Nowy sezon nadchodzi dużymi krokami. W Lechii Gdańsk – również dużymi zmianami.

Klub bierze pod swoje skrzydła wszystkie trenujące roczniki. Oznacza to koniec współpracy Lechii z APLG w zakresie prowadzonych szkoleń dzieci i młodzieży. Cel wprowadzanych właśnie zmian jest jeden – wykształcić jak najwięcej młodych pokoleń profesjonalnych piłkarzy.

Dotąd szkolenie juniorów prowadzone było na trzech poziomach: poprzez Akademię Piłkarską Lechia Gdańsk; przez program „Biało-Zielona przyszłość z Lotosem”, zaś dopiero na poziomie U-17 i U-19, czyli Pomorskiej Ligii Juniorów i Centralnej Ligii Juniorów Starszych - w Lechii Gdańsk SA. Teraz klub chce całość młodych talentów mieć już od najmłodszych lat pod swoim czujnym okiem. – Planowanie kariery piłkarskiej to obok pasji i zabawy naprawdę poważna praca – mówi Marek Józwiak, Szef Skautingu i Manager Kadry Pierwszej Drużyny w Lechii Gdańsk. – Chcemy tę pracę dzieciom ułatwić i pomóc w tym, żeby przynosiła ona oczekiwane efekty. Jesteśmy już w trakcie negocjacji z nowymi trenerami, którzy wniosą w szkolenia nową jakość.

U podłoża właśnie wprowadzanych zmian jest cel w postaci jak największej liczby wychowanków w pierwszej Drużynie Biało-Zielonych. – Od momentu przyjścia do klubu nasze plany były skrystalizowane - mówi Adam Mandziara, Prezes Zarządu Lechii Gdańsk. – Mieć silną drużynę grającą na równym poziomie i będącą w przyszłych sezonach na stałe w czołówce tabeli. Do tych planów dochodzi też możliwość posiadania w pierwszej Drużynie wychowanków Lechii. Po kilku miesiącach monitoringu i analizy dotychczasowego systemu szkolenia oraz oceny przygotowania piłkarskiego dzieci, które zostały dokonane między innymi przez trenera Józefa Gładysza, Jarka Bieniuka, Marka Jóźwiaka, ale też i innych, zewnętrznych ekspertów, doszliśmy do wniosku, że musimy kompleksowo podejść do szkoleń i to już od najmłodszych lat. A to z kolei w naszej ocenie oznacza trzymanie w jednym ręku całości zadań, jakie stawia się przed trenerami dzieci i samymi małymi zawodnikami. Będziemy też inwestować w sportową infrastrukturę.

Oznacza to też jedną, rewolucyjną zmianę dla rodziców.  Odtąd treningi dzieci i młodzieży od U-9 aż do U-19 będą bezpłatne.

- Akademia Piłkarska była łączona z klubem, ale tak naprawdę była osobnym, odrębnie finansującym się podmiotem, czego wiele osób nawet nie wiedziało. Teraz ten podział będzie przynajmniej jasny – mówi Adam Mandziara. - Zależy nam na daniu szansy na grę każdemu, bez względu na status materialny rodziny, z której pochodzi – dodaje Prezes Lechii  podkreślając istotną zwłaszcza dla rodziców różnicę, którą przyniesie planowana w strukturach zmiana. – Oczywiście ponieważ nastawiamy się na profesjonalną drogę od pierwszych treningów do zawodowstwa, będziemy wybierać dzieci uzdolnione - mające i zapał do gry, i wrodzone umiejętności.

Współpraca Lechii z APLG, jak również z programem „Biało-Zielona przyszłość z Lotosem” ma być kontynuowana w stopniu umożliwiającym prawdziwym talentom na trafienie w przyszłości do Ekstraklasy. – Liczymy na to, że najlepsi juniorzy z Trójmiasta będą trafiać w przyszłości do Lechii Gdańsk – podsumowuje Prezes Lechii. 

Źródło: lechia.pl