Od 9 do 16 maja potrwa kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej 'Policzmy się'.

Jej celem jest profilaktyka wczesnego wykrywania i leczenia chorób nowotworowych. Kampania znajdzie swoje akcenty na wszystkich stadionach, gdzie rozegrane zostaną mecze 26. kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Przed stadionami panie będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne w specjalnych mammobusach.

Mammobusy przygotowane z myślą o kibickach Klubów Ekstraklasy będą dostępne już na kilka godzin przed meczami. Aby wykonać bezpłatne badanie, wystarczy okazać ważny bilet na mecz lub kartę kibica. Przed wszystkimi meczami rozgrywanymi od piątku do poniedziałku spikerzy stadionowi będą informować o akcji „Policzmy się” i zachęcać do wejścia na stronę www.policzmysie.pl.

Kampania „Policzmy się” organizowana jest po raz czwarty przez Fundację Ludzie dla Ludzi.
W dotychczasowych edycjach akcji, „policzyło się” w sumie ponad 50 tysięcy osób. W tym bardzo wielu tych, którzy wygrali swoją walkę z nowotworem i poprzez swój przykład chcą pokazać, że rak to nie wyrok. Na stronie www.policzmysie.pl przez cały rok aktywnie działa społeczność ludzi, którzy wzajemnie się wspierają, wymieniają poradami i prowadzą swoje blogi. A raz w roku, w maju, następuje tytułowe „liczenie się” się z rakiem.

Akcji towarzyszyć będzie kampania promocyjna w mediach lokalnych i ogólnopolskich. W spocie radiowym i telewizyjnym zgodzili się wystąpić znani aktorzy, sportowcy, dziennikarze i piosenkarze: Jerzy Stuhr, Maryla Rodowicz, Wiktor Zborowski, Mariusz Czerkawski, Tatiana Okupnik, Przemysław Saleta, Weronika Książkiewicz, Patricia Kazadi, Maria Niklińska, Monika Pyrek, Magda Gessler, Agnieszka Szulim i Maciej Musiał.

Wszystkie osoby, firmy i instytucje, które chcą wspomóc akcję, mogą pobrać darmowe bannery internetowe i opublikować je na swoich stronach WWW.

Materiały do pobrania: http://www.policzmysie.pl/banery/
INFORMACJE O BADANIACH MAMMOGRAFICZNYCH WARUNKI UCZESTNICTWA
- w badaniu może wziąć udział kobieta w wieku min. 35 lat
- badanie wykonywane jest bezpłatnie po okazaniu przez uczestniczkę lub osobę jej towarzyszącą karty kibica Klubu lub aktualnego biletu wstępu na mecz
- potrzebne jest także okazanie dokumentu tożsamości zawierającego PESEL

Lechia Gdańsk

SZCZEGÓŁY
Badanie mammograficzne to prześwietlenie kobiecych piersi za pomocą promieni rentgenowskich emitowanych przez specjalne urządzenie o nazwie mammograf. Obraz piersi utrwalany jest na kliszy i dzięki temu radiolodzy oceniający zdjęcia mogą stwierdzić, czy w obrębie piersi nie rozwijają się jakieś zmiany chorobowe, które mogą być groźne dla zdrowia kobiety. Badanie to jest badaniem bezpiecznym, nie niesie dla kobiet żadnego zagrożenia. Trwa od 5 do 10 minut.

WYNIKI
Wykonane zdjęcia będzie oceniało niezależnie dwóch radiologów, a wynik badania każda z pań otrzyma pocztą na wskazany adres korespondencyjny.
GDZIE I JAK SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNEGO BADANIA MAMMOGRAFICZNEGO?
Mammobusy będą przyjmowały pacjentki przed siedmioma meczami 26. kolejki T-Mobile Ekstraklasy:
Piątek, 10 maja
Polonia Warszawa – Podbeskidzie Bielsko-Biała (początek meczu: 18.00)
Lech Poznań – Widzew Łódź (początek meczu: 20.45)
Sobota, 11 maja
Pogoń Szczecin – PGE GKS Bełchatów (początek meczu: 13.30)
Wisła Kraków – Korona Kielce (początek meczu: 15.45)
Niedziela, 12 maja
Piast Gliwice – Śląsk Wrocław (początek meczu: 14.30)
Lechia Gdańsk – Ruch Chorzów (początek meczu: 17.00)
Poniedziałek, 13 maja
KGHM Zagłębie Lubin – Górnik Zabrze (początek meczu: 18.30)

Źródło: Ekstraklasa SA/własne