Po raz pierwszy w historii zagraliśmy wyjazdowy turniej.

Skorzystaliśmy z zaproszenia Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Rady Dzielnicy Aniołki, dzięki czemu mogliśmy zagrać na nowym boisku przy ulicy Traugutta, tuż za historyczną płytą dawnego stadionu Lechii Gdańsk. W mikołajkowym turnieju udział wzięło 60 drużyn, 421 zawodników i zawodniczek, co jest naszym zimowym rekordem!

W związku z modernizacją boisk przy ulicy Meissnera i Opolskiej zdecydowaliśmy o rozegraniu turnieju poza Przymorzem oraz Zaspą. Z pomocą przyszedł nam gdański MOSiR, którego prezes zaproponował grę na jednym z boisk przy ulic Traugutta. Zaproszenie otrzymaliśmy także ze strony radnych dzielnicy Aniołki.

Stadion na Traugutta dla piłkarzy i kibiców biało-zielonych jest miejscem szczególnym, przede wszystkim ze względu na sportowe wspomnienia, a tych nie brakuje. To właśnie tam biegały po murawie prawdziwe legendy Lechii: Roman Rogocz, Zdzisław Puszkasz czy nasz ostatni gość Roman Korynt. W 1983 roku ze słynnym Juventusem Turyn, grali tam m.in. Lech Kulwicki, Andrzej Marchel, Jacek Grembocki czy Jerzy Kruszczyński. Po stronie „Starej Damy” z kolei niemal same gwiazdy, z kilkoma mistrzami świata z 1982 roku (m.in. Paulo Rossi). Na Traugutta w meczu z Lechią grali także Michel Platini i Zbigniew Boniek, a na ławce trenerskiej zasiadał słynny Giovanni Trapattoni. Ale żeby nie cofać się za daleko w przeszłość, warto dodać, że podczas Euro 2012 trenowała na Traugutta reprezentacja Niemiec, późniejsi mistrzowie świata. W 2013 i 2014 na tym stadionie trenowali z kolei reprezentanci Polski z Robertem Lewandowskim na czele, który zresztą miał okazję biegać po tym boisku grając jeszcze w barwach Znicza Pruszków.

– Mieliśmy okazję zagrać dzisiaj w magicznym miejscu. W miejscu, w którym narodziła się piękna historia Lechii Gdańsk. To był szczególny turniej, taki mikołajkowy prezent dla organizatorów oraz uczestników „Do przerwy 0:1”. Nawet pogoda nam dopisała, co nie zawsze zdarza się podczas grudniowych turniejów – mówi Andrzej Kowalczys, pomysłodawca Do przerwy 0:1. – Trochę zaskoczyła nas wysoka frekwencja, stąd musieliśmy podjąć decyzję, aby niektóre rozgrywki przeprowadzić w systemie pucharowym. Mam jednak nadzieję, że mniejsza ilość meczów nie przeszkodziła dobrze się bawić uczestnikom turnieju.

Wśród gości turnieju tradycyjnie obecni byli zawodnicy Lechii. Tym razem turniej odwiedzili: Aleksander Kovacevic i Simeon Sławczew, którzy chętnie rozdawali autografy fanom gdańskiego klubu i pozowali do wspólnych zdjęć.

Uczestnicy turnieju w wolnej chwili mogli porozmawiać z dietetykiem, skorzystać z analizatora składu ciała, a co najważniejsze otrzymywali wartościowe porady i wskazówki żywieniowe. Oprócz tego każdy miał możliwość porozmawiać z psychologiem, a pełnoletni uczestnicy zawodów mogli także wypróbować alkogogle. Wszystko dzięki uprzejmości Gdańskiego Centrum Profilaktyki i Uzależnień.

Ważnym punktem mikołajkowego turnieju, było zbieranie podpisów pod apelem w sprawie ratowania Klubu Sportowego „Gedania” w jego historycznej lokalizacji przy ulicy Tadeusza Kościuszki 49 w Gdańsku Wrzeszczu. Zebrano 320 podpisów, które zostaną przekazane władzom Gdańska.

– Zdecydowana większość z 320 podpisów należy do uczestników turnieju „Do przerwy 0:1”, głównie młodych ludzi, dla których sport odgrywa ważną rolę w życiu. Ale żeby uprawiać sport, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura i klub, który wyszkoli młodych sportowców – mówi Andrzej Kowalczys. – Tymczasem w Gdańsku decyduje się los bardzo zasłużonego dla lokalnego sportu, wielosekcyjnego klubu Gedania, a ściślej mówiąc, los atrakcyjnych terenów należących do klubu. Nie mamy nic przeciwko deweloperom, ale nie chcielibyśmy, aby cokolwiek wybudowano na dawnej płycie boiska przy ulicy Kościuszki, bo to oznacza zniszczenie historii najstarszego polskiego klubu sportowego w Gdańsku – dodaje Kowalczys.

Organizatorem mikołajkowego turnieju Do przerwy 0:1 jest Andrzej Kowalczys wraz Gdańską Fundacją Dobroczynności oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Warto przypomnieć, że turniej rozgrywany jest od 2004 roku.

{joomplucat:2214 limit=9|columns=3}

Zobacz całą galerię zdjęć

W kategorii Zespoły Dziewczęce wygrała drużyna APLG. Kolejne miejsca na podium zajmowały drużyny GKS Żukowo oraz Strażniczki Ławki.

Pośród Rodzin najlepsza okazała się rodzina, która skryła się pod nazwą Iskra Rodzina.

Kategoria Rocznik 2004 i Młodsi zwyciężył Huragan z Sopotu. Drugie miejsce zajęła ekipa Play Hard z Zaspy.

Wśród zespołów z Rocznika 2001/2003 najlepszy okazał się zespół Iskra Gdynia. Miejsce drugie zajęła drużyna Orlik Chełm, miejsce trzecie zespół West Ham Stogi.

Zwycięzcą z Rocznika 1998/2000 został zespół Łomza Team, który wyprzedził kolejno zespoły: Nazwa Nie Gra oraz Novo i Spółka.

W tzw. kategorii „Open”, czyli Rocznik 1997 i Starsi zwyciężyła ekipa Gdyńska Liga Minifutbolu II. Na drugim miejscu podium znalazła się drużyna Joga Bonito, a na trzecim ekipa Golden Team.

Nagrodę Fair Play, którą ufundował Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, otrzymali: Żubry Starogard Gdański, Play Hard, Joga Bonito oraz Maria Ostopinka z drużyny APLG. Nagroda ta przyznawana jest za wzorową postawę na boisku, a także poza nim. Cechuje ona prawdziwych sportowców.

Turnieju nie udałoby się zorganizować bez licznego grona partnerów, do których należą: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Bogdan Oleszek, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Fundacja LOTOS, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, Lechia Gdańsk, Trefl Sopot, Agencja Reklamowa Medium, Merkus, Merco, Torus, BMB Santech, M1 Fabrika, Piekarnia Cukiernia Andrzej Szydłowski, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Panorama Pomorza, Gdańsk.pl, Lechia.net, Dobre Wiadomości, Stowarzyszenie Nasz Gdańsk, Zaspa24.pl, Kosycarz Foto Press, SM Rozstaje, Rada Dzielnicy Zaspa Młyniec, Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie oraz Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 13 w Gdańsku.

lechia.net

Składy zwycięskich drużyn:

APLG: Agnieszka Kuczyńska, Karolina Palacios, Anna Domażalska, Nikola Chudzińska, Oliwia Żukowska, Magda Hejnowska, Weronika Tarnawska, Julia Koleczka, Emilia Serafin, Maria Ostopinka, Kamila Graban, Wiktoria Tanajno, Amelia Garcon.

Iskra Rodzina: Dariusz Domińczak, Jarosław Chwyć, Łukasz Chwyć, Piotr Kaczmarczyk, Bartosz Stefanowski, Jarosław Mięsikowski, Jakub Nowak, Oskar Domińczak.
Huragan: Szymon Świacki, Szymon Mroczkowski, Beniamin Kowalski, Marcel Mazur, Antoni Górski, Jacek Mikłaszewicz, Maksymilian Górski.
Iskra Gdynia: Marcin Błasiak, Mateusz Chwyć, Jakub Popiel, Rafał Jahn, Artur Zieliński, Mateusz Kokociński, Sebastian Nowak, Filip Pieczyński. 
Łomza Team: Damian Wilgos, Adam Kierat, Marcin Galuhn, Dawid Stasiuk, Mateusz Rajkowski, Bartek Pawluczuk.
Gdyńska Liga Minifutbolu II: Jakub Olejniczak, Patryk Piernicki, Karol Olejniczak, Krzysztof Brodzik, Radosław Gzela, Mariusz Bieszke.

Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora