Wielkie Derby Trójmiasta numer 34 na starcie sezonu w Gdańsku, zapowiadają się jak zawsze emocjonująco. Lechia i Arka, dwaj odwieczni rywale ,staną naprzeciw siebie już w pierwszej kolejce. Początek spotkania na stadionie przy ulicy Traugutta 29 już w najbliższy piątek o godzinie 20:00.

Read MorePoczątek sezonu zawsze u kibiców wzbudza niesamowite emocje. W końcu będą mogli zasiąść na stadionie i  emocjonować się występami swoich pupili. W połączeniu pierwszej kolejki i słowa „derby” tłumy po bilety są jeszcze większe niż zazwyczaj. Mecz, który zostanie rozegrany w piątek będzie wyjątkowy ze względu na termin jego rozegrania. Po pierwsze Lechia nigdy tak późno nie grała u siebie z Arką na własnym stadionie, po drugie może być to ostatni mecz ligowy pomiędzy nimi na stadionie we Wrzeszczu. Oczywiście stanie się tak jedynie wtedy, gdy Arka za rok będzie występować w innej klasie rozgrywkowej niż biało-zieloni. Późniejsze derby zostaną bowiem już rozegrane na Baltic Arenie w Gdańsku Letnicy.

Historię pojedynków derbowych opisaliśmy na naszej podstronie (adres).

Transfery i zmiany.

W letnim okienku transferowym, jak do tej pory (trwa do końca sierpnia) większe zmiany zaszły w Arce. W Gdańsku natomiast głównie dokonano uzupełnień składu.

LECHIA GDAŃSK

PRZYBYLI: UBYLI:
S.Koznas (O-Skonto Ryga) A.Andruszczak (P-GKP Gorzów Wlkp.)
I.Lukjanovs (N-Skonto Ryga) P.Pęczak (O-Wisła Płock)
M.Łuczak (N-Zespół MESA) B.Radovanović (O-?)
P.Nowak (P-Cracovia)

Największym wzmocnieniem wydaje się być Ivans Lukjanovs oraz pomocnik Paweł Nowak pozyskany z Cracovii. Największą niespodzianką transferową było niewątpliwie pozbycie się walecznego obrońcy Pawła Pęczaka. Nękany przez kontuzje, nie znalazł uznania w oczach trenera Kafarskiego i zagra w tym sezonie w Wiśle Płock, trenerem której jest dobrze znany w Gdańsku Dariusz Kubicki.

ARKA GDYNIA

PRZYBYLI: UBYLI:
R.Bednarek (O-Korona Kielce) Anderson (O-Brazylia ?)
F.Burkhardt (P-Warta Poznań) T.Basić (B-?)
P.Czoska (P-Zespół MESA) M.Kojder (N-Górnik Polkowice)
E.Drozdowicz (N-GKP Gorzów Wlkp.) T.Mazurkiewicz (P-?)
M.Kowol (O-Zespół MESA) O.Mokalewicz (P-Pogoń Szczecin)
M.Szmatiuk (O-Podbeskidzie B.B.) D.Nawrocik (N-?)
T.Labukas (N-Inter Baku) M.Scherfen (P-Ruch Chorzów)

D.Żuraw (O-koniec kariery)

B.Telichowski (O-Polonia Warszawa)

Z.Zakrzewski (N-FC Sion)

Istna rewolucja miała miejsce w przerwie letniej w drużynie Arki Gdynia, a to prawdopodobnie jeszcze nie koniec. Z drużyny odeszli wartościowi Zbigniew Zakrzewski i Maciej Scherfen, a także wiekowi Dariusz Żuraw i Olgierd Moskalewicz. Postawiono na młodych graczy Filipa Burhadta i Emila Drozdowicza, sprowadzono też utalentowanego Macieja Szmatiuka.

Ten letni okres transferowy w Trójmieście jest bardzo ciekawy także przez „sąsiedzki” punkt widzenia, a jego głównym bohaterem stała się Arka. Pierwszy wspólny wątek to próba ściągnięcia przez Arkę Rolanda Stevko – tego samego, który nie dojechał swego czasu na testy w Lechi. Drugi także nieudany pomysł Marka Chojnackiego to zakontraktowanie Adrian Mrowca, którego biało-zieloni chcieli ściągnąć parę sezonów temu jeszcze z Wisły Kraków. Do trzech razy sztuka i mamy (no właśnie czy mamy?) Mariusza Dzienisa w Arce Gdynia. Tak to ten sam piłkarz, który grał w drużynie biało-zielonych na zasadzie wypożyczenia z Jagiellonii Białystok w sezonie 2005-2006.  Szczerze mówiąc nie jest to naszym zdaniem piłkarz na miarę gry w Ekstraklasie. Czyżby nowy dyrektor sportowy zółto-niebieskich Andrzej Czyżniewski na pewno mu się dobrze przyjrzał? Największa plotka, bo tak należy ją chyba traktować dotyczy Jakuba Biskupa, który podobno chce wg. pewnej gazety przenieść się jednocześnie do Arki i Lechi – bardzo ciekawy pomysł nie sądzicie?

Poważnie sprawę ujmując wydaje się, że obie ekipy z Trójmiasta wzmocniły się na swój specyficzny sposób: Lechia postawiła na jakość, a Arka na odmłodzenie i rewolucję. Mimo, że Arka wygrała sparing z Gryfem, aż 9:1 to Lechia wydaje się być faworytem piątkowych derbów. Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby piłkarze Arki będą zgrani w tak dobry sposób jak Lechia. Nawet 9:1 tu niewiele zmienia, ba daje nawet kolejny argument Lechistom, by Ci pomścili swoich przyjaciół ze Słupska.

Naszym zdaniem spotkanie derbowe zakończy się zwycięstwem biało-zielonych, a jakie są wasze typy? Zagrajcie w TYPERZE Lechia.net, a przy okazji zobaczcie jakie zakłady na ten mecz oferują prawdziwi bukmacherzy:

Lechia


2.15

X

3.15

3.15

Arka


Bwin

2.10

3.20

3.25

BetClick

2.10

3.10

3.30

Sportingbet

2.10

3.20

3.30

Betathome

Na koniec przypominamy Wam jak pojedynki derbowe wyglądały w ubiegłym sezonie:

{youtubejw width="520" height="380"}WOhYwCFnJAk{/youtubejw}
{begam}pub-6500481139110168/8441006088{/begam}
{youtubejw width="520" height="380"}aabIxM5cdC8{/youtubejw}