Piąta już książka z cyklu Skarby Miasta. Po Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Śląsku, tym razem Łukasz Cielemęcki i Adam Drygalski wraz z fotoreporterem Piotrem Kuczą prezentują piłkarską mapę klubową Trójmiasta.

W publikacji przedstawiono wszystkie seniorskie piłkarskie kluby obecnie działające w miastach: Gdańsk, Gdynia i Sopot. Dzięki temu możemy przeczytać nie tylko o dobrze znanych kibicom klubach jak Lechia Gdańsk, Arka Gdynia czy przedwojenna Gedania Gdańska, ale również o małych drużynach z ciekawą historią. W tekstach zamieszczono wiele ciekawych informacji, dotyczących również historii poszczególnych klubów, całostronicowe zdjęcia drużyn, zdjęcia każdego piłkarza oraz podstawowe informacje (adres, stadion, prezes, trener, telefon, barwy).

skarbymiasta 2

W trójmiejskich Skarbach poznacie prawdziwą drużynę sierpnia, przejmującą historię Bałtyku ze strajkami na Wybrzeżu w tle. Przypomnimy losy Gedanii, klubu mogącego się pochwalić jedną z najpiękniejszych historii w polskim futbolu. Poznacie Dzidka Puszkarza, legendę Lechii Gdańsk. Piłkarze Arki stoczą wielki mecz w barwach TSS Stefan Batory. Polonia Gdańsk stanie oko w oko z reżimem Saddama Husajna a zawodnicy Santosu i innych trójmiejskich klubów wprowadzą Was w doskonały nastrój. Oprócz reportaży o klubach znajdziecie też wywiady z Bobo Kaczmarkiem i Waldemarem Michalskim. Przypomnieliśmy też pierwszy mecz rozegrany po wyzwoleniu Gdańska a także wszystkie zakończone sukcesami finały Pucharu Polski.

skarbymiasta 3

Gdyby Zdzisław Puszkarz grał w pierwszej lidze, pewnie trafiłby do kadry, bo śmiało mógł rywalizować z Robertem Gadochą. Ale do Gadochy nie chodziły pewnie pielgrzymki kibiców po wygranych meczach a do Dzidka - tak. Nie sto osób i nie dwieście tylko po kilka tysięcy. Ludzie stali pod jego domem i śpiewali mu piosenki. Takie historie przeżywały przeważnie gwiazdy rocka, a nie piłkarze. Zaczęło się to wszystko w latach siedemdziesiątych, gdy na mecze przy Traugutta chodziło po dwadzieścia tysięcy fanów Lechii. Ten tłum wiedział, jaki użytek mógł zrobić Dzidek ze swojej lewej nogi. Wszyscy o tym wiedzieli.

To był piłkarz pokroju Messiego. Gdyby urodził się w obecnych realiach, pewnie zabiegałyby o niego najlepsze kluby na świecie. Miał nadprzyrodzone możliwości. Grając z nim, trzeba było czytać tę samą książkę. Był zdecydowanym liderem, przywódcą. Do niego należało kreowanie gry. Z chwilą, gdy ktoś coś zawalił, bardzo szybko się o tym w mocnych słowach dowiadywał. O ile dla nas bywał nieprzyjemny, to dla rywali i sędziów bywał... nie do zniesienia.

Fragment tekstu o Lechii
Skarby Miasta. Trójmiasto
Autor: Łukasz Cielemęcki, Adam Drygalski, Piotr Kucza
Wydawca: Skarby Miasta
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-948943-4-4
Liczba stron: 170
Oprawa: miękka
Wymiary (cm): 30 (wysokość) / 21 (szerokość)
Papier: kredowy
Kolor: tak
Opisywane kluby: AP KP Gdynia, APLG Gdańsk, Arka Gdynia, Bałtyk Gdynia, Gedania, Jaguar Gdańsk, Kamionka Sopot, KP Gdynia, Lechia Gdańsk, Marcus Gdynia, Marynarka Wojenna RP Gdynia, Morena Gdańsk, Ogniwo Sopot, Oruński KP Gdańsk, Polonia Gdańsk, Pomorzanian, Pomorze Gdańsk, Portowiec Gdańsk, Santos Gdańsk, SAP Sopot, UKS Klukowo
Opisywane dyscypliny: piłka nożna
Statystyki, tabele: nie
O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora