To było odpadnięcie w ekspresowym tempie.

Lechia zagrała w środę, 9 sierpnia, swój pierwszy mecz w Pucharze Polski. W 1/16 finału przeciwnikiem była I-ligowa drużyna Drutex-Bytovii Bytów.

Na stadionie w Bytowie Lechia przegrała 0:1. Gola w 60 minucie zdobył Sebastian Kamiński. Lechia nie oddała w pierwszej połowie meczu z Drutex-Bytovią celnego strzału. Najlepszą szansę miała w 72 minucie, gdy na bramkę Bytovii strzelał Flavio Paixao. W 88 minucie Flavio, będąc tuż przed bramkarzem, nie trafił w piłkę. W samej końcówce w słupek trafił z główki Steven Vitoria.

Nie będzie więc kłopotu z maju 2018: kibice z Gdańska nie pojadą na finał na Stadion Narodowy w Warszawie, nie trzeba będzie rezerwować noclegów i przejazdów. Jeden problem mniej.

Lechia nie powtórzy w tym sezonie wyczynu z 1983 roku, gdy zdobyła Puchar Polski i grała później w Europie z Juventusem.

Teraz jedyna droga do Europy w sezonie 2017/18 prowadzi przez ligę. Lechia musiałaby zdobyć mistrzostwo Polski, bądź chociaż być w pierwszej trójce. Na razie na to się nie zanosi, ale sezon jest długi.

Szkoda, bo wedle drabinki PP, Lechia mogła teoretycznie grać dalej przeciwko np. Pogoni Szczecin i Legii Warszawa. Wszystkie te drużyny były po tej samej stronie drabinki.

W zeszłym roku Lechia odpadała we wrześniu, w 1/8 finału, przegrywając z II-ligową Puszczą Niepołomice.

Lokalny rywal, Arka Gdynia, zdobyła w zeszłym sezonie Puchar Polski, Superpuchar i zagrała dwa dobre mecze w eliminacjach Ligi Europy z duńskim FC Midtjylland.

Lechia w Bytowie zagrała w składzie: Kuciak - Nunes, Nalepa, Vitoria - Stolarski, Matras (65 Lewandowski), Łukasik (82 Wojtkowiak), Wawrzyniak - Fila (65 Schikowski), F.Paixao, Peszko.

W zeszłym sezonie Bytovia zajęła 15 miejsce w I lidze. W tym sezonie bytowianie wygrali ze Stomilem Olsztyn (3:1) i Podbeskidziem Bielsko-Biała (2:0). Teraz są pierwsi w I lidze po dwóch kolejkach.

Najbliższy mecz Lechia gra w poniedziałek, 14 sierpnia, na wyjeździe z Pogonią Szczecin. Będzie ciężko. Pogoń w środę, 9 sierpnia, rozniosła w meczu Pucharu Polski faworyzowanego Lecha Poznań 3:0.

Raport meczowy [Drutex Bytovia - Lechia Gdańsk 1:0]

źródło: gdansk.pl / własne