lechia

Na koniec 2010 roku 80 proc. kluczowych inwestycji infrastrukturalnych związanych z przygotowaniami Polski do Euro 2012 znajdowało się już w fazie zaawansowanej realizacji. Proces przygotowań Polski do Turnieju w mijającym roku przeszedł z mało widocznej dla opinii publicznej fazy planowania, realizowanej w latach 2007-2008 oraz fazy uruchamiania w 2009 roku, w etap faktycznej realizacji wcześniej zaplanowanych i przygotowanych inwestycji.

Przygotowania w obszarze bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych elementów Mistrzostw i priorytet organizacyjny dla spółki PL.2012 oraz jej partnerów.

W 2010 roku, w maju 2010 powołany został przez Premiera Komitet ds. Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012. Na jego czele stoi podsekretarz stanu w MSWiA generał Adam Rapacki. Funkcję pełnomocnika przewodniczącego Komitetu pełni Tadeusz Zygmunt, Koordynator Krajowy ds. Bezpieczeństwa w spółce PL.2012. Jednym z najważniejszych zadań, które zostały zrealizowane w ramach prac Komitetu, było opracowanie Zintegrowanej Koncepcji Bezpieczeństwa, określającej wszystkie obszary, zakres odpowiedzialności oraz działania poszczególnych podmiotów w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa podczas Turnieju. 6 września 2010 Komitet ds. Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012 przyjął uchwałą Zintegrowaną Koncepcję Bezpieczeństwa. Tego samego dnia, Komitet przyjął również uchwałę w sprawie wdrożenia narzędzia zarządzania projektowego PPM (Project Portfolio Management).

policja_1- Komitet ds. Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012 skupia ponad 30 instytucji, które będą zaangażowane w zabezpieczenie turnieju - mówi gen. Adam Rapacki, Podsekretarz Stanu w MSWiA. - Wszystkie zadania zostały szczegółowo przeanalizowane i rozpisane. Jednym z najważniejszych osiągnięć w 2010 roku było opracowanie Zintegrowanej Koncepcji Bezpieczeństwa, określającej wszystkie obszary, odpowiedzialność oraz zadania poszczególnych zaangażowanych w proces instytucji. Realizujemy obecnie ponad 100 projektów. Prace są oparte o nowoczesny system zarządzania projektowego PPM, czyli Project Portfolio Management. W przyszłym roku przeprowadzonych zostanie szereg zmian legislacyjnych, gwarantujących bezpieczeństwo na Euro 2012, w oparciu o zasadę „have fun, feel safe". Zakłada ona dobrą zabawę kibiców w trakcie Turnieju, przy zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i minimalnej, wyłącznie niezbędnej ingerencji sił bezpieczeństwa.

W 2011 roku jednym z priorytetów będzie również kontynuacja i rozwijanie polsko-ukraińskiej współpracy w obszarze bezpieczeństwa.

- Jednym z najważniejszych jej elementów będzie przygotowanie Polsko-Ukraińskiej Strategii Bezpieczeństwa - mówi Tadeusz Zygmunt, Koordynator Krajowy ds. Bezpieczeństwa, PL.2012. - W 2011 roku zorganizowane zostaną dwie Konferencje Uzgodnieniowe, czyli spotkania krajów, których reprezentacje piłkarskie mają szanse na zakwalifikowanie się do turnieju oraz państw sąsiadujących i tranzytowych. Pierwsza z nich zostanie zorganizowana w Polsce, a druga na Ukrainie.

Opieka medyczna

Od maja 2009 roku działa Komitet Medyczny UEFA EURO 2012 w Polsce. W jego skład wchodzą przewodniczący Miejskich Komitetów Medycznych, przedstawiciele kluczowych urzędów centralnych oraz zespoły robocze. W czerwcu 2010 Komitet został powiększony o dodatkowy zespół roboczy - ds. wsparcia programu kontroli antydopingowej UEFA. Poza nim w skład Komitetu wchodzi jeszcze zespół ds. zabezpieczenia medycznego stadionów, ds. zabezpieczenia medycznego i ratowniczego lotnisk oraz bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego Turnieju.

Działalność Komitetu Medycznego UEFA EURO 2012 w Polsce pozwoliła na wypracowanie w 2010 roku spójnego systemu przygotowań opieki medycznej i ratownictwa w Miastach - Gospodarzach. Efekty pracy Komitetu to m.in. standaryzacja zabezpieczenia medycznego Miejsc Oficjalnych - stadionów i stref kibica, ścisła współpraca z 26 szpitalami referencyjnymi i kilkudziesięcioma placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, koncepcja opieki medycznej i ratownictwa podczas Turnieju oraz wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego do zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce. Obecnie do głównych zadań Komitetu należy zakończenie prac nad koncepcją podstawowej opieki zdrowotnej w Miastach - Gospodarzach oraz przygotowanie lotnisk w Miastach - Gospodarzach i wybranych zapasowych portów lotniczych do wdrożenia Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO. Komitet Medyczny prowadzi również bieżącą współpracę z partnerami międzynarodowymi w przygotowaniu systemu opieki medycznej i ratownictwa do Euro 2012 - Światową Organizacją Zdrowia i Europejskim Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Oprócz tego, w ramach obszaru opieki medycznej, w kwietniu 2010 roku odbyły się wspólne warsztaty polsko-ukraińskie, organizowane przez WHO przy współpracy PL.2012 we Lwowie. We wrześniu w Warszawie zorganizowana została międzynarodowa konferencja, poświęcona opiece medycznej oraz ratownictwu w trakcie dużych imprez sportowych, a w październiku w Gdańsku warsztaty szpitali referencyjnych dotyczące szpitalnych planów zarządzania kryzysowego, które organizowali wspólnie WHO, Ministerstwo Zdrowia i PL.2012.

Do jednych z najważniejszych działań w ramach tego obszaru w mijającym roku należy także zaliczyć wdrożenie planów zabezpieczenia medycznego na stadionie w Poznaniu podczas uroczystości otwarcia oraz wydanie przez Głównego Inspektora Sanitarnego wytycznych do zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego w Polsce w trakcie Euro 2012.

- W 2011 roku kontynuowane będą intensywne prace Komitetu Medycznego, gotowe do wdrożenia będą plany zabezpieczenia medycznego pozostałych oddawanych do użytku na Euro 2012 stadionów, trwają wspólne prace z Ministerstwami Zdrowia oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji nad uregulowaniem prawnym zabezpieczenia medycznego imprez masowych - mówi dr Elżbieta Lipska, Koordynator Krajowy ds. Opieki Medycznej, PL.2012. - Ponadto zostaną opracowane i wdrożone szpitalne plany zarządzania kryzysowego oraz wyznaczone zostaną porty lotnicze, czyli punkty wejścia według międzynarodowych przepisów WHO.

Obsługa kibiców

Jednym z elementów najwyższej jakości UEFA EURO 2012, oprócz innych obszarów organizacyjnych, jest wolontariat przestrzeni publicznej. Projekt ten, koordynowany przez spółkę PL.2012, realizowany będzie w jednakowej formule i standardzie przez Miasta - Gospodarze. Głównym zadaniem przeszkolonych wolontariuszy i wolontariuszek będzie pomoc gościom oraz dostarczanie im najważniejszych informacji o samej imprezie, transporcie oraz możliwościach atrakcyjnego spędzenia czasu w mieście.

strefa_kibicow- W 2010 roku spółka PL.2012 oraz Miasta-Gospodarze, na podstawie wcześniej zatwierdzonej koncepcji, przygotowały wspólny projekt organizacji wolontariatu przestrzeni publicznej, w ramach której określono między innymi zasady rekrutacji wolontariuszy oraz tryb przygotowania i narzędzia ich pracy - mówi Paweł Aleksandrowicz, Koordynator Projektu ds. Wolontariatu, PL.2012. - W 2011 roku uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa poświęcona wolontariatowi przestrzeni publicznej w Polsce w trakcie Euro 2012 oraz przeprowadzona zostanie rekrutacja blisko 3000 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek.

W ubiegłym roku trwały również zaawansowane prace nad projektem Akademia Euro, który zakłada przeszkolenie ok. 2,5 tysiąca osób tzw. pierwszego kontaktu z kibicami, np. pracowników punktów obsługi na dworcach kolejowych i lotniskach, ratowników medycznych, czy pracowników komunikacji miejskiej. Szkolenia zostaną przeprowadzone
w regionie pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i dolnośląskim. W ich zakres będzie wchodził kurs języka angielskiego, wiadomości o Euro 2012 oraz atrakcji turystycznych kraju i konkretnego regionu.

W 2011 roku realizowany będzie także projekt Akademia Gościnności, który będzie miał na celu podniesienie umiejętności i jakości obsługi świadczonej przez personel w hotelach.

W 2010 roku, po ponad 3 latach przygotowań Polski do Euro 2012 i na nieco ponad 500 dni przed Turniejem, 80 proc. istotnych z punktu widzenia organizacji Turnieju inwestycji znajdowało się już w fazie zaawansowanej realizacji. Jednocześnie, 82 proc. spośród tych projektów było realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. Do użytku oddany został również pierwszy stadion na Euro 2012, czyli Stadion Miejski w Poznaniu. W 2010 roku UEFA ostatecznie potwierdziła ostateczny kształt Turnieju, jako partnerskiego projektu Polski i Ukrainy, organizowanego w 4 miastach w każdym z krajów. W przygotowania do Euro 2012 zaangażowanych było ponad 170 instytucji publicznych. W 2011 roku przygotowania wchodzą w kluczową fazę, w której projekty infrastrukturalne integrowane będą z projektami organizacyjnymi oraz z działaniami, których celem będzie uświadomienie Polakom, że wszyscy jesteśmy gospodarzami Turnieju w 2012 roku. Ważna będzie także intensyfikacja efektywnej współpracy pomiędzy wszystkimi partnerami przygotowań - reprezentującymi zarówno stronę publiczną, jak i turniejową.

Proces przygotowań do Euro 2012 w 2011 roku będzie w dalszym ciągu realizowany w oparciu o precyzyjną Mapę Drogową działań przygotowawczych, koordynowanych przez spółkę PL.2012. Wśród najważniejszych kamieni milowych realizowanych przez partnerów procesu przygotowań do Turnieju, w 2011 roku znajdzie się m.in. oddanie do użytku wszystkich trzech pozostałych stadionów na Euro 2012, zakończenie rozbudowy lotniska we Wrocławiu, oddanie do użytku 2 kluczowych z punktu widzenia organizacji Turnieju odcinków autostradowych (autostrada A2 odcinek Nowy Tomyśl-Świecko oraz autostrada A1 odcinek Nowe Marzy - Toruń), czy zakończenie budowy obwodnicy Wrocławia. Rok 2011 to także kilka ważnych dat związanych z Turniejem. 25 stycznia pozostanie równe 500 dni do Euro 2012, a 8 czerwca równy rok do rozpoczęcia Turnieju. 2 grudnia 2011 roku w Kijowie natomiast odbędzie się losowanie grup turniejowych Euro 2012.

ŹRÓDŁO.: PL.2012
FOT.: PL.2012, www.pgearena.gdansk.pl, wroclaw-airport.pl, PKP SA, MSiT, NCS

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora