lechia

Mamy nadzieję, że nikogo specjalnie nie trzeba namawiać. Zamanifestujmy wspólnie z całym Gdańskiem swój patriotyzm! My będziemy, Was też nie może zabraknąć!

Poniżej publikujemy zaproszenie na tegoroczną paradę, które otrzymaliśmy od organizatorów.

Przypominamy, że jak co roku nie zabraknie również kibiców Lechii. Zbiórka organizowana jest o godz. 10:15 pod Wielkim Młynem. Pamiętajcie zabrać ze sobą barwy narodowe lub Lechii.

Drodzy Przyjaciele Parady Niepodległości w Gdańsku

Co roku o tej porze piszemy do Was aby przypomnieć Wam i zaprosić do udziału w kolejnej – już dziewiątej! -  Paradzie Niepodległości w Gdańsku. Co roku nasza Parada zawiera nowe elementy ale to co najważniejsze pozostaje niezmienne. A tą najważniejszą cechą Parady Niepodległości w Gdańsku jest jej otwartość.  Fakt, że opiera się w największej części na oddolnej inicjatywie jej uczestników – takich jak Wy. Dzięki temu gdańska Parada Niepodległości jest wciąż największą w Polsce i najbardziej radosną manifestacją patriotyzmu.

W tym roku wprowadzamy niewielkie modyfikacje, których celem jest usprawnienie imprezy. Najważniejsza z nich to przyspieszenie godziny wymarszu: ruszamy 15 minut wcześniej niż dotąd, czyli o godzinie 10.30. Ostatnio było nas tak wielu uczestników, że z ledwością zdążyliśmy zakończyć Paradę o godz. 12.

Druga zmiana, którą jesteśmy zmuszeni wprowadzić, to ograniczenie liczby samochodów. Dotąd staraliśmy się nie limitować tego, ale rok temu pojazdów było już zdecydowanie za dużo. Nie gniewajcie się na nas za to, ale prosimy o dokładne uzgodnienie każdej grupy powyżej 6 pojazdów. W szczególności prosimy o nieprzyjeżdżanie autami współczesnymi, „zwyczajnymi”. Pojazdy biorące udział w Paradzie muszą być w jakiś sposób wyjątkowe. Powinny być też choć trochę przystrojone w biało-czerwone barwy.

Od tego roku każda Parada będzie miała swojego patrona, którego chcemy szczególnie upamiętnić. W tym roku będzie nim Jan Heweliusz: wielki gdańszczanin a zarazem wierny poddany Jego Królewskiej Mości Jana Kazimierza, któremu tenże król nadał tytuł szlachecki. Mamy właśnie 400 lat od urodzin astronoma i piwowara, a przypomnę tylko, że Parada zawsze przechodzi obok jego pomnika - na ul. Korzennej. Podobnie jak w poprzednich latach zapraszamy wszystkich do przebierania się za ważne postaci historyczne – nie tylko Jana Heweliusza! Każda osoba, która to zrobi i da się sfotografować otrzyma bilet do kina.

Scenariusz przemarszu:
09.30 – początek formowania się Parady Niepodległości. Grupy zmotoryzowane podjeżdżają od ul. Wałowej. Grupy piesze zbierają się na ul. Targ Rybny. Czoło Parady znajduje się na ul. Podwale Staromiejskie - na wys. Technikum Łączności.
10.30 – Wymarsz parady (motocykle-samochody-nagłośnienie-piesi-platforma- orkiestra-piesi).
11.20 - Przybycie pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym Czoło Parady (prowadzone przez służby porządkowe) okrąża skwer z pomnikiem Jana III Sobieskiego, zgodnie z zasadami ruchu (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Czoło Parady zostaje zatrzymane po dojściu do zjazdu w ul. Podwale Staromiejskie. Uczestnicy zajmują całą szerokość jezdni Targu Drzewnego. Pojazdy nie zatrzymują się na Targu Drzewnym, ale powoli przejeżdżają na Targ Węglowy. Uczestnicy indywidualni zajmują pozycje na jezdni Targu Drzewnego oraz na chodnikach wokół pomnika.

Pod pomnikiem:
- Odśpiewanie pieśni patriotycznej
- Powitanie zgromadzonych przez Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza
- Wystąpienia gości honorowych
- Odśpiewanie Hymnu
- Wypuszczenie gołębi
- Odśpiewanie pieśni patriotycznej
- Zaproszenie do Bazyliki Mariackiej na mszę oraz na Targ Węglowy do oglądania pojazdów, rycerzy i Żołnierzy.
11.50 - Przejście w luźnym szyku do Bazyliki Mariackiej ulicami Szeroka i Grobla 12.00
- Msza św. za Ojczyznę 12.00
– Swobodne spotkanie z uczestnikami na Targu Węglowym, śpiew pieśni patriotycznych
14.00 – Zakończenie Parady Niepodległości

Mamy nadzieję że 11 listopada Was nie zabraknie.

Lechia Gdańsk

Potwierdź swój udział

Zapoznaj się z trasą parady

Źródło: własne / Lwy Północy

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora