Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB - International Football Associaton Board) przyjęła szereg zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Zmiany te będą obowiązywać od sezonu 2019/2020. Poniżej opisujemy najistotniejsze z nich.

 

Zmiany zawodników:

Zawodnik który będzie opuszczał plac gry, musi to zrobić najbliżej linii bocznej lub końcowej, miejsce zmiany będzie mógł także wyznaczyć arbiter. Uniemożliwi to trenerom i graczom tzw. grę w przypadku korzystnego wyniku.

Karanie członków sztabu:

W sytuacji w której członek sztabu danej drużyny zachowuję się w sposób nie właściwy, arbiter spotkania może napomnieć go żółtą lub czerwoną kartką. W przypadku kiedy nie będzie mógł zlokalizować "sprawcy" może ukarać trenera zespołu.

Ustawianie muru podczas rzutu wolnego:

Jeżeli podczas wykonywania rzutu wolnego w murze drużyny broniącej stoi minimum trzech zawodników, gracze drużyny atakującej muszą stać nie bliżej niż 1 metr od nich. Zapobiec to ma niepotrzebnym przepychankom. Jeżeli zawodnik drużyny atakującej będzie ustawiony bliżej niż metr od broniących, drużynie broniącej będzie podyktowany rzut wolny pośredni.

Ustawienie bramkarza podczas rzutów karnych:

Dotychczas bramkarz przy rzucie karnym musiał być ustawiony obiema nogami na linii bramkowej. Po zmianie przepisów bramkarz musi być ustawiony tylko kawałkiem jednej stopy na linii bramkowej.

Rozpoczęcie gry "od bramki":

Gdy bramkarz będzie wznawiał grę od bramki piłka nie musi już opuszczać pola karnego. Zawodnicy drużyny przeciwnej muszą stać za polem karnym, natomiast gracze drużyny rozpoczynającej mogą przebywać w obrębie "szesnastki".

Karanie zawodników:

Piłkarz będzie ukarany za "niedozwoloną radość z bramki" nawet jeśli gol ten nie będzie uznany. Wszystkie słowne przewinienia będą karane rzutem wolnym pośrednim.

Wykonywanie rzutów karnych:

Jeżeli został podyktowany rzut karny, a zawodnik, który został wyznaczony do wykonania "jedenastki" musi być opatrywany przez sztab medyczny będzie on mógł być opatrywany na boisku by po udzielonej pomocy mógł wykonać rzut karny.

Zagranie piłki ręką:

Gol strzelony przypadkowo ręka nie będzie uznany. Każde zagranie zawodnika ręką będzie karane, nie ważne jest miejsce na boisku i intencje zawodnika. W dalszym ciągu nie będzie można zwiększać powierzchni ciała.

Sędzia dotknie piłki:

Do tej pory przepisy mówiły ze gdy piłka zostanie odbita od sędziego gra toczy się dalej. Nowe przepisy mówią że gdy piłka dotknie sędziego, arbiter zmuszony jest zatrzymać grę i wznowić od rzutu sędziowskiego.

Rozpoczęcie spotkania - "rzut monetą"

Do tej pory kapitan drużyny który wygrał losowanie wybierał połowę boiska na którym dana drużyna rozpoczynała spotkanie - przegrany rozpoczynał mecz. W nowych przepisach kapitan który wygra losowanie będzie mógł wybrać czy chce rozpocząć mecz, czy jednak wybrać połowę.

 

źródło: 24jgora.plgol24.pl, własne.

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB - International Football Associaton Board) przyjeła szereg zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Zimiany te będą obowiązywać od sezonu 2019/2020. Poniżej opisujemy najistotniejsze z nich.