Jutro o godzinie 11 na zakończenie obozu w Cetniewie Lechia Gdańsk zagra pierwszy sparing. Rywalem Biało-Zielonych będzie Cartusia Kartuzy.

Nasz jutrzejszy rywal, Cartusia Kartuzy na półmetku rundy w III lidze gr. II zajmuje 11. miejsce z dorobkiem 19 punktów (sześć punktów przewagi nad miejscem spadkowym). Sam fakt, że drużyna z Kartuz gra w III lidze, może wywołać wśród fanów niemałe zdziwienie. Dlaczego? Jeszcze w zeszłym sezonie grali oni w lidze okręgowej i co ciekawe nie byli nawet w czołówce ligi, a zajęli dopiero 10. miejsce. Na czwarty poziom rozgrywkowy w Polsce trafili dzięki fuzji z GKS-em Przodkowo i tym samym Cartusia przeskoczyła w szczeblu rozgrywkowym aż o dwa poziomy!

2019 02 19 dominik czajka wywiad 8500

Ogólnie to w Kartuzach nie ma miejsca na nudę. Poza wspomnianym awansem o dwa poziomy rozgrywkowe, to w niezbyt ciekawych okolicznościach odszedł trener. Było to 9 listopada zeszłego roku, gdy Przemysław Cecherz zrezygnował po niecałych trzech miesiącach pracy w klubie. Powodem była afera bukmacherska, mająca miejsce w III lidze. Korupcja dotknęła także klub z Kartuz. Sytuacja jest rozwojowa i szuka się więcej dowodów. Zastępcą Cecherza został doskonale znany kibicom Lechii Dominik Czajka. Początek miał udany, wręcz wymarzony, ponieważ wygrał dwa pierwsze mecze: na wyjeździe ze Stolemem Gniewino 2:1 oraz u siebie ze Świtem Skolwin 1:0.

W kadrze Cartusii przed tym sezonem zaszło bardzo dużo zmian, drużyna praktycznie była budowana nowo. Piłkarze przychodzili głównie z wspomnianego już wcześniej GKS-u Przodkowo lub Arki Gdynia. Znajdziemy także byłych piłkarzy Lechii m.in. znającego się z trenerem Czajką z rezerw Jana Kopanię czy doświadczonego już Damiana Garbacika. Jednak najbardziej doświadczonym graczem w zespole jest Maciej Dampc. Rozegrał on 52 mecze na zapleczu ekstraklasy w barwach m.in. ŁKS-u Łódź czy Stomilu Olsztyn oraz jest wychowankiem Arki. Natomiast najlepszymi strzelcami są pomocnicy Przemysław Żukowski i Jakub Poręba (po 4 trafienia w III lidze).

Sparing z Cartusią otworzy serię sparingów Lechii w styczniowym okresie przygotowawczym. Następnym mecz gdańszczanie zagrają 11 stycznia z rumuńskim Petrolul Ploiesti już na zgrupowaniu w Turcji.

źródło: własne