Prezentujemy Wam dzisiaj kolejny historyczny sezon Lechii Gdańsk. Zapraszamy do lektury i odkrywania wspólnie z nami ciekawostek z przed lat.
Lata 80-te to chyba najbarwniejszy w dotychczasowej historii Lechii okres. Awanse, spadki, europejskie puchary, III liga. Działo się wiele. Wiele nazwisk piłkarzy z tej dekady zapadło również kibicom na długie lata w pamięci. Mamy nadzieję, że taka podróż do przeszłości pomoże Wam lepiej poznać Lechię i jeszcze bardziej się w niej rozkochać.
Sezon 1985/86 Lechii spędziłą w najwyższej klasie rozgrywek. Niestety nie odnotowała podczas całego sezonu żadnego sukcesu, chyba że za sukces uznany utrzymanie się w Ekstraklasie. Biało-Zieloni rozpoczęli rozgrywki pod wodzą Wojciecha Łazarka, jednak w 18 meczach rundy jesiennej zdobyli zaledwie 12 punktów i przed rundą wiosenną zajmowali 13 miejsce w tabeli. [Przeczytaj wywiad z trenerem Łazarkiem "To nie stracony rok..."].
Pod koniec grudnia okazało się dodatkowo, że trener Łazarek postanowił odejść z Lechii do szwedzkiego klubu (Trelleborg) [przeczytaj stanowisko zarządu Lechii]. Z początkiem roku 1986 Łazarka na stanowisku trenera zastąpił Magister ekonomii Michał Globisz [przeczytaj pierwszy wywiad z nowym trenerem], który zdobywając wraz z Lechią 12 punktów w 13 meczach wiosennych utrzymał Ekstraklasę dla Gdańska. Warto dodać, że jeden punkt mniej zdobył Bałtyk Gdynia, który pożegnał się z pierwszą ligą.
Obejrzyj wszystkie galerie z lat 80-tych [link]
Poniżej kilka ciekawostek związanych z sezonem 1985/86:
- W sezonie tym, najwyższą porażkę 3:0 Lechia zanotowała dwukrotnie - w meczu trzeciej kolejki z Górnikiem Wałbrzych [zobacz raport] oraz w meczu 24 kolejki ze Stalą Mielec [zobacz raport];
- Najwięcej bramek padło w meczu piątej kolejki, w którym to Lechia na własnym stadionie zremisowała ze Śląskiem Wrocław 4:4 [zobacz raport];
- Komplet ligowych występów (30) w barwach Lechii zanotowało dwóch piłkarzy: Maciej Kamiński [zobacz profil] i Ryszard Szewczyk [zobacz profil] zaś jeden mecz mniej bramkarz Janusz Stawarz [zobacz profil];
- Biało-Zieloni w całym sezonie strzelili 23 bramki, a najlepsi strzelcy to Maciej Kamiński i Mirosław Pękala [zobacz profil], którzy strzelili po 5 bramek;
Poniżej znajdziecie odnośniki do rozgrywek ligowych oraz pucharowych w sezonie 1985/86. Jest to jeden z seoznów, gdzie udało nam się zebrać komplet danych, jednak zawsze będziemy wdzięczni na rzucenie okiem na nasze dane i ewentualne korekty. Liczymy, że zajrzą tu osoby zainteresowane historią naszego klubu i pomogą uzupełnić wszelkie braki a zarazem zweryfikują pozostałe dane.
Sezon 1985/86 I Liga (terminarz)
Sezon 1985/86 I Liga (kadra Lechii)
Poza rozgrywkami ligowymi Bialo-Zieloni próbowali również swoich sil w Pucharze Polski. Przygoda w tych rozgrywkach trwala jednak bardzo krótko, gdyz już na starcie w ramach 1/16 PP Lechia uległa na wyjeździe Polonii Bytom 4:1.Sezon 1985/86 Puchar Polski (terminarz)
Sezon 1985/86 Puchar Polski (kadra Lechii)
Dodatkowo zanim na dobre wystartowały rozgrywki ligowe, Lechia zmierzyła się w Pucharze Lata z zespołami europejskimi (Sparta Praga, Lyngby BK Kopenhaga, FC Zurych). Niestety Biało-Zieloni zajęli trzecie miejsce w swojej grupie i mogli skupić się na meczach ligowych.
Sezon 1985/86 Puchar Lata (terminarz)
Sezon 1985/86 Puchar Polski (kadra Lechii)
W przyszłości planujemy powiązanie naszej bazy z archiwum prasowym, galeriami, filmami i innymi materiałami historycznymi (np. bilety, programy itp.). Wszystko jednak wymaga czasu, a w związku ze skromnym składem pracującym nad tym wielkim wyzwaniem, prace niestety przeciągają się w czasie. Dlatego też stale apelujemy do naszych czytelników - jeżeli chcecie mieć swój drobny wkład w Tworzenie Historii Lechii Gdańsk - przyłączcie się do nas albo chociaż zgłaszajcie wszelkie błędy, pomyłki itp.
Zobacz zbiór biletów z tego sezonu [link]
Nie ukrywamy również, iż bardzo istotna dla całości przedsięwzięcia jest merytoryczna pomoc od osób interesujących się tym zagadnieniem (statystyki, historia polskiej piłki nożnej). Osobiście próbujemy docierać do wielu osób ale jak widać po brakach, które opisujemy w specjalnym wątku na forum jest trochę zagadek (braki składów, zdjęć piłkarzy, imion, dat urodzenia). Może wspólnie z Wami uda się je rozwiązać?
Braki w bazie meczowej Lechii Gdańsk (zobacz wątek na forum Lechia.net)
Może dla części osób nasza baza jest mało czytelna? Nie docierają do nas jednak takie głosy. Podpowiem tylko, że bazę tworzymy sezon po sezonie od tych aktualnych cofając się do roku 1945. W bazie znajdziecie więc wszystkie oficjalne rozgrywki z podziałem na ligę i puchary (Puchar Polski, Puchar Ekstraklasy i inne).
Zobacz nasze archiwum prasowe z tego sezonu [link]
Zapoznaj się z kolekcją programów z tego sezonu [link]
Masz w pamięci jakieś wspomnienia dotyczące sezonu 1985/86? Może posiadasz materiały, których nam brakuje (bilety, programy, zdjęcia, wycinki prasowe)? Podziel się nimi z resztą czytelników.
Wielu młodszych kibiców z pewnością zainteresują wszelkie ciekawostki związane z historią Lechii Gdańsk.
Jeżeli zauważyłeś jakieś braki czy pomyłki - poinformuj nas o tym. Strona WWW to nie książka, tu zawsze można nanieść poprawki.