Lechia Gdańsk awansowała w rankingu Piłkarskiego Biznesu.

Firma Ernst&Young już po raz piąty sporządziła we współpracy Ekstraklasą SA "Raport Piłkarskiego Biznesu". W edycji na rok 2013 Lechia Gdańsk zajęła 3. lokatę - najwyższą w historii sporządzania rankingu. Lepsze okazały się tylko Legia Warszawa i Lech Poznań.

W porównaniu do rankingu z 2012 roku Lechia awansowała aż o pięć pozycji. Autorzy raportu napisali w nim m.in., że Lechia wraz z Piastem Gliwice (4. lokata w rankingu) to jedyne kluby, które mogły się pochwalić wartością wskaźnika płynności finansowej umożliwiającą regulowanie zobowiązań posiadanymi środkami obrotowymi.

Eksperci sporządzający raport zauważyli, że Lechia należy do ścisłej czołówki ekstraklasy, jeśli chodzi o wartość mediową. Klub zajął w poprzednim sezonie 4. miejsce w lidze zarówno pod względem średniej liczby widzów na stadionie, jak i przed telewizorami. Co warto podkreślić poczynania biało-zielonych przed telewizorami śledzi spora liczba kobiet (26,9% widowni), co jest drugim wynikiem w całej ekstraklasie.

Polityka finansowa klubu pozwoliła na wskoczenie na podium finansowe, które jeszcze kilka sezonów temu wydawało się nieosiągalne - podkreślają również autorzy raportu. - Lechia całkiem nieźle dywersyfikuje przychody, ograniczając ryzyko uzależnienia od jednego tylko źródła wpływów.

GW