24 października 2015 roku odbyła się premiera książki "Wielka Lechia Moich Marzeń" pod red. Karola Nawrockiego i Jarosława Wąsowicza. Książka ukazała się w związku z 10 rocznicą śmierci Tadeusza Duffeka "Dufa" i jest mu dedykowana. 

Wśród autorów są m.in. Roman Zieliński (Śląsk Wrocław), Paweł Kiełbowicz (Legia Warszawa), Arkadiusz Kazański (IPN Gdańsk), Robert Kwiatek (Stowarzyszenie FMW), Mariusz Kordek (Lechia Gdańsk), Marcin Jadwiszczok, Michał Nowosad, Piotr Zejer (Stowarzyszenie kibiców Lechii "Lwy Północy"), Zbyszek Zalewski (Kustosz Muzeum Lechii Gdańsk), Radosław Kossakowski (Uniwersytet Gdański). Oczywiście piszą także redaktorzy książki.

Tytuł „Wielka Lechia Moich Marzeń” – Czyje to marzenia, zapytacie? Bohaterem jest Tadeusz „Dufo” Duffek – Kibic Lechii Gdańsk. Ale, nie tylko on. Jest też „bohater zbiorowy” czyli całe biało-zielone środowisko kibicowskie i lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to, wedle Krzysztofa Nawrockiego:

„Stadion przy ul. Traugutta w latach 80. ubiegłego wieku był ważnym miejscem na mapie antykomunistycznego oporu w Gdańsku. Działalność kibiców koncentrowała się na akcjach opozycyjnych prowadzonych w ramach organizacji Federacja Młodzieży Walczącej, udziale w manifestacjach niepodległościowych, wydawaniu komunikatów, ulotek, biuletynów oraz przygotowaniu patriotycznych opraw stadionowych. Mówimy o szerokim zjawisku, który określamy jako biało-zielona albo stadionowa opozycja.”

Kibic z krwi i kości!

„Tadeusz Duffek przewodził w czasach stanu wojennego i później ponadstuosobowej grupie działaczy Federacji Młodzieży Walczącej i kibiców Lechii Gdańsk organizującej antykomunistyczne demonstracje. Odbywały się one najczęściej po Mszach św. w kościele św. Brygidy. W maju i sierpniu 1988 roku współorganizował strajki w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po transformacji „Dufo” stał się inicjatorem odbudowy świetności klubu, integrował różne środowiska kibiców, był także szefem komitetu wyborczego „Naprzód Lechio”. W 2002 r. kibice pod wodzą Tadeusza Duffeka o mały włos nie przekroczyli progu wyborczego napędzając stracha starym wyjadaczom sceny politycznej. Działał także w Komitecie Obrony Polskości, Kościoła i ks. Henryka Jankowskiego.”

Autorzy

Książka nie jest hagiografią. – Tadeusz Duffek był człowiekiem z krwi i kości, ze wszystkimi wadami i zaletami. Autorzy nie bali się poruszyć wątków trudnych w jego życiorysie m. in. wyroku więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci kibica Arki Gdynia. Jednocześnie piszą o głębokiej wierze „Dufa”, jego przemianie duchowej.

Autorzy

„Wielka Lechia Moich Marzeń” pod redakcją ks. dr. Jarosława Wąsowicza SDB oraz dr. Karola Nawrockiego, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

Książka ukazuje wkład środowiska kibiców Lechii Gdańsk w walkę o wolną Polskę. Dufo był również pomysłodawcą Kibicowskich Pielgrzymek na Jasną Górę. Niestety – nie zdążył wziąć w nich udziału.

Poniżej prezentujemy fotorelację z promocji książki.

 

Wielka Lechia Moich Marzeń

Autorzy: Jarosław Wąsowicz, Karol Nawrocki
Wydawca: Zakład Poligraficzny Henryk Górowski, 2015
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-942922-1-8
Ilość stron: 224
Oprawa: twarda

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora