Lechia Gdańsk po zeszłotygodniowym remisie z Wartą Poznań udała się do Wrocławia na mecz przyjaźni ze Śląskiem. Na murawie sentymentów jednak nie będzie. Obie drużyny znajdują się w strefie spadkowej i potrzebują trzech punktów niczym tlenu. Czy w końcu nastąpi Biało-Zielone odrodzenie? Początek meczu o 15:00.

Za dwukrotnymi mistrzami Polski bardzo nieudany sezon, w którym zajęli dopiero ostatnie bezpieczne, 15. miejsce w tabeli. Mimo utrzymania w Śląsku doszło do wielu zmian, a najważniejsza była ta na ławce trenerskiej, gdzie Piotra Tworka zastąpił Ivan Djurdjevic. Po solidnym starcie obecnego sezonu - jedna porażka w pięciu meczach - wrocławianie nieco spuścili z tonu i przegrali dwa mecze z rzędu, lądując w konsekwencji na 16. miejscu. W zeszłym tygodniu w dość kuriozalny sposób przegrali na wyjeździe ze Stalą Mielec (0:2). Jednak we Wrocławiu nie ma wielkich powodów do paniki w przeciwieństwie do Gdańska. Taką samą liczbę punktów co Śląsk mają jeszcze trzy inne ekipy. Lechia z kolei musi odrabiać.

Jeśli chodzi o piłkarzy Śląska, to poszczególne jednostki nie zachwycają formą. Najlepsi strzelcy zespołu mają na koncie po jednym trafieniu, ale w każdej chwili mogą odpalić. Mowa tu o takich zawodnikach jak Erik Exposito (najlepszy strzelec klubu w zeszłym sezonie z dorobkiem 11 goli), Patricku Olsenie (grał w juniorach Interu Mediolan), Petrze Schwarzu czy bramkarzu Michale Szromniku. Z najnowszych informacji wynika jednak, że z Lechią nie zagra wspomniany Petr Schwarz. Piłkarz zmaga się bowiem z kontuzją.

Uważać będzie trzeba też na nowych zawodników "Wojskowych" m.in. Johna Yeboaha (sprowadzony z Willem II), Nahuela Pereza (W CV m.in. Villarreal i rezerwy FC Barcelony) lub Martina Konczkowskiego (mistrza Polski z Piastem). Trenerem Śląska jest wspomniany Ivan Djurdjević, który był blisko awansu do Ekstraklasy z Chrobrym Głogów. Śląsk z taką kadrą zasługuje na wyższe miejsce w tabeli i prawdopodobnie z czasem tak się stanie, oby w Gdańsku było tak samo.

Jeśli chodzi o historię spotkań obu drużyn to bilans przemawia na korzyść Śląska. Sobotnie starcie będzie 62 meczem Lechii ze Śląskiem. Wrocławianie wygrali 23 razy, zaś Lechia 17. W 21 meczach padał remis. W minionym sezonie we Wrocławiu padł remis 1:1, a w Gdańsku Lechia wygrała 2:0. Jak będzie tym razem? 

Początek meczu 10 września o 15:00. Transmisja na Canal+Sport.

autor: Szymon Wleklak

źródło: własne