie można porozmawiać z autorem 9 tomu oraz zakupić tę publikację oraz wszystkie wcześniejsze książki w promocyjnych cenach. WEJŚCIE BEZPŁATNE (przez sekretariat) DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH

Tom 9 naszej Historii Sportu to opis początków piłkarstwa na obszarze nazywanym dzisiaj Pomorzem Gdańskim.

Zajmujemy się narodzinami i pierwszymi latami egzystencji futbolu w takich dużych dzisiaj miastach jak: Gdańsk, Toruń, Słupsk, Elbląg, Grudziądz, Bydgoszcz, ale także mniejszych – Sopot, Wejherowo, Tczew, Kwidzyn, Tuchola, Kartuzy… Gdyby chcieć jednym zdaniem określić zawartość tej pracy, to można byłoby ją nazwać „Vademecum kibica piłkarskiego Prus Zachodnich do 1914 roku”.rozgrywki do 1914 2

Książka jest podzielona na kilka części. W pierwszych jej fragmentach opisujemy pionierski okres piłkarstwa. O tym kiedy i gdzie powstawały pierwsze kluby. Jakie osiągały wyniki w swych inauguracyjnych sezonach. Gdzie powstały pierwsze place do gry w piłkę. Jakie drużyny odwiedziły na początku ubiegłego stulecia Gdańsk i okolice. Druga część książki to opis wydarzeń po powstaniu Związku Piłkarskiego. Tu koncentrujemy się na opisie rozgrywek związkowych. Opisujemy strukturę rozgrywek, podział na grupy i Klasy. Przedstawiamy obraz rywalizacji, mecz po meczu i końcowe tabele. Oczywiście nie zawsze było to możliwe. Czasami nasza wiedza jest niestety niepełna i zestaw wyników lub tabela są niekompletne. W ten sposób opisujemy sezon po sezonie. Każdy z sezonów jest osobnym rozdziałem.

rozgrywki do 1914 3

Na koniec każdego rozdziału zestawiamy wyniki spotkań towarzyskich, które w danym sezonie rozegrały interesujące nas zespoły. Każdy rozdział zawiera także garść najważniejszych informacji o związku, jego działaniach i personaliach.

Kolejna część książki to notki klubowe. Czytelnik znajdzie tu informacje o wszystkich funkcjonujących w opisywanym okresie klubach. Informacje te dotyczą dat powstania, uczestnictwa w rozgrywkach okręgowych, a także władz klubowych, zmian nazw oraz barw klubowych. W miarę możliwości, dotyczy to tylko większych, najsilniejszych klubów, podajemy kadrę zespołu w sezonie. Przy każdym klubie jest także zestawienie wszystkich wyników uzyskanych w meczach mistrzowskich i towarzyskich, w latach 1903-14.

rozgrywki do 1914 5

Piszemy również o reprezentacjach. Opisujemy jaki udział mieli gracze z klubów Prus Zachodnich, głównie Gdańska, w reprezentacji Związku. Na koniec, znajdzie czytelnik zestawienie meczów reprezentacji Gdańska w latach 1903-1914. Mecze te cieszyły się dużym zainteresowaniem i team Gdańska rozgrywał regularne spotkania, będące namiastką meczów reprezentacyjnych.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora