Wraz z pierwszym dniem lipca Lechia Gdańsk SA przejęła od Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego Lechia Gdańsk zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Lechia Gdańsk SA staje się tym samym wiodącym podmiotem prawnym, jeżeli chodzi o piłkę nożną przy Traugutta.
Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego Lechia Gdańsk nie kończy działalności. W jego gestii pozostanie tytułowe szkolenie najmłodszych zespołów juniorskich. OSP będzie współpracować na tej niwie właśnie z Lechią SA. Moment historycznego „przekazania pałeczki” nowoczesnej spółce skłania nas do podsumowania roli Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego Lechia Gdańsk, jaką ten spełnił przy odbudowie gdańskiej piłki nożnej. 12 sierpnia 2001 roku odrodzona Lechia rozegrała swój pierwszy mecz w ramach rundy wstępnej Pucharu Polski z Błękitnymi Sobowidz. Biało-zieloni zwyciężyli 11:0 i chociaż tego nie wiedzieli rozpoczęli z jednej strony żmudną, a z drugiej błyskawiczną drogę na futbolowe szczyty. Decyzja o zgłoszeniu do rozgrywek w A-klasie i chęć budowania wszystkiego od początku, wynikła z marazmu, jaki od wielu lat towarzyszył zmaganiom gdańszczan na futbolowych boiskach. Nieudolni działacze, nieudane fuzje i brak walki o najwyższe cele sportowe w pewnym momencie zdecydował o tym, żeby nie iść na skróty, a kompleksowo zbudować profesjonalne przedsiębiorstwo.
{begam}pub-6500481139110168/8441006088{/begam}
Lechia w 2001 roku to zespół złożony z amatorów, którego grę obserwowało kilkuset najwierniejszych kibiców. Fatalne wrażenie dopełniał zaniedbany stadion i obiekty klubowe ze słynnymi już szatniami. Wydarzeniem był wtedy komentujący zawody spiker, a także strona internetowa i gazeta redagowana nie przez klub a kibiców. Fani biało-zielonych do dzisiaj pamiętają egzotyczne nazwy miejscowości oraz boiska, na których przyszło grać ich ulubieńcom. Od tamtej pory zespół zanotował pięć awansów. Cztery spośród nich miały miejsce rok po roku. Zespół zanotował kolejne promocje do V, IV, III i II ligi. Na zapleczu Ekstraklasy gdańszczanie występowali przez trzy sezony, aby w 2008 roku świętować awans do Ekstraklasy. W tym czasie udało się pozyskać możnych mecenasów, których wsparcie umożliwiło sportowy progres. Najpierw zespołem opiekowali się kibice w ramach Biznes Partner Klubu. Dzięki zainteresowaniu władz miasta i osobistym zaangażowaniu Pawła Adamowicza udało się przyciągnąć takie firmy jak Saur Neptun Gdańsk czy ZKM. Wsparcie Energi okazało się znaczące w kontekście awansu do sportowej elity.
Dzięki zrównoważonemu rozwojowi w dniu dzisiejszym Lechia Gdańsk to nowoczesna firma – spółka akcyjna z silnym inwestorem. Jesteśmy klubem, który bez problemu spełnia wszystkie wymogi licencyjne dotyczące gry w Ekstraklasie. Zbudowaliśmy silny sztab trenerski w piłce seniorskiej i młodzieżowej. Postawiliśmy na rozwój akademii piłkarskiej, szkółki komercyjnej i skautingu nastawionych w dużej mierze na promowanie ludzi z Gdańska i regionu. Budżet klubu z roku na rok jest coraz większy podobnie jak środki przeznaczane na transfery. Od 2001 roku pozycja zajmowana w lidze z sezonu na sezon ani razu nie uległa pogorszeniu. W stosunkowo krótkim czasie dorobiliśmy się, jako klub reprezentanta Polski. Koszulkę z orzełkiem założył, bowiem wypromowany przez Lechię Łukasz Trałka. Lechia może poszczycić się również silną pozycją, jeżeli chodzi o projekty marketingowe. Sukcesywnie wdrażamy kolejne programy lojalnościowe, rozbudowujemy ofertę pamiątek, a także poszerzamy ich sieć sprzedaży. System identyfikacji klubu z kibicami oceniany chociażby poprzez pryzmat sprzedanych karnetów, śmiało można nazwać jednym z najlepszych w kraju. Wszystkie te działania znalazły uznanie w opracowaniu firmy konsultingowej Deloitte. Raport dotyczący klubów sportowych wskazuje na najwyższy w Polsce współczynnik zysków w dniu meczu. Również te wydarzenia, które miały miejsce poza stadionem na długo pozostaną w pamięci gdańskich kibiców. Zaliczają się do nich chociażby morska parada z okazji awansu czy też zorganizowany po latach turniej halowy na gdańskim AWF-ie. Otwartość na nowych kibiców z terenu województwa, współpraca z organizacjami pozarządowymi i budujący się ultranowoczesny stadion – dopełniają wizerunku klubu, o jakim w 2001 roku nawet nie marzono. Przed nami ciężka praca, której celem jest zaistnienie na futbolowej mapie Europy. Klub ma już związaną z tym strategię na kolejnych 10 lat. A że dziś mało kto wierzy w jej realizację…
 Źródło: Lechia.pl