Biało-zieloni po remisie z Górnikiem Zabrze nie mają chwili wytchnienia. Już we wtorek zmierzą się w 1/16 Pucharu Polski ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki. Kim jest najbliższy rywal Lechii?

Świt Nowy Dwór Mazowiecki został założony w 1935 roku i aktualnie, nieprzerwanie od 2014 roku występuje w trzeciej lidze. Prezesem klubu jest Jacek Ciepluch, a trenerem Mariusz Miecznikowski. Siedziba klubu oraz stadion mieszczą się przy ulicy Sportowej 66 w Nowym Dworze Mazowieckim.

Historia klubu jest dość ciekawa. W rzeczywistości klub sportowy w Nowym Dworze Mazowieckim założono w 1933 roku z inicjatywy jednego z mieszkańców – Włodzimierza Mierenkowa. Drużyna, z uwagi na brak własnego boiska, do rozgrywek przystąpiła jednak dopiero dwa lata później i to właśnie rok 1935 przyjmuje się za oficjalne powstanie klubu.

Już cztery lata po założeniu zespołu, Świt przeżywał dobry czas. W 1939 roku zajął drugie miejsce w ligowej grupie nowodworskiej, dzięki zwycięstwu nad Skrą Warszawa 1:0. Niestety ze względu na wybuch II wojny światowej oraz ryzyko ze strony okupanta, klub musiał tymczasowo zawiesić działalność.

Oficjalny powrót do życia Świt zaliczył rok po zakończeniu wojny. Aż do lat 90. XX wieku drużyna grała głównie od A klasy do C klasy. Na wyższy szczebel Świt po raz pierwszy awansował w 1992 roku. Od tamtej pory Świt rywalizuje głównie na poziomie trzeciej bądź drugiej ligi.

Największym sukcesem tego zespołu była z pewnością gra w najwyższej klasie rozgrywkowej. W sezonie 2002/2003 piłkarze Świtu zajęli drugą lokatę w drugiej lidze i po barażach awansowali do pierwszej, najwyższej wówczas ligi. Niestety po roku powrócili do drugiej ligi, jednak gra w najwyższej klasie rozgrywkowej przez rok była z pewnością ogromnym osiągnięciem w historii klubu. Ponadto w sezonie 2001/2002 Świt awansował do 1/4 Pucharu Polski.

Aktualnie Świt gra w trzeciej lidze. W ubiegłym sezonie piłkarze z Nowego Dworu Mazowieckiego zajęli w swojej grupie drugie miejsce oraz zagrali w pierwszej rundzie Pucharu Polski. Do awansu do drugiej ligi zabrakło im trzech punktów. W bieżących rozgrywkach po trzynastu rozegranych meczach Świt ma dwadzieścia jeden punktów i jest szósty w tabeli.

Jeśli chodzi o nazwiska to ważniejszymi zawodnikami w układance Mariusza Miecznikowskiego są między innymi Mateusz Długołęcki, który w przeszłości był zawodnikiem Piasta Gliwice czy też Łukasz Sosnowski - zdobywca czterech bramek w lidze w tym sezonie dla Świtu. Istotną rolę w zespole odgrywają też Hubert Michalik, Szymon Kuźma czy też bramkarz Jakub Lemanowicz.

Lechia we wtorek do Nowego Dworu Mazowieckiego pojedzie w roli faworyta. Początek spotkania o 15:45. Transmisja na kanale Łączy Nas Piłka na YouTube.

źródło: własne