Jakie są zasady klasyfikowania zespołów w tabeli, szczególnie w przypadku równej liczby punktów?

Serwis Ekstraklasa.org postanowił wyrównać wiedzę na ten temat tuż przed wznowieniem ligowych rozgrywek.

Skupiamy się rzecz jasna wyłącznie na przypadku równej liczby punktów. Najpierw, co będzie decydować o miejscu w tabeli T-Mobile Ekstraklasy w rundzie zasadniczej, jeśli tylko dwa zespoły będą miały identyczną liczbę punktów.

Kluczowa będzie tu odpowiedź na pytanie, czy oba zainteresowane zespoły rozegrały ze sobą już mecz i rewanż. Tylko w przypadku stwierdzenia, że tak - bilans meczów między nimi będzie miał znaczenie dla układu tabeli. Najpierw pod uwagę brana jest liczba punktów, które zespoły wywalczyły w starciach między sobą. Przy dalszej równości różnica między zdobytymi a straconymi bramkami w starciu tych drużyn, następnie brana pod uwagę reguła UEFA, że bramki zdobyte na wyjeździe liczą się "podwójnie", przy dalszej równości korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach w rundzie zasadniczej, a potem większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach w rundzie zasadniczej. Podkreślamy jednak raz jeszcze, aby powyższe punkty mogły mieć wpływ na tabelę, najpierw zainteresowane zespoły muszą rozegrać ze sobą mecz i rewanż. Dopóki do tego nie dojdzie, dopóty przy równej liczbie punktów nie będzie miało znaczenia dla tabeli, iż dana drużyna wygrała z inną w pierwszych piętnastu kolejkach.

Co stanie się w sytuacji, kiedy więcej niż dwa zespoły będą miały równą liczbę punktów? Tu znów o miejscu w tabeli zadecyduje bilans wszystkich meczów między tymi drużynami. Wszystkich nie znaczy w tym wypadku jednak tych rozegranych dotychczas, ale dopiero kompletu meczów. Na przykład w przypadku trzech drużyn z równą liczbą punktów bilans meczów bezpośrednich zadecyduje o miejscu w tabeli dopiero po rozegraniu przez każdą z tych drużyn po dwa spotkania z bezpośrednimi rywalami. Co warto podkreślić, w sytuacji większej niż dwa liczby zespołów z równą liczbą punktów nie będzie brana pod uwagę wspomniana wcześniej reguła UEFA. Pozostałe punkty natomiast zostają bez zmian. Może więc zdarzyć sie sytuacja, że trzy zespoły będą miały równą liczbę punktów w kolejce 22., 23. i 24., a w 25. odbędzie się ostatni z meczów rewanżowych potrzebnych do sporządzenia małej tabelki i dopiero wtedy będzie można je rozdzielić miejscami w tabeli.

CZY WIESZ, ŻE...

  1. Po 30 kolejce punkty zdobyte przez zespoły zostaną podzielone na pół, a w przypadku nieparzystego wyniku zaokrąglone w górę.
  2. Po 30. kolejce liga podzieli się na grupę A i Grupę B.
  3. Dla kształtu tabeli rundy finałowej duże znaczenie będzie miało wszystko to, co wydarzyło sie w rundzie finałowej. Więcej szczegółów TUTAJ

Źródło: Ekstraklasa.org

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora