30. kolejka T-Mobile Ekstraklasy wystartuje w sobotę dokładnie o godzinie 18:00.

Jako że będzie to ostatnia kolejka rundy zasadniczej, wszystkie mecze rozpoczną się o jednej porze. Mniej więcej dwie godziny później poznamy pełne składy Grup A i B rundy finałowej. Na ten moment cztery zespoły jeszcze nie wiedzą w której z tych grup zagrają.

Jednym z założeń zmian w systemie rozgrywek, który wszedł w życie przed rozpoczęciem obecnego sezonu była eliminacja tak zwanego bezpiecznego środka tabeli. Krótko mówiąc - chodziło o zminimalizowanie liczby meczów o nic. Przy obowiązującym systemie w poprzednich latach, na długo przed 30. kolejką moglibyśmy poznać mistrza Polski i jednego ze spadkowiczów. Dzięki zmianie to właśnie mecze zespołów, które dziś są w środku tabeli nabierają największego znaczenia w 30. kolejce. Wcześniej było to nie do pomyślenia.

Przed ostatnią serią spotkań wiemy, że w Grupie A na pewno zagrają Legia Warszawa, Lech Poznań, Ruch Chorzów, Wisła Kraków, Pogoń Szczecin i Zawisza Bydgoszcz, natomiast w Grupie B z pewnością zobaczymy Koronę Kielce, Piasta Gliwice, Śląsk Wrocław, KGHM Zagłębie Lubin, Podbeskidzie Bielsko-Biała oraz Widzew Łódź. Nieznany jest los Górnika Zabrze, Lechii Gdańsk, Cracovii i Jagiellonii Białystok. Na ten moment oczywiście najlepiej stoją akcje zabrzan, a najgorzej Jagi.

Poniżej przedstawiamy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby poszczególne drużyny z niebezpiecznego środka mogły awansować do Grupy A rundy finałowej.

To wszystko nie znaczy jednak, że tylko spotkania z udziałem zespołów walczących o grę w Grupie A będą niosły dodatkowe emocje. Nic z tych rzeczy, każdy mecz będzie miał bardzo duże znaczenie - czy to w kontekście walki o utrzymanie, czy to walki o mistrzostwo Polski i kwalifikacje do europejskich pucharów w rundzie finałowej. Ale nie tylko, bo zespoły, które zajmą w rundzie zasadniczej miejsca 1-4. i 9-12. w rundzie finałowej cztery mecze zagrają przed własną publicznością.

Przypomnijmy również, że po 30. kolejce punkty zespołów zostaną podzielone na pół, a w razie nierównego wyniku dzielenia zaokrąglone o pół punktu w górę. Zapowiada się wyjątkowo gorąca wiosna!

Zobacz aktualną tabelę Ekstraklasy

Źródło: Ekstraklasa.org