Nadal nie znamy wszystkich drużyn, które w przyszłym sezonie wystąpią w piłkarskiej ekstraklasie. Dziś Sąd Najwyższy zablokował awans Widzewa Łódź! Dopiero w piątek Komisja ds. Nagłych PZPN zdecyduje, czy odwołać zaplanowane na 13 i 17 czerwca baraże, a jeśli nie - to wskaże ostatecznie ich uczestników.
Sprawa jest moim zdaniem jasna - aktualnie obowiązuje decyzja Trybunału Piłkarskiego PZPN o degradacji klubu o jedną klasę rozgrywkową w związku z udziałem w aferze korupcyjnej - powiedział PAP przewodniczący Związkowego Trybunału Piłkarskiego PZPN Krzysztof Malinowski. 
 
{begam}pub-6500481139110168/8441006088{/begam}
 
Na początku kwietnia 2008 roku Trybunał Piłkarski Polskiego Związku Piłki Nożnej podtrzymał decyzję Wydziału Dyscypliny PZPN o degradacji Widzewa Łódź.
23 lipca 2008 r. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy PKOl uchylił decyzję PZPN o degradacji Widzewa o jedną klasę rozgrywkową za korupcję w okresie od 21 sierpnia 2004 do 11 maja 2005 roku i umorzył postępowanie. Według Trybunału czyny korupcyjne uległy przedawnieniu po dwóch latach, czyli wiosną 2007 roku.
W środę Sąd Najwyższy uznał skargę kasacyjną PZPN dotyczącą Widzewa za zasadną i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.
 
Taka interpretacja oznacza, że Widzew nie może awansować do ekstraklasy i musi na kolejny rok pozostać w I lidze, mimo że w tym sezonie w tych rozgrywkach zajął 1. miejsce! -W przyszłym tygodniu z Sądu Najwyższego wrócą do nas akta i wtedy zastanowimy się nad wyznaczeniem składu orzekającego. W przypadku kompletnych materiałów, trzeba liczyć w granicach miesiąca na podjęcie decyzji przez Trybunał - powiedział PAP prezes Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl, Zygfryd Siwik, które to gremium w lipcu jeszcze raz zajmie się degradacją za korupcję łodzian. Inny łódzki klub także stawał dziś przed sądem i również nie doczekał się satysfakcjonującego rozstrzygnięcia. Wojewódzki Sąd Administracyjny, do którego wpłynęła skarga ŁKS na PZPN w zakresie odmowy przyznania licencji na grę w ekstraklasie zwrócił do związku dokumentację, uznając ją za niekompletną wraz z wnioskiem jej uzupełnienia. Zwrócenie przez sąd dokumentacji do PZPN odwleka zakończenie sprawy. Zgodnie z przepisami skarga wraz z odpowiedzią powinna wpłynąć do sądu w ciągu 30 dni od wydania zaskarżanej decyzji. W tym przypadku PZPN ma więc czas do 27 czerwca na złożenie w sądzie uzupełnionej dokumentacji. Przypomnijmy, że WSA ma prawo uchylić decyzję wydaną przez komisję odwoławczą PZPN ds. licencji wobec ŁKS. Jednak już widać, że najwcześniej werdykt zapadnie w lipcu. Na piątkowe południe związek zwołał posiedzenie Komisji ds. Nagłych PZPN. To ona ma określić stan ligowych tabel na dziś oraz odwołać, przełożyć lub utrzymać w mocy decyzję o barażach 13 i 17 czerwca. Jednak nawet Korona wstrzymała sprzedaż biletów na sobotni mecz. Co może zrobić PZPN?
1. Jeśli związek kierować się będzie wyłącznie własnym prawem, które obowiązywać będzie 12 czerwca to wówczas z ekstraklasy powinien zdegradować Górnika Zabrze i ŁKS Łódź, z I ligi awansować Zagłębie Lubin i Koronę Kielce oraz ogłosić baraż pomiędzy Cracovią a Podbeskidziem Bielsko-Biała.
2. Związek zagra na zwłokę i ogłosi o odwołaniu barażu lub jego opóźnieniu na przykład o dwa tygodnie. Przypomnijmy, że tak właśnie było przed rokiem. Wobec trudności z wyłonieniem drużyny do dodatkowych gier były one odraczane aż wreszcie nie odbyły się wcale.
3. Raczej wariant najmniej prawdopodobny, ale najbardziej praktyczny na przyszłość. Związek procedować będzie tak jakby kar dla ŁKS i Widzewa nie było. Wówczas zarządziłby baraż między Arką a Koroną. Z ekstraklasy spadłyby Górnik i Cracovia, a awans uzyskałoby na razie tylko Zagłębie. Takie postawienie sprawy dałoby PZPN następujące możliwości w przyszłości:
a> jedna z łódzkich drużyn nie może grać w ekstraklasie - wówczas w jej miejsce wchodzi przegrany z barażu Arka - Korona,
b> obie łódzkie drużyny nie mogą grać w ekstraklasie - wówczas wchodzi przegrany w barażu, a o ostatnie miejsce zarządza się baraż między Cracovią a Podbeskidziem.