Po dwóch miesiącach funkcjonowania poświęcony wolontariatowi miejskiemu w trakcie Euro 2012 portal odwiedziło już ponad 33 000 osób zainteresowanych włączeniem się w projekt. Już w październiku za pośrednictwem strony internetowej www.wolontariatmiejski2012.pl rozpocznie się rekrutacja wolontariuszy. W Miastach Gospodarzach będzie ich łącznie blisko 3 tysiące.
Projekt wolontariatu miejskiego na Euro 2012 realizowany jest w ścisłej współpracy 5 podmiotów: Urzędów Miast Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia oraz spółki PL.2012, która koordynuje przedsięwzięcie.
Obecnie portal www.wolontariatmiejski2012.pl pełni funkcję informacyjną. Użytkownicy mogą dzięki niemu, już na rok przed Euro 2012, dowiedzieć się, na czym polega projekt Wolontariatu Miast Gospodarzy, poznać plan i zakres szkoleń dla wolontariuszy, zgłosić chęć otrzymywania newslettera.
Podczas festiwalu Woodstock w specjalnym, przygotowanym przez PL.2012 namiocie, pracownicy spółki i wolontariusze przez cały czas trwania tej imprezy udzielali informacji na temat społecznego aspektu w przygotowań Polski do Euro 2012 i ich roli dla kraju, promowali Wolontariat Miast Gospodarzy oraz ideę wolontariatu sportowego. Jedną z wielu atrakcji przygotowanych dla uczestników festiwalu były warsztaty artystyczne „Koszulka Wolontariusza 2012” podczas których uczestnicy za pomocą farb i przygotowanych przez PL.2012 szablonów malowali koszulki wolontariusza. Stoisko PL.2012 cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, a na newsletter z informacjami o Wolontariacie Miast Gospodarzy zapisało się kilkaset osób.
- Wiele z nich miało już wcześniej wolontariackie doświadczenia, zdobyte m.in. w ramach Pokojowego Patrolu na Woodstock. Wszyscy podkreślali, że wolontariat Miast Gospodarzy to świetny pomysł, w który będą chcieli się zaangażować – mówi Monika Chabior, koordynator projektów odpowiedzialności społecznej w PL.2012.
Na stronie www.wolontariatmiejski2012.pl na bieżąco ukazują się również aktualności dotyczące tematyki wolontariatu, Miast Gospodarzy oraz działań bezpośrednio związanych z organizacją Turnieju. Odniesienia do portalu, oraz uzupełnienie informacji dotyczących tematyki wolontariatu, ukazują się również na portalu społecznościowym Facebook(www.facebook.com/Wolontariat.Miast.Gospodarzy)
W październiku br. na portalu www.wolontariatmiejski2012.pl zostanie uruchomiona specjalna sekcja poświęcona rekrutacji. Będzie ona służyła do rejestracji elektronicznych zgłoszeń osób zainteresowanych pełnieniem roli wolontariusza w trakcie Euro 2012 w Miastach Gospodarzach, sprawdzenia stopnia ich znajomości języka angielskiego, selekcji kandydatów oraz zapraszania wybranych osób na rozmowy kwalifikacyjne.
Rekrutacja za pośrednictwem elektronicznych formularzy zakończy się w I kwartale 2012 roku, po niej rozpoczną się rozmowy z wybranymi kandydatami. W maju 2012 odbędą się szkolenia dla wolontariuszy. Portal będzie umożliwiał tworzenie indywidualnych profili, w ramach których użytkownicy będą mieli dostęp do spersonalizowanych, szczegółowych informacji na temat programu i harmonogramu szkoleń.
Podczas EURO 2012 Polskę odwiedzi ponad 1 mln kibiców i turystów zagranicznych. O powodzeniu imprezy, a w efekcie wizerunku kraju gospodarza, zdecyduje przede wszystkim odpowiednie przygotowanie Turnieju od strony organizacyjnej – uzyskanie przez zagranicznych gości wyczerpujących informacji oraz zapewnienie im wysokiej jakość obsługi. Pozwoli to wyniesienie przez nich pozytywnych wrażeń z naszego kraju, co w efekcie przełoży się na zbudowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą - mówi Marcin Herra, Prezes Zarządu PL.2012.
Do obowiązków wolontariuszy będzie należało udzielanie informacji na temat Euro 2012 i wydarzeń z nim związanych, organizowanych w Miatach Gospodarzach, komunikacji miejskiej i międzymiastowej, pomocy medycznej, atrakcjach turystycznych oraz kulturalno-rozrywkowych miast i regionów, w których będą rozgrywane mecze. Będą zapewniali obsługę turystom, kibicom, dziennikarzom oraz mieszkańcom Miast Gospodarzy podczas Turnieju. Będą działać na lotniskach, dworcach, w pobliżu stadionów, w strefach kibica, w ambasadach kibiców, w wyznaczonych do obsługi Euro 2012 placówkach medycznych, komisariatach policji oraz w głównych punktach komunikacyjnych Miast Gospodarzy.
Zakres szkoleń jakie przejdą wolontariusze będzie taki sam w każdym z 4 Miast Gospodarzy, co pozwoli na zachowanie jednolitego standardu obsługi świadczonej przez wolontariuszy w każdym z miast. Wolontariusze, którzy będą pracowali w trakcie Euro 2012 w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu otrzymają takie same w każdym mieście, specjalne stroje. Ułatwi to ich rozpoznawanie w przestrzeni miejskiej kibicom podróżującym w trakcie Euro 2012 pomiędzy poszczególnymi Miastami Gospodarzami.
Źródło: PL.2012