W maju Biało-Zieloni przypieczętowali awans do eliminacji do Ligi Konferencji Europy, a w czerwcu się do niej przygotowali. Zobaczcie, jak wyglądały te dwa miesiące w naszym klubie.

Tak jak kwiecień zakończył się porażką rezerw Lechii w derbach Gdańska, tak samo rozpoczął się maj. 6 maja zespół Tomasza Byszko zmierzył się na boisku rywala z Jaguarem Gdańsk i uległ w tym meczu 2:4. Dzień później seniorzy rozegrali bardzo ważny mecz w kontekście sytuacji w tabeli ze Stalą Mielec. Po dramatycznej końcówce Biało-Zieloni wygrali 3:2, a bohaterem spotkania był Łukasz Zwoliński, który zdobył trzy bramki. Ta wygrana znacznie przybliżyła gdańszczan do europejskich pucharów. 

W piątek 13 maja, dzień przed ostatnim domowym meczu sezonu, klub ogłosił przedłużenie kontraktu z Flavio Paixao. Flavio, który kilkanaście dni wcześniej zdobył swoją setną bramkę na ligowych boiskach, poinformował też, że najpewniej będzie to jego ostatni sezon gdy w piłkę. Dzień później Biało-Zieloni zremisowali u siebie z Pogonią Szczecin i zapewnili sobie awans do europejskich pucharów! 

 

21 maja Lechia rozegrała ostatni mecz sezonu. Biało-Zieloni przegrali na wyjeździe z Rakowem i zakończyli ostatecznie sezon na 4. miejscu. Dwa dni później Łukasz Zwoliński i Flavio Paixao zostali wyróżnieni na Gali Ekstraklasy.

 

W maju spotkaliśmy się też z Dusanem Kuciakiem, który w dość obszernej rozmowie opowiedział nam o swojej grze w Lechii oraz podsumował sezon. Na Polsat Plus Arenie odbyło się też spotkanie dziennikarzy z piłkarzami i sztabem, w którym podsumowano rozgrywki. Wzięli w nim udział Tomasz Kaczmarek, Maciej Kalkowski, Flavio Paixao, Jakub Kałuziński i Michał Nalepa.

Czerwiec rozpoczął się od rozstania z klubem całego biura prasowego - na czele z rzecznik prasową Karoliną Zębałą, która pełniła funkcję od października 2021 roku. Z kolei tydzień później zarząd klubu poszerzył się o dwie osoby - dołączyły do niego Agnieszka Syczewska oraz Edyta Ernest. Klub przedłużył także umowę z Michałem Nalepą. W połowie czerwca odbyło się też losowanie pierwszej rundy eliminacji do Ligi Konferencji Europy - Biało-Zieloni trafili na Akademiję Pandew.

 

 

Druga część miesiąca upłynęła pod znakiem treningów i przygotowań do sezonu. Lechia rozegrała też pierwsze sparingi z Radomiakiem Radom oraz Rakowem Częstochowa.

źródło: własne