W niedzielę 5 maja w Manchesterze na Southern Cemetery odbyły się obchody 73 rocznicy dokonania zbrodni Katyńskiej i Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem uroczystości byli działacze Patriae Fidelis. Obecny był również przedstawiciel tczewskiej Lechii i LGFCE.

Uczestnicy zebrali się o godzinie 14.00 pod główną bramą cmentarza, skąd wspólnie z narodowymi flagami przemaszerowali pod pomnik zbrodni katyńskich. Po krótkim wstępie zapalono znicze i odczytano z imienia i nazwiska zamordowanych rodaków w Katyniu. W drugiej części uroczystości przedstawiciele Patriae Fidelis odczytali z imienia i nazwiska pomordowanych przez pachołków Rosji, Żołnierzy Wyklętych z wszystkich obwodów, poczynając od białostockiego poprzez kielecki, krakowski itd… aż po okręg pomorski. Wszyscy zgromadzeni oddali cześć ich pamięci.

Na koniec uroczystości pod pomnikiem złożono wieniec oraz wiązanki kwiatów, uczestnicy złączyli się w modlitwie oraz odśpiewano hymn Polski. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości zrobiono pamiątkowe zdjęcia wszystkich uczestników.

Z przedstawicieli kibiców obecna była 4-osobowa delegacja Śląska Wrocław (2 osoby z FC Wyspy i 2 osoby z Emigranci UK), 4 osoby z Emigracyjnego Braterstwa (ŁKS Łódź, GKS Tychy i Zawisza), jedna osoba z Legii, natomiast kibiców Lechii reprezentowało po jednym przedstawicielu z LGFCE i LGFT z reprezentacyjną flagą.

Po całych Obchodach część z nas udała się do pobliskiej restauracji porozmawiać na tematy kibicowskie oraz dotyczące naszej Ojczyzny!

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Źródło: własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora