Flavio Paixao rozegrał w sobotę ostatni mecz w Gdańsku w barwach Lechii. Tego wieczoru na Polsat Plus Arenie nie brakowało wzruszeń, a Portugalczykowi polało się wiele łze. Nic dziwnego. Spędził w klubie 7,5 roku i zapisał się na kartach historii całej ekstraklasy. Przypominamy Wam wszystkie rekordy Flavio!

Flavio to jeden z najlepszych zawodników w historii Lechii oraz całej Ekstraklasy. Takimi statystykami może pochwalić się mało kto. W ostatnich latach w Biało-Zielonej koszulce nie było drugiego tak skutecznego zawodnika. 23 kwietnia 2022 roku Portugalczyk przeszedł do historii ekstraklasy - został pierwszym obcokrajowcem, który zdobył sto bramek na ligowych boiskach! Jego licznik zatrzymał się na 108 trafieniach - 84 zdobył w barwach Lechii, 24 grając jeszcze w Śląsku Wrocław.

Jego 84 bramki w ekstraklasie w barwach Lechii sprawiły, że Portugalczyk to także najskuteczniejszy Lechistą w całej historii ekstraklasy. Łącznie w gdańskim klubie strzelił 95 bramek, co jest drugim w historii wynikiem. Więcej w Biało-Zielonych barwach strzelił tylko śp. Roman Rogocz - 109 trafień. Wraz z Bogdanem Adamczykiem 38-latek z Sesimbry jest autorem największej liczby hat-tricków w Ekstraklasie. Obaj trzykrotnie zdobywali po trzy gole w jednym meczu.

Portugalczyk to także najskuteczniejszy strzelec Lechii w historii europejskich pucharów (pięć bramek). To także jedyny piłkarz w historii klubu, który zdobył hat-tricka w spotkaniu międzynarodowym. Flavio dokonał tego 7 lipca 2022 roku w starciu z Akademiją Pandew (4:1). Z kolei w Pucharze Polski zdobył łącznie sześć goli w całej swojej przygodzie z Lechią, co czyni go drugim najskuteczniejszym piłkarzem w historii klubu w tych rozgrywkach. Tyle samo na koncie mają Łukasz Zwloliński i Rafał Kaczmarczyk. Liderem jest Paweł Buzała, który strzelił dziesięć goli w Pucharze Polski.

230520 lechia legia 041

Łącznie Flavio rozegrał w Lechii 239 spotkań w Ekstraklasie, co czyni go piłkarzem z największą liczbą występów w Lechii w lidze. W pozostałych rozgrywkach dorzucił jeszcze 33 występy i w całej historii klubu jest na siódmym miejscu pod względem łącznej liczby występów (266)

Kibice Lechii zapamiętają Flavio także z niezwykłej skuteczności w Derbach Trójmiasta. Portugalczyk strzelił Arce aż dziesięć bramek, w tym aż dwa hat-tricki! To bezdyskusyjnie najskuteczniejszy strzelec Lechii w historii starć z Arką.

Flavio zapisał się także w historii jako najstarszy strzelec bramki w Biało-Zielonej koszulce. Ostatni raz pokonał bramkarza rywali 10 marca w starciu z Miedzią Legnica. Miał wtedy dokładnie 38 lat, 5 miesięcy i 20 dni.

lgd leg 20.05.2023 43

Paixao z Lechią zdobył także Puchar Polski, Superpuchar Polski, brązowy medal ekstraklasy oraz wystąpił dwukrotnie w europejskich pucharach. Indywidualnie w sezonie 2019/20 był królem strzelców Pucharu Polski, w listopadzie 2018 roku został wybrany piłkarzem miesiąca, a w sezonie 2021/22 na Gali Ekstraklasy nagrodzono go nagrodą Numer Sezonu za setnego gola zdobytego na boiskach ligowych.

Warto dodać, że Flavio zapisał się na kartach historii Lechii jako strzelec 900. oraz 1000. gola gdańszczan w Ekstraklasie. Bramka numer 900 padła 31 maja 2020 roku w wygranych 4:3 Derbach Trójmiasta (przy pustej z powodu koronawirusa Polsat Plus Arenie), a bramka numer 1000 w ubiegłorocznym meczu z Wartą Poznań, kiedy Portugalczyk wszedł także do "Klubu 100". - To niesamowity moment dla mnie. 23 kwietnia 2022 roku zostanie na zawsze w moim życiu - mówił wówczas Flavio.

W tym sezonie rozegrał 31 spotkań, zdobył 10 bramek i zanotował cztery asysty.

Dziękujemy za wszystko! Obrigado, Flavio!

źródło: własne