Wczoraj, po raz pierwszy w tym roku, kibice Biało-Zielonych mogli poczuć dawno wyczekiwany powiew transferowej świeżości. Do zespołu dołączył młody, francuski środkowy obrońca, Loup-Diwan Gueho. Przyjrzyjmy się nieco bliżej nowemu zawodnikowi Lechii.

Zacznijmy zatem od liczb. Loup-Diwan Gueho urodził się w 2004 roku, ma zatem 19 lat - to ten sam rocznik, co Filip Koperski lub Dawid Bugaj. Francuz jest wychowankiem Paris Saint-Germain w którego barwach jednak nie zadebiutował. W 2021 roku został zawodnikiem Paris FC, ale przez dwa lata rozegrał w jego barwach zaledwie 18 spotkań, w tym 1/3 z tego w Pucharze Francji. Na początku obecnego sezonu Gueho przeszedł do drugoligowej SC Bastii (grał tam kiedyś m.in. Milos Krasic), ale w bieżącym sezonie zagrał w Ligue 2 zaledwie 2 mecze - 13 minut. Nie można jednak powiedzieć, że Gueho zupełnie pozbawiony jest rytmu meczowego, co więcej, w tym roku kalendarzowym rozegrał on nawet 159 minut w 2 meczach ligowych dla... 5-ligowych rezerw Bastii.

Gueho to środkowy obrońca, ale trzeba podkreślić, że Bastia, a zatem poprzedni klub Francuza, grywał w ustawieniu z 3 środkowych obrońców. Czy Szymon Grabowski będzie chciał przestawić zespół na takie ustawienie, które, skądinąd, preferuje? Trudno w to uwierzyć, zwłaszcza patrząc przez pryzmat tego, że okres przygotowawczy już się kończy. Gueho to rosły, prawonożny środkowy obrońca, który potrafi też odnaleźć się w polu karnym przeciwnika (warto zobaczyć jego bramkę, która w zeszłym sezonie zapewniła Paris FC 3 punkty w meczu z Dijon), zdobył zresztą w swojej krótkiej seniorskiej karierze 6 bramek. Wydaje się, że będzie rywalizował o miejsce w składzie z Chindrisem, ale, przede wszystkim, zapewnia sztabowi szkoleniowemu komfort w przypadku kontuzji lub absencji któregoś z podstawowych stoperów.

Sam Gueho, w wywiadzie przeprowadzonym dla francuskiego portalu maligue2.fr, mówił o swoich atutach tak: ,,Nigdy się nie poddaję, podczas meczów zawsze walczę do samego końca, bez względu na okoliczności. Potrafię czytać grę i wykazywać się inteligencją piłkarską. Potrafię grać zarówno w 3-, jak i w 4-osobowym bloku obronnym". Miejmy nadzieję, że Gueho okaże się dobrym wzmocnieniem i przyczyni się do awansu Lechii do Ekstaklasy.

źródło: transfermarkt.com, youtube.com, maligue2.fr